insanların düşünmeye başlaması birçoğunun çıkarlarını zedeler

  12
  plumerion 21.2.2018 02:37 ~ 2.3.2018 02:19
  bu yüzden düşünmeye sevk edenlere de en kısa sürede saldırıya geçilir.
 • 0
  kadinvsaglik 23.2.2018 21:12
  dünyaın en zengin yeri afrika ama en fakir yeride orası tabiki etkiler
 • 2
  orr 2.3.2018 02:18
  burada bir yanılgı var, bunu belirtmem gerekiyor. düşünme konusunda hemfikiriz, düşünce güzeldir. ancak düşünceyi nasıl düşünebiliriz kısmını boşvermemek lazım. düşünülen her şey iyi olmadığı gibi ( iyi nedir?) düşünülmeyen her şey de kötü değildir. ( kötü nedir?)

  aslında düşünen bir toplumuz. ay sonunu getirme konusunda hacmi ve sayısal değeri düşük parasını nasıl harcamasını iyi bilen toplum sayılır idik. ancak kredi kartı sonrası inanılmaz borçlanmalar ortaya çıktı. bir zamanlar maddi olarak bu kadar sağlam düşünen nesil sonrası bir sonraki nesil kredi kartı mağdurları ortaya çıkardı. bu kullanım anındaki düşünce anaforudur. bu boşluktan kurtulmak için sorgulama, matematik ve mantık gerekli.

  yapıtaşları olmayan düşünce, freud'un id'ine yenik düşüyor. bu affect yönüyle insana şöyle bir savunma mekanizması doğurtuyor: dünyaya bir kez geleceğiz! bir kez geleceğiz ancak bir kez de öleceğiz. bu iki acıklı ( doğum ve ölüm) eylemin arasında kalan sürede insan nasıl yaşaması gerektiğini, hatta neler düşünmesine dair olan kısmını bile sağlam bir bilinç yardımıyla çözümleme imkanına sahip olabilir. (- mutlak olan muğlaksa)

  düşünceyi ekonomiler, yani para yönetiyorsa, düşünceye yönelik düşünülmüş safhalar acı bir deneyim olarak insana geri dönebiliyor. bir nevi 'filozof mu olacaksın başımıza, ne düşünüyorsun öyle' tabiri ile zihnimiz etten ve kandan bir insan karşısında yenik düşebilir ama makam ve para sahibi isen, her ne kadar düşüncesiz oluşuna karşı bir tür düşmanlık olduğu varsayımsal olsa da ( bu da mümkün değil, çünkü burada parası olana kıskançlık vardır ) düşüncesiz denilen insana bile saygı duyulur (?).

  ciddi bir bilgi birikimi, sosyal görüşte evrensel mesaja uygun davranış ve varsayılanı sorgulama düşünceye götüren (kısa) yoldur. bu arada evrensel mesaj kısmı da ayrı bir zihinsel karmaşa içerisinde kıvranan, ölüm dansı yapan yılan gibidir.

  'düşünce afyonlaştırılmadığı müddetçe her türlü fikir kabul edilir ve ilgilenir' tabelasını görebileceğimiz ütopya cennetine ithafen..
 • 1
  selimakif 2.3.2018 10:33
  televizyon.
  internet.
  spor.

  bunlar mesela düşünmeye sevk edene engel şeyler.
  kimsenin savaş veya mücadele etmesine gerek yok...

  2 program, 1 dizi, 3 maç aç yeter...