3
farkhunda...
farkhunda, 27 yaşında bir afgan kadınıydı. öğretmen olacaktı.
19 mart 2015 tarihinde bir caminin önünde muska satan bir molla ile tartışmasının bedelini bir grup öfkeli erkek tarafından linç edilerek ödedi. taşlar ve sopalarla feci şekilde dövüldü, yerlerde sürüklendi, bir çatıdan aşağı atıldı, arabayla çiğnendi ve benzinle yakılarak can verdi!
üstelik o insansıların arasında bütün bu vahşetin her saniyesini videoya çekenler vardı, ibreti âlem için bütün dünya görsün ve korksun diye. islam’a yönelik her eleştirinin yakıp kavurucu bir öfke ile karşılık bulacağını, buna cüret edenlerin sonunun ne olacağını herkes bilsin diye…
yüreği yetenler youtube’dan aynen izleyebilir..
peki, ne yapmıştı farkhunda?
o, bir molladan kötülükleri kovmak için muska satın alan kadınları bunlara para vermeyin, bunların islam’da yeri yoktur diye uyarmıştı sadece. çocuğu olmayan, hastalıklarından kurtulmak isteyen zavallı insanların kâğıt parçalarından medet ummasını doğru bulmuyordu. bunu gidip o caminin önünde o din satıcısıyla tartışma cesaretini göstermişti farkhunda. bedelini canıyla ödeyeceği o karşı duruşu sergilemişti.
kesesini doldurmak için küçük kâğıt parçalarına dua yazıp insanlara hap gibi din satan o mollanın bir kadının cüreti karşısında afallayıp “kuran yaktı bu kadın” iftirasıyla ortalığı velveleye vereceğini ve bunun sonucunda oraya toplanan bir grup hayvansı tarafından vahşice linç edileceğini bilebilir miydi? “ben bir müslüman’ım ve müslümanlar kuran yakmaz” diye feryat etti ama dinletemedi. vahşeti durdurmak için çevredeki polislerden yardım isteyen birkaç doğru düzgün insanın aldığı cevap ise, boş verin bu da islam düşmanlarında ibret olsun şeklindeydi. o öldürülürken, bedeni paramparça edilirken öylece bekledi polisler.
sonra babasını aradılar. gel, kızın bir ‘günah’ işledi al götür dediler. öyle ya, bir din satıcısın sahtekârlığını yüzüne vurmaktan daha büyük bir ‘günah’ olabilir miydi? hakkında bir sürü palavra uydurdular. akli dengesi bozuk bir kadın kuran yaktı dediler. oysa onun istediği hurafelerden ve din bezirgânlarından arındırılmış bir dindi ve bunu dile getirme cesaretini göstermişti, hepsi bu.
ama umdukları gibi olmadı. farkhunda’nın parçalanmış ve yakılmış bedeni binlerce afgan kadınının öfke seline dönüştü. yüzlerce yıldır süren bu erkek düzenine, alınmaya, satılmaya, tecavüze uğramaya ve aşağılanmaya karşı farkhunda’nın ölü bedeninde hayat bulan bir öfke seline. kadınları hayattan silen, zindanlara hapseden o molla düzenine inat farkhunda’nın cenazesi binlerce kadının omuzlarında yol aldı. ve o kızı yetiştiren baba istedikleri gibi kızından utanmadı, onu lanetlemedi. ailesinin soyadını farkhunda olarak değiştirdi!
olayın ardından hem afganistan’da hem de bütün dünyada tepkiler çığ gibi büyüdü. afganistan’da açılan soruşturma neticesinde 26 kişi tutuklanırken 13 polis açığa alındı. arkası gelir mi, gerçekten suçlu olanlar adalet önünde hesap verir mi, bilinmez. türkiye’de ise gündemin yoğun olmasından mıdır, yoksa artık her türlü katliama karşı bağışıklık kazanmış olmamızdan mıdır bilmem farkhunda olayı yeterince gündeme gelmedi. hâlbuki üç beş sahtekâr politikacının seçim zırvalarını tartışırken farkhunda’nın katliamına verilecek anlamlı bir tepki için pekâlâ vakit bulabilirdik.
sanıyorum artık alıştık. bir otele sığınmış insanların diri diri yakılışını tv’den izleyerek büyümüş bir nesil değil miyiz?
kim bilir kaçıncı izleyişimiz bu insanları vahşice katledilişini.
 • 0
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  din düşmanı dindarlar, kadını şeytan görüp, kendisi şeytan olanlar keser döner sap döner gün gelir hesap döner
 • 0
  sbb3 1 yıl önce
  benzeri turkiye de de oluyor. bomba patliyor yuzlerce insan oluyor kimsenin sesi cikmiyor. ne farki var?
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  "ne farkı var?"demeden önce "kimin suçu?"


 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  105 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

  nesquik
  hukuk582
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...