8
türk müziğinin gelişememesi
bir kere rock dinleyen insana satanist gözüyle bakılıyor bu ülkede yani farklı olan şeye karşı bi önyargı var ülkede barış akarsuyu kabul edebiliriz ancak pentagram satanist tarzı bi bakış açısı var veya rap müzik pek tarzım olmasada sözlerin çok fazla önde olduğu ciddi anlamda kelimelerle oynayabilicek insanların yaptığı bi tür ancak böyle tarz müzikler pop denen saçma bir tarza göre daha az dinleyici kitlesine sahip...
 • 2
  tswayne 1 yıl önce
  rock müzik candır.
  kim ne derse desin... nokta.
 • 1
  shewolf 1 yıl önce
  türklerin şu mevcut olan önyargısına tükürym kimin ne sevdiği kimin umrunda .d
 • 2
  flyingdutchman 1 yıl önce
  rock degilde daha cok metal ( doom black death) tarz dinleyen insanlara oluyor bence. boyle bi dusunce cok sacma. hatta fazla sacma.
  0
  liveforock 1 yıl önce
  metal türlerine girince direk şeytan sayılma riskin var dur bi ülke rock demeye alışsın :d
 • 4
  bahaeddin 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  türk müziği veya türk musikisi gelişme aşamasını aslında çoktan tamamladı. bugün halk arasında türk müziğinin-musikisinin gelişmemiş olması kanısı aslında batılı güruhlar ve en baştan bizim kendi görüşlerimizin yanlışlığındandır. (örneğin meydan larousse ansiklopedisi.) meydan larousse ansiklopedisi'nde musiki ve müzik terimlerini birbirlerinden ayırarak aslında türk geleneksel musikimize bir darbe indirilmiş oluyor. çünkü bu ansiklopedi ve batılı güruhlara göre müzik ve musiki arasındaki fark çok bariz. müzik, armonisi olan; musiki, armonisiz, tek sesli, melodili, ritimli müzik. işte armonisi olmadığı için türk musikisi-müziğinin yediği en büyük darbelerden birisi budur. ilahi ansiklopediciler!

  bu milletin eğitim sisteminde yıllardır ders kitaplarında bizim müziğimiz yanlış tanıtıldı. çağdışı, tek sesli müzik olarak türk müziği, yani alaturka terimi kullanıldı. fakat alaturkanın esas terminolojisinde bu yoktur bile. türk müziğinin gelişmemesinin diğer bir sebebi de eğitim sistemindeki eksikliktir.

  yine türk müziğinin gelişmemesi sebeplerinin arasında, cumhuriyet beşleri gibi isimlere cumhuriyet leşleri gibi isimler veren, batılı müziği dinleyip, yayıp, kendi soyumuza, kültürümüze bağlı olmayışlık ve kökten kopmak.

  türk müziğinin gelişmemesinin diğer sebebi de entelektüel çevre dışında, türk klasik musikisi dinlemiyor oluşumuz. bugün sokakta insanlara ''ıtri, dede efendiler, münir nurettinler, safiye aylalar, şekip ayhanlar..'' sorulduğunda bilemiyor oluşumuz da türk müziğinin gelişmemesinde bizim de bir payımızın olduğunu gösteriyor.

  bu kadar yüzeysel ve teknik konuşmadan sonra şunları da eklemek istiyorum. sürekli televizyonda üstüne basa basa fazıl say gibi güzel müzik sanatçılarımız türk müziğine katkıda bulunmayan fakat türk müziğinin babaları-divası olarak adlandırılan isimlere giydiriyordu. bunların arasında minik serçe lakaplı(türk müziği hakkında fazıl say'ın projesine destek olmamış bir isim), diva lakaplı (okurken makamı sikip atan bülent ersoy. sesinin rengi belli bile değil. bu durum sanat güneşi dedikleri zeki mürende de vardı.) ve orhan baba dedikleri orhan gencebay. bu isimlerden hangisinin kamuoyunda türk soyuna bağlılığı ile beste yaptıkları görülmüştür? hepsinin tarzı ümmü gülsüm ve iran tarzı. bu zaten türk müziğinin gelişmesine vurulan en büyük darbe. ve bu isimler halk arasında hayran kitleleri yaratabiliyorlar. bu tabuları yıkmamız lazım. yavşak arabesk müziğinden vazgeçelim.

  türkler, hunlardan itibaren (tuğ alayı) müziğe önem verdiler. sanatın her dalı ile ilgilendiler fakat en önemlisi fresko ve müzikte oldu. eminim hunlardan, kök türklerden, uygurlardan, selçukilerden, osmanlıdan, cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana müziğe aynı ağırlık verilseydi, bugün müzik hak ettiği yerde olacaktı. bunda siyasi mecraların da sorumluluğu var. biz türk müziği sanatçılarının işsizlikten, parasızlıktan meyhanelerde müzik yaptıklarını ve bestelerinin armonilerinde haydari esintilerini hissettik. kahrolsun peşkeş çeken siyasetçiler.

  meragilerden, ıtrilerden, cumhuriyetçilerden, saygunlardan, selçuklardan, müziğimize katkıda bulunan herkesin önünde şapka çıkarmak gerekir. saygıyla anıyoruz.
  0
  tombalaci 1 yıl önce
  sonunda müzikten anlayan birilerini görmek çok sevindirici.
  0
  rookieee 1 yıl önce
  okumadım
  0
  shewolf 1 yıl önce
  okunmaya usendim sjsjsj
 • 0
  190322a 1 yıl önce
  eğitim sisteminde flüt çalmaya başladiginda muzigi ogrenmis oluyorsun
 • 0
  dortmundcocugu 1 yıl önce
  dinlediğim müzik türleri
  klasik türk müziği - göksel baktagir
  rap - sagopa kajmer
  rock - pentagram
  alternatif - ruhi su / barış manço / kazım koyuncu / livaneli
  halk müziği - zara / neşet ertaş
 • 0
  spartakurd 1 yıl önce
  ajdar, serdar ortaç en büyük sebeplerindendir!
 • 0
  lehsuvarisi 1 yıl önce
  türk müziğinin gelişememesi diye bir şey yok çünkü gerçek turk müziği yani halk ve saray müzikleri gelişimini tamamlamışlardır. burada müziği değil halkı suçlamalıyız

  fazıl say bu konuyu biraz kaba olsa da iyi özetlemişti zamanında
  klasik müzik dinlemeyen yavşaklar...

  bu yavşaklardan kasıt klasik müziğe ibne müziği rock ve metal müziğe satanist müziği rap müziğe çapulcu müziği pop müzik ve arabesk müziğe ise turk halkı müziği olarak gören insan kitlesidir.

  arkandayız üstat :d
 • 0
  sicey 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  https://www.youtube.com/watch?v=ddvsstjdpom&nohtml5=false
  diye bir video eskilerden bilmem bağlantı kurabildiniz mi
  edit:orj video youtube.com/.../watch
 • 0
  mehmetcemrekisa 1 yıl önce
  türklerden biri çıkıp elektronik müzik yapsında dinleyelim. yapanları gördük, apaçi sıtayla dj istanbul bilmem ne.
 • 0
  tukenenkalem 1 yıl önce
  nabza göre şerbet veriyo şarkıcılar.ama rock kısmında ilerlerme olduğu gerçek kaliteli parçalar çıkmıyo değil.
 • 0
  darwinist_peygamber 1 yıl önce
  türkiyede müzik pop sanatçıları(!) ölünce gelişir


 • müzik

  Her türden dilediğiniz müziği keyfinizce paylaşabilirsiniz.

  91 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  tombalaci

  dehr
  analizan
  darkier
  • ekleyeceğiniz müzikleri şarkıcı ismi - şarkı ismi şeklinde koyunuz.
  • başlığa parantez içine bir cümlelik içerik hakkındaki düşüncelerinizi ekleyebilirsiniz.
  • insanları rencide edici, hakaret içeren ve alakasız içerikler kaldırılacaktır.
  • sadece müzik koymak zorunda değilsiniz. müzikle ilgili bir anket, soru vs. gibi başlıklar açabilirsiniz.
  • kurallara uymayan içerikler kaldırılır.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...