5

kış geldi

penceremden dışarı bakıyorumda..

gördüğüm bazı odaların lambaları yanıyor, bazılarında yaşam belirtisi yok, bazıları karanlık, bazıları aydınlık.

tıpkı hayatlarımız gibi.

bir telaş hali olan bir cam ilişti gözüme, içeride bir bakın birşeyler ile uğraşıyor, temizlik yapıyor sanırım.

"aydınlığın içinde birşeylerden arınmaya çalışan sıradan, basit bir insan"

bazılarınız hayatlarının aydınlık evresi içinde bulacak kendini, tıpkı bu kadın gibi birşeylerden arınmaya çalışacaksınız. birşeyleri temizlemek ile uğraşacaksınız. birşeylerin artık güzel gitmesi ve düzenli bir şekilde gözükmesi için uğraşacaksınız. bu kadın varya, bu kadın nasıl çöpleri alıp çöp kutusuna koyuyor, sizlerde sizler için çöp niteliği taşıyan insanları alıp bir kenara koyacaksınız. bu kadın varya, nasıl bir yerleri düzeltmeye başlıyor, koltuğun yastıklarını alıp düzenli bir şekilde koyuyor, sizlerde hayatlarınızın yapıtaşlarını biz sisteme ve düzene oturtmak için birşeyler yapacaksınız.

birde yaşam belirtisi olmayanlar var tabii. karanlık, sessiz, varlığı ile herhangi bir hükmümüz olmadığı gibi, sesleride çıkmıyor. kendini karanlığa teslim etmiş haneler, uğraşacak hali olmayanlar yani, bir düzene oturtacak birşeyleri olmayanlar, yada uğraşmak içinden gelmeyenler, onlar çöpleri kaldırma gereği duymuyor, veya kaldırıp sistemli bir şekilde koyacakları yastıkları yok. ve bu tarz insanları pencereden baktığınızda göremezsiniz.

çünkü onlar görünmezdir.
onları duyamazsınız.
onları hissedemezsiniz.

çünkü onlar bunu ister.
böyle seçim yapmışlardır.

ama isteyerek, ama istemeyerek.

gerçi bazıları evde olmayabilir, yada elektrikleri kesilmiştir faturalarını ödemedikleri için, yada uyuyorlardır. yani diyorum ki; belkide olması gereken yerlerde olmayı bir türlü beceremiyorlardır. yada hükümleri kesilmiştir, onlar için hayırlı olan şuan budur. yada diri değiller, ölmüşlerdir. ama fiziksel olarak değil.

kahretsin, bu sessizlik çıldırtıyor beni.

biliyorsunuz kış geldi. battaniyeyi omuzlarımıza alacağımız, içeriden sıcak ekmek kokusunu duyacağımız, bir fincan sıcak çayın, kahvenin avuç içlerimizi ısıtacağı, yeri gelince tirtir titreyeceğimiz günler geldi. bir kase sıcak sevilen çorbanın vereceği mutluluğu ve huzuru veremeyecek çok şeylerimizin olduğu bugünlerde hep şöyle hissederim;

bir insan yılı daha geçti. bir kış daha geldi. kişisel olarak baktığımda ise dahada öznelleştiriyorum cümlelerimi;

"soğuk yatağımızı beraber ısıtıp, sabah aynı ısıtıcının altında nefeslerimizin seviştiği bir güne daha uyanamadık bu kışta, kahrolsun bu sistem, kahrolsun bu mevsimler."

böylesine bir ortamda genelde yaptığım gözlemler sonucunda şöyle bir kanıya varıyorum;

insanların geneli bir başka deyişle bir çoğu, geçmiş -di li ve -miş li zamanı anıyor, ve birkaç ay öncesine kadar ne yaptığını düşünüyor. yapamadıkları, kötü anıları, yada yaptığı güzel şeyler ve güzel anılar canlanıyor gözünde, bir çoğu şöyle yorum yapıyor;

"bir yaz daha geçti, bu yazda çalışmaktan birşey yapamadım, lanet olsun."

bazıları şöyle diyor;

"ne yaztı be, iyi gezdim, güzel anılar biriktirdim"

bazıları ise şöyle diyor;

"amaaan"

bazıları ise konuya şöyle yaklaşıyor;

"............................"


farkında mısınız bilmiyorum, genel anlamda birçok şeyin tadı elbet yok eskisi gibi ama, kışlarda eskisi kadar güzel değil sanki? bunu birşeylere bağlayacak olursam neye bağlayabilirim bilmiyorum, sanırım eskiden olduğu "soba-kestane, soba-mandalin kabukları, sıcak su olan tehlikeli yaklaşılmaması gereken güğüm ve demlikler, yaş kaç olursa olsun yapılan kartopu savaşları, güzel sessiz bir yerde sevilen bedenler ile içilen sıcak çikolatalar.."

mı acaba?

belki.

belkide değildir.

ama sanki eskisi kadar güzel gelmiyor kışlar..

evet, haklısın. birçok şeyin gelmediği gibi..

ama bu bir ölçü olmalı mı? o konuda pek emin değilim. emin olduğum sadece şu var; ben ve benim gibi bu düşünceleri paylaşan birçok kişi muhakkak birşeyler konuşuyor ve söylüyor kendi içsel dünyasında. bu azımsanmayacak seviyede ortak noktalarımızın olduğu güzel dünyamızda, güzel sistemimizde ve güzel ülkemizde sizlere nacizane şunu söylemek isterim,

ne olursa olsun, ne yaşanırsa yaşansın, birbirimizin nelerden hoşlandığını, nelerden korktuğunu, ne huyları, ne fobileri olduğunu, hangi kıyafeti sevdiğini, hangi müziği dinlediğini, ne tarz kötü alışkanlıkları olduğunu, veya iyi ne özellikleri olduğunu bilmiyor olsak bile;

bizler sanıldığı kadar uzak değiliz.
bizler kardeşiz.
bizler biriz.

aynı anneden ve babadan türeyen, birçoğumuz aynı mezhebe, dine, ırka ortak, aynı topraklarda yaşıyan, öyle olmasa bile aynı dünyada yaşayan dert ortakları ve ruh parçalarıyız. birbirimizi tanımamıza gerek yok, ezildikten sonra hepimiz aynı şarabız diyen kazım ağabey gibi;

kendinizi yalnız hissetmeyin. ne olursa olsun, şahsım adına bu kardeşiniz, ağabeyiniz, dostunuz, elinde geldiği ölçüde yanınızda.

çünkü olduğumuz ve yaptığımız şeyin amacı tam olarak bu. sınıflandırılmak ve ayrışımlara maruz kalmanın tam aksine, birlik ve beraberlik duygusu ile, birbirimiz tanımıyor olsak bile, birbirimiz için birşeyler yapmaktan geçiyor.

sizleri seviyorum.

bu kışta çabuk geldi ve çabuk geçecek, evet ama, en azından beraberiz.

ve sizlere bu şarkıyı armağan ediyorum.

1973
 • 1
  cihannn 1 ay önce
  yarın kömür alacağım ağa
  1
  sjense 1 ay önce
  aman zehirlenmelere dikkat puvo
 • 1
  baladusmuskiz 27 gün önce
  burunlarimiz üsümeye doyacak bu yil, üsüyünce sıcak birseylrr icmeyi özledim
  0
  sjense 27 gün önce
  sıcak çikolata tavsiye edilir
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1886 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..