turkiye tarihinin en gizemli insanı "ahmet esat tomruk" (ingiliz kemal)

  5
  hellomyfriend 2.2.2017 17:27


  1892’de, cerrahpaşa’nın altımermer semtinde doğdu. babası evkaf nezareti varidat kalemi müdürü mehmet reşit beydir. annesi ise, sıdıka hanımdır. cüretkâr, gözüpek ve kuvvetli bir çocuktur. galatasaray sultanisinde okur. okulda okurken, hobi olarak kartpostallara ilgi duyar. bu sebeple postaneye gider- gelir durmadan. hafiyeler, 16 yaşındaki esat’ı yakalar. jöntürkler’in örgütünden diye işkence ederler. dayısı, esat’ı ülkeden kaçırtmak için bir yahudiyle anlaşır. ona para verir. yahudi, küçük esat’ı gizlice bir ingiliz gemiye bindirir. ancak kaptan, esat’ı yakalar. parası yoktur. esat kaçaktır. kaptan, esat’ı bir baba şefkatiyle korur. sonra da evlat edinir. esat, ingiliz gibi büyür. navy college’de okur ve mezun olur. salon adabını da öğrenir. okul yıllarında profesyonel olarak boks yapar. birçok birincilikler kazanır.birinci dünya savaşı başlayınca istanbul’a döner. topçu teğmeni olarak askere alınır. ittihatçıların istihbarat kuruluşu teşkilatı mahsusa’ya da girer. çanakkale cephesinde, ünlü ingiliz casusu lawrens’i izler. kutulammare’de tutsak edilen ingiliz general towshend’in yanına hapsedilir. böylece ondan bilgi almak için çalışır. işgal istanbul’unda zamanını beyoğlu’ndaki boks kulübünde geçirir. burası kemal begof’a aittir. işgal yıllarında, istanbul’da işgal kuvvetlerinin boks şampiyonunu yenerek büyük ün kazanır.
  ahmet esat tutuklu ittihatçılar’ı kurtarmak için çabalamış, ancak bu yüzden ingiliz istihbaratı tarafından tutuklanarak beyoğlu’ndaki ingiliz hapishanesine atılmıştı. pek çok işkenceye maruz kalan ahmet esat bey; bir ara firar teşebbüsünde bulunmuş; yabancı bir gemiyle yurtdışına kaçarken çanakkale boğazı’nda yakalanmış ve tekrar istanbul’da hapse atılmıştı hapishanede koçaki adlı rum’u tanır. koçaki ünlü bir yankesicidir. koçaki’den yankesicilik sanatını öğrenir. bu sanat casusluk yaşamında hayatını bile kurtarır. bir süre sonra çanakkale’deki sahra hapishanesine gönderilmişti. orada hintli müslüman askerlerle yakın ilişkiye girmiş; onların sempatisini kazanmış; bir müddet sonra da buradan kaçmayı başarmıştı.
  daha sonra anadolu’ya kaçar. önceleri kuvay-i milliye emrinde, düşman arasında faaliyet gösterir. “ingiliz kemal” kod adının, ”balıkesir reddi ilhak ve kuvay-i milliye cemiyeti idare heyeti” tarafından verildiği söylenir. büyük meclis açılınca, ankara’ya gider. mustafa kemal, fevzi ve ismet paşalarla görüşür.
  kuran, bayrak ve tabancaya el basarak sadakat yemini eder.
  gazi mustafa kemal paşa’nın emri ile ingilizce, fransızca, italyanca ve rumca bildiği için, genelkurmaya bağlı olarak istihbarat şubesinde çalışmaya başlar. görevli olarak izmir’e gönderilir.
  görevi yunan ordusu karargahına girip gerekli bilgileri toplamaktı. antalya’dan rodos’a geçti. burada kendini amerikalı gazeteci olarak tanıttı. kumardan hileyle kazandığı 45 bin frank ile kendi deyimiyle izmir’deki vatan görevine başlar.
  ahmet esat bey’in izmir’deki hayatı bonkör bir amerikalı gibi geçmiş; kısa sürede gece hayatının aranan siması olan ahmet esat bey, üst düzey yunan subaylarıyla da samimiyetini arttırmış; yunan ordusu başkomutanı papulas’tan mülakat bile alır. hatta onların en gizli toplantılarına dahi katılmış, aldığı bilgileri izmir’deki kendisi gibi görevli bulunan uşaklı alaattin (tiritoğlu) vasıtasıyla antalya mutasarrıfı aşir bey’e aktarmıştı.
  ancak bir süre sonra ihbar sonucu yakalanmıştı. fakat o bu tutukluluk dönemi sırasında hiçbir şekilde türkçe konuşmayarak kimliğinin meçhul kalmasını sağlamıştı. hatta yunanlı hakimler bile onun amerikalı olduğuna kanaat getirmişlerdi.
  bilahare yunanistan’a nakledilmişti. ama o atina’daki hapishaneden de kaçmayı başarmış ve el becerileri konusunda mahir biri olduğundan caddede avare avare dolaşan birisinden çarptığı parayla bir fransız şilebine kaçak olarak binip izmir’e gelmişti.
  ankara, onu bu kez de batı trakya’ya yollar. o sırada yunan ordusunun emrinde olan ermeni general antranik’in karargâhına girer. ulusal kurtuluş savaşındaki istihbarat görevleri sırasında, italyan vatandaşı celep, trablusgarplı abdullah paşazade mahmut sait ve amerikalı yazar harry willy kimliklerini kullandığı söylenir.ahmet esat tomruk, 1932 yılına kadar, hafif sıklet boks şampiyonudur. sert yumrukları sebebiyle “tomruk” soyadını aldı. ikinci dünya savaşı sırasında balkan ve avrupa ülkelerinde casusluk yapması için tekrar göreve çağrılır. 1919’da arap çöllerinde başlayan kariyerini 1950’lerin sonlarında yaşanan kıbrıs sorununa kadar sürdürür. “soğuk savaş” yılları, ahmet esat tomruk gibi kahramanlara ihtiyaç duymaz. kumarhanelerde kazandığı paraları da mücadele için harcar. devletten para ve mevki talep etmez. bazen dansör, bazen boksör, bazen şoför, bazen de krupiye olarak çalışır. dünyanın dört bucağını dolaşır. bin bir surat ahmet esat tomruk, son yıllarında sahipsizdir. beş parasız kalır. yolsulluk içindedir. yıllar sonra, 26 haziran 1964’te, 487 sayılı kanunla tbmm tarafından vatani hizmet tertibinden 500 lira aylık bağlanır kendisine.
  ilk eşi mevhibe hanım’dan günseli adında bir kızı olduğu rivayet edilen ahmet esat tomruk, bu eşinden ayrıldıktan sonra 11 şubat 1943 yılında dorothy minnic adlı bir ingiliz aktrisle evlenmiştir.
  maceralı bir hayat süren ahmet esat tomruk, 14 şubat 1966’da ölür. mezarı emirgan’dadır.
 • 0
  meqt 2.2.2017 18:33 ~ 18:34
  puvo tamam copy paste yapiyorsun da en azindan paragraflara ayir okuyasi olanin okuyasi kacar bu duzensizlikte