prison break 1,2,3 ve 4. sezon özet

  3
  hellomyfriend 9.1.2017 10:49
  1. sezon

  bu sezon suçsuz yere idama mahkûm edilen lincoln burrows'un, kardeşi michael scofield tarafından hapishaneden kaçırılmasyla sona erer.michael abisini hapisten kurtarmak için sahte bir suç işleyip kendisini abisiyle aynı hapishaneye attırır.hapishane chicago,ıl de bulunan fox river eyalet hapishanesidir. michael aynı zamanda inşaat mühendisidir.dizide zekiliğiyle dikkat çeken michael hapishanenin planını sırtına ve kollarına gizli bir şifreyle dövmeletir.ve bu dövmeler sayesinde bazen aksamalar yaşasa da planlarını gerçekleştirip abisini hapishaneden kaçırır.

  2. sezon
  bu sezon kaçıştan 8 saat sonrasıyla başlar.brad bellick isimli gardiyan onları yakalamak ve ödülü almak için mahkûmların peşine düşer.federal ajan alex mahone da kaçakların peşindedir; ancak the company(şirket) için çalışmakta olup kaçakları öldürmek istemektedir.kaçaklar hapishanede d.b cooper tarafından yerini öğrendikleri 5 milyon doları bulmak için adeta yarışırlar.para bulunur ve t-bag tarafından kaçırılır.ancak t-bag parayı fazla koruyamaz ve yine kaptırır ve koşuşturmaca bu şekilde devam eder.mahkumlarımız aynı zamanda kaçmakla da uğraştıklarından panama ya kaçarlar ve orada yakalanıp sona hapishanesine tıkılırlar.

  3. sezon
  bu bölüm micheal ve t-bag, kaçtıkları panama'da sona hapishanesi'nde başlar. bu hapishanede kurallar çok farklıdır.bu hapishanede gardiyan bulunmaz; askerler çevrededir.mahkumlar gardiyanları rehine olarak aldıkları için askerler hapishanenin çevresinde tel örgüler çekip etrafını çevirmişlerdir. sona tam anlamıyla cehennemdir; lechero'nun adalet sistemi geçerlidir. aralarında anlaşmazlığı olan varsa düelloya çıkıp biri ölene kadar dövüşür. micheal scofield kaçma planları yaparken askerlerin eski bir hapishane olan sona'dan dışarı çıkmaya değil tellerin içindeki bir fareyi bile anında fark edip vurduğunu görür. scofield'ın bir görevi vardır, ağabeyinin oğlu şirket'in elindedir ve ondan sona'dan birini kaçırmasını isterler. sona'dan kaçarlar ve sonrasında 4. sezon başlar.

  4. sezon-
  michael'ın, sara'nın ölmediğini öğrenmesiyle başlar ve 22 bölüm sürer. bu sezonda ajan don self'in oluşturduğu ekip örgüt'ün kara kitabı olarak bilinen scylla adlı diski ele geçirmeye çalışacaklardır. bu diskte çok özel bilgiler bulunmaktadır. eğer mahkumlar bu görevi kabul etmezlerse fox river'a geri döneceklerdir. o yüzden görevi kabul edip michael'ın önderliği altında scylla'yı ele geçirmeye çalışmaya başlarlar. tabi şirket ise bu diski koruyamaya başlayacaktır. özellikle bu işe james whistler'ı öldürmekle başlarlar. bu yüzden pek çok kişi ölecektir özellikle de mahkumların tanıdıkları. bu uğurda birçok kişinin yolu kesişecektir. scofield'ın annesi aslında ölmemiştir ve 4. sezonda rol alır. büyük kaçış: son kaçış filmiyle biter.