8

sizce günde kaç saat çalışılmalıdır?

bertrand russell: “çalışmak abartılmış bir erdemdir”

britanyalı matematikçi, tarihçi ve filozof bertnard russell, 1932’de yayınlanan “aylaklığa övgü” adlı metninde çalışkanlığın abartılmış bir erdem olduğunu ve bireyin kendi ilgi alanlarına ayırdığı boş zamanın medeni yaşamın bir gerekliliği olduğunu savunmuştu. russell’ göre barış zamanlarında, erdem kabul edilen çalışkanlık algısı toplumun yarısı aşırı çalıştırılırken diğer yarısının da işsiz olmasına sebep oluyordu. öte yandan, herkes topluma bir miktar iş borçluydu ve günde dört saatlik çalışmayla hem toplumun ihtiyaçları karşılanmış olacaktı hem de herkes uygar yaşamın keyfini sürecekti.

sağlıklı çalışma süresi haftalık 39 saati aşmamalı

australian national university (anu) yeni araştırmasında haftada 39 saatten fazla çalışan kişilerin sağlığını riske ettiğini belirtiyor. araştırma, dünya çapında 80 yıl önce belirlendiği üzere haftada 48 saat çalışma sınırının, sağlıklı bir yaşam için haftada 39 saate düşürülmesi gerektiğini gösteriyor.

2011 yılında ingiltere’de yürütülen bir araştırmada günde 11 saatten fazla çalışmanın kalp krizi riskini %67 oranında arttırdığı fark edildi. ayrıca american journal of epidemology isimli bilim dergisinde de yine bu konuya ilişkin oldukça ilginç bir araştırmaya yer verildi. 50 yıl boyunca yapılan çalışmalarda ulaşılan sonuçları inceleyen bu araştırmada 8 saatten daha fazla çalışmanın stres, yüksek tansiyon, sağlıksız beslenme gibi olumsuz koşullara neden olduğu ve bu durumun da kalp hastalıkları başta olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yakalanma riskini %40 ila %80 oranında arttırdığı sonucu elde edildi.

günlük yalnızca 5 saat çalışmanın getirdikleri

bir yaşam tarzı firması olan tower’ın ceo’su ve kurucusu stephan aarstol, tıpkı pek çok diğer firma gibi standart 8 günlük çalışma saatleri üzerinden operasyon yürütüyorken daha verimli olunabileceğine inandığı teorisini test etmek istemiş. böylece 1 haziran 2015’ten itibaren 3 aylık bir test süreci başlatmış. şirketin tamamında günce 5 saatlik çalışma kuralı oluşturmuş. aarstol’un çalışanları sabah 8’den öğlen 13’e kadar çalışıyordu ve yaklaşık 1 yıl sonra uygulamaya kalıcı olarak devam etme kararı alınmış.
stephan aarstol, programı başlattığında çalışanlarına iki şey vermek istediğini söylemiş. birincisi onlara her şeyden önce hayatlarını geri vermek istediğini açıklamış. böylece her gün ofisten 13’de çıkacaklardı. ikincisi ise daha odaklanmış bir şekilde çalışacakları için onlara daha yüksek maaş vermek istediğini belirtmiş. saat başı kazanımları bir gece içerisinde neredeyse iki katına çıkmış. karşılığında ise her çalışanın, ortalama bir çalışanın iki katı verimli olmasını rica ediyordu. onlardan istediği, 5 saat içerisinde tüm işlerini dengeli bir şekilde tamamlamalarıydı.
ve sonuçlar: aarstol, azaltılmış müşteri hizmetleri ve mağaza saatlerinin gelirlerinde düşüş göstermesini bekliyordu ancak 2015’teki yıllık gelirleri %40 arttı.

günlük çalışma süresini 6 saate indiren isveç’te neler oldu?

isveç hükümeti, 2015’te bir huzur evinde çalışan hemşirelerin çalışma süresini 6 saate indiren bir deney yaptı. deneyin amacı aynı koşullar altında fakat biri 6 saat, diğeri ise 8 ya da daha uzun saatler çalışan iki grubu karşılaştırmaktı. çalışmada hemşirelerin hastalarla ilgilenme şekilleri değerlendirilerek üretkenlikleri ölçüldü. elde edilen bulgularda 6 saat çalışan hemşirelerin, diğer gruba oranla çok daha üretken olduğu sonucuna ulaşıldı. daha ilginç olan başka bir sonuçsa 6 saat çalışan gruptan 68 hemşirenin diğer gruptakilerin yarısı kadar hastalık izni almasıydı. aynı şekilde iki haftalık periyotlarda da 6 saat çalışan grup 3 kat daha az izin almıştı.
amazon’un haftalık 30 saatlik çalışma denemesi
geçtiğimiz yıl amazon, bir grup çalışanın her hafta yalnızca 30 saat çalışacağı bir pilot uygulama başlattığını duyurmuştu. bunun karşılığında çalışanlar, standart maaşlarının %75’ini alacak ve şirketin sunduğu tüm yan haklardan faydalanabilecekti. yani stephan aarstol’un önerdiği gibi maaş artışı değil, bir miktar kayıp söz konusuydu. uygulamanın değerlendirmesine göre 30 saatlik çalışma haftası sayesinde insanlar, uygunsuz saatlerde çalışmak zorunda kalmadan ya da uzun yıllık izinlere çıkmadan stabil bir çalışma grafiğine sahip oluyordu.

almanlar daha az çalıştıkları halde nasıl daha çok üretirler

almanya 2012 yılında tek başına avro bölgesini büyük bir çöküşten kurtardı. diğer yandan alman işçiler, dünya çapında aynı statüdeki diğer işçilere göre, paralel olmayan işçi haklarından ve kısa çalışma saatlerinden diğerlerine göre daha fazla yararlanmakta. peki, nasıl oluyor da bu ülkede haftada ortalama 35 saat çalışarak (üstelik yaklaşık 24 saat ücretli izinler de kullanıyorlar) yüksek seviyede üretim ve verimlilik sağlanıyor?

alman çalışma kültüründe, çalışanlar iş yerindeyken işleri ile ilgili olmayan hiçbir şey yapmazlar. bunlara; facebook kullanmak, ofiste iş arkadaşlarıyla gevezelik yapmak, patronu kabul edilemez davranışlarda bulunduğunda sahte e-tabloyu durdurmak gibi örnekler verilebilir.

almanlar, işlerinin başında iken gayretlidirler ve konsantre bir biçimde çalışırlar, dolayısıyla kısa sürede verimli üretimler gerçekleştiririler. almanlar sıkı çalışıp, sıkı eğlenirler. çalışma saatleri içerisinde verimliliğe odaklandıkları için, iş dışında ciddi anlamda iş ile bağlantıları olmadan hareket ederler. almanya’da çalışanlar tam anlamıyla konsantre ve resmi bir atmosferde çalıştıkları için, yöneticileri onlarla iş dışında vakit geçirme ihtiyacı duymazlar. genellikle işleri ile özel hayatlarını keskin bir çizgi ile ayırabilmektedirler.

kaynak
 • 0
  ___koray_____ 6 ay önce
  çalışmayı çok severim ancak çok yoruluyorum :( bence de günlük çalışma süresinin 5 saati geçmemesi mühim
 • 0
  belloch 6 ay önce
  sıfır sıfır sıfır
 • 0
  mavi_var 6 ay önce
  aradığım bilgi buymuş . teşekkürler .
 • 0
  wada 6 ay önce
  saat belirlemeden herkes istediği kadar çalışmalı
dün dün dün
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  420 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik