ülkemizde özenti

  7
  farketmez 6.7.2018 13:47 ~ 13:48
  gittikçe artan ve her alanda gündeme oturan fakat kimse tarafından sorun olarak kabul edilmeyen unsur.

  son yıllarda gündemde olan ya da ünlü olan şarkılara bakın. rap ise sample alınmış, pop ise şarkının parası ödenip sözleri uydurulmuş ya da geçmişteki şarkıları farklı tarzda tekrar ortaya konmuş. politikamız on yıllardır sağcı solcu karşıtlığından ibaret. ünlülerimizde eskisi gibi bir samimiyet bulunmuyor, birçoğunun bizleri doğrudan para kaynağı olarak gördüğünü söyleyebilirim. yıllarca piyasada olan bir sanatçının müziği bi dizide çıkıyor ve ünlü oluyor, aylarca dinlemek zorundayız gibi her yerde çalıyor. oysa eskiden sistem böyle işlemezdi 2000li yıllarda müzikte bu derece özenti, tekelleşme hakim değildi. ülkemizde yaratıcı olması gereken insanlar yaratıcı değil kısacası.
  çok uzatmadan görüşlerinizi alayım.
 • 1
  nemkaldi 6.7.2018 13:59
  özenti bizim benliğimiz oldu diyebiliriz. sadece müzik sektörü değil ki her şeyimiz istisnasız. yönetim biçimimizden tutun da, su içtiğimiz bardağa kadar...
  haklı olduğun konu evet, belki bu kadar değildi. ancak üretim kafasında olmadığımız ve sadece tüketme odaklı olduğumuz için, nadir çıkan üretici fikirleri ise benimsemediğimiz için durum böyle. bu sadece bizim suçumuz da değil. bizden önceki nesillerin bunda çok fazla olmasa da payı var.
  bahsettiğiniz gibi sağcı-solcusundan tut bugün veriler derslik eğitimine kadar... her şey özenti. taklit. çünkü oluşturmuyoruz. bir şeyleri başka bir şeylere dönüştürmek bize gelmiyor...
  şimdi dizilerde ünlü oluyorlar evet. ancak 2000lerde kraltv vardı. top10 top20 filan. o zaman da o araçtı bu ihtiyaca. değişecek hiçbir şey yok. inşallah değişir. özümüze döneriz.
 • 1
  mavimetilfetamin 6.7.2018 18:00
  ihtiyacı ve parası olmadığı halde dört bin liraya taksitle telefon alanlar da bunlara dahildir.
  hepsi görmemişlik ve açgözlülük kaynaklıdır.
 • 0
  ferhatt 6.7.2018 18:45
  çünkü eski dönemlerde bir şarkıcı/sanatçının müziğini dinlemek için kasetciye giderdin, bir yerlerden kısıp albüme para verirdin ya da cd'ye kopyalar çizilmemesi için özen gösterirdin vs. yani kolay ulaşılan şeyler değildi.
  simdi her türlü şarkıyı 2 dakikada telefonuna indirmen mümkün. e kolay ulaşılan şeyin de kıymeti olmuyor. biz kıymet veremeyince şarkıcı da doğal olarak sadece ticaret için bu işi yapıyor.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..