ne mutlu türküm diyene

  4
  aliveli49elli 2.7.2020 11:05
  atatürkü hep sevmişimdir ve fikirlerini benimsemeye devam etmişim ve ediceğimde ancak aklıma takılan bir kaç sorun var

  örneğin: ne mutlu türküm diyene veya iyiki türk doğmuşum gibi sözler bana ırkçı çağrışımlar gibi geliyor çünkü ırk konusu hakedilip kazanılacak birşey olmadığı için hangi ırktan olacağımızı biz belirleyemiyoruz bu yüzden de türk olmayı üstünlük gibi börmek bana saçma geliyor.

  atatürk belki bu söylediklerinde 'türk' den kastı türk milleti olabilir ancak çoğu kısım bunu başka bir şekilde anlıyor.

  bir başka düşüncem ise atatürk'ün 'türk milleti zekidir,çalışkandır' diyerek beklentiyi ve çalışma hırsını düşürmesi.sanırım kendisi de bu zamanda yaşasaydı yanıldığını anlardı.
 • 5
  hedap 2.7.2020 21:17 ~ 21:19
  ne mutlu türk doğana deseydi ırkçı bir söylem olurdu. ne türk'üm diyebilmek bir meziyet işidir. özgürlüx barış ve demoxrasi isteyen mezopotamya eşekleri bu sözü duyunca cin görmüş gibi olur. çünkü cahildir. o da cahil olduğu için ne mutlu türk'üm diyene dediği için atatürk'e ve türk milliyetçilerine faşist der.
  ikinci bir versiyonu da sunny ler ve aşırı dinciler. onlarda ortalamanin altında ki insanlık değerleriyle kendilerini ümmet süsü verilenlerle aynı seviyeye çeker. hatta kendi milliyetini söyleyen ve kendi milletini seven birini din düşmanı ilan eder, bunu da din karşıtı bir söylem gibi algılar.
  allah hucurat 13 gibi ayetlerle insanları farklı milletlere ayırdığını söylerken bunlar millet yoktur kardeşim ümmetiz biz ümmet derler ağızlarindan salyalar salarak. halbuki aynı ayette en değerliniz ise o'na itaatsizlikten en çok sakinaninizdir der. falan filan.

  ama ne olursa olsun, ümmetçi yobazlar her ne kadar fazla olsa da, türk düşmanı mezopotamya eşekleri her ne kadar fazla olsa da, hatta türkiye'de son türk bile kalsa, türkiye cumhuriyeti'nde her zaman ne mutlu türk'üm diyenler olacaktır. ve bu asla ırkçı bir söylem değildir. tam tersi bir türk'ün bunu söylememesi milliyetsizlik örneğidir.
  2
  alkoritma59 2.7.2020 22:50
  son cümle iyiydi✋🏻
 • 2
  alkoritma59 2.7.2020 22:47 ~ 22:53
  "türklük, zaten yeterlice üstünlüktür"

  atamız; sözde sana ırkçı gelen söylemlerde bulunduğunda aslında tevazu göstermiştir.

  keşke bu zamanlarda yaşayabilseydi. kendi ömrümü ve evladımınkini feda ederdim bu dediğine..

  null
 • 0
  aliveli49elli 3.7.2020 20:21
  rahatsız olsam kendimi türk diye nitelendirmezdim
  1
  sjense 4.7.2020 12:41
  aslında genel söyledim ben değerli yazar şahsınızdan bahsetmemiştim yanlış anlamayın lütfen. (pi: @aliveli49elli)
  0
  aliveli49elli 4.7.2020 12:41
  sorun değil :)
 • 1
  caesar 4.7.2020 17:24
  atam dediyse bir bildiği vardır. bugune kadar tek yanlış vrya eksik cümlesini görmedim