ekşi puiv

  5
  mrmojorisin 24.2.2018 22:00
  eskiden beri ,tabi benim gördüğüm kadarıyla, epey başlık ekşisözlük tarafından sağlanıyor. son zamanlarda gözüme çokça çarpan bir durum. bu internet sitesinin her ne kadar kuruluş fikri özgürlük olsa da kendine özgünlüğü olmasının taraftarıyım. dolayısıyla burayı özgünleştirmek yazarların temeli olmalı.
  bunun nedeni ise günümüzde açılan sözlükvari sitelerin ömrü pek kısa oluyor. kabul edilir ki ekşisözlük bir çağ açtı internette ama bu onu kopyalayacağız anlamına gelmiyor. tabi bunun aklından şu soru gelebilir 'ne kadar özgün olunabilir?'
  bunun cevabı sitelerde bulunan içeriklere bağlıdır. artık bu tür sitelerin açılması çok sık rastlanan bir durum olduğundan,insanlar da bu sitelerin ortamından havasından bol bol çekmiştir ciğerlerine. böylelikle sitelerin eksikleri de tespit edilebilir. muhtemel açılacak bir site daha iyi konuma gelebilir.
  bir diğer yandan, kimileri daha huzurlu sakin yerler arar ekşisözlüğün kopyası olsun ister bir nevi. çünkü o ortam artık alışılageldik olmuştur kişi için. ancak kopyaların ömrü kısıtlıdır. inovasyon yapamayan siteler hatta ülkeler paralarını çar çur etmekle kalırlar. çünkü satın alınan ürünler günlük ihtiyacı karşılamakla beraber daha fazla zarar getirir. ancak bir ürün üretmek,yelpaze açmak uzun dönemde fayda sağlar.

  konudan biraz sapmış gibi hissediyorum dolayısıyla özete dönelim.

  sağdan soldan mümkün olduğunca kopyala yapıştır yapmayalım bu özgünlüğe aykırı. aynı şeyi ben de görebiliyorum o siteye girince yani anlamı yok ki.
  eğer ki önemli bir durumsa veya çok ilgi çekici bulunduysa paylaşımını desteklerim. yalnızca yoğun olarak kopyalamalar hiç hoş gözükmüyor bunu söylemek isterim.

  tüm bunların ardından diyeceksiniz ki burası özgürlük adı altında yaşayan site,herkesin paylaşımına kimse karışamaz vb.
  bu yalnızca bir görüş.

  eyyorlamam bu kadar
 • 1
  mkll 24.2.2018 22:01
  iki siteyi de devamlı açık tutuyorum hatta başka siteye girmiyorum neredeyse. ben ekşiden başlık alındığını pek görmedim, belki 1-2 tane. abarttığını düşünüyorum. örnek verirsen sözümü geri alırım tabi.
 • 0
  darkier 24.2.2018 22:11
  diğer platformları pek takip edemiyorum ve dolayısıyla da hangi içeriğin alıntılandığını da anlayamıyorum. burada sen ve senin gibi yazarlar devreye girerse eğer çok güzel olur. mesela bir içeriğin "gereksiz yere" alınıp puiv'de paylaşıldığını gördüğünüzde bunu yorumlarda yazarsanız eğer ben ve benim gibi yazarları bilgilendirmiş olursunuz. böylece o tarz başlıklar yavaş yavaş daha az artı almaya başlar ve devamı da gelmez.