8 mart dünya emekçi kadınlar gününün tarihçesi

  8
  hardrockman 8.3.2017 14:43 ~ 14:44
  dünya emekçi kadınlar günü her yıl 8 mart'ta kutlanan ve birleşmiş milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.

  8 mart 1857 tarihinde abd'nin new york kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi.

  26 - 27 ağustos 1910 tarihinde danimarka'nın kopenhag kentinde 2. enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında uluslararası sosyalist kadınlar konferansı almanya sosyal demokrat partisi önderlerinden clara zetkin, 8 mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 mart'ın "ınternationaler frauentag" (ınternational women's day - dünya kadınlar günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

  kısacası emekçi kadınların günüdür bugün gerizekalı gibi ortalıkta dolaşan boya kutularının günü değildir. ailesi için çocukları için çalışan çabalayan hayatını onlara adayanların günüdür.
 • 1
  dirtcinciyazari 8.3.2017 17:57
  bence böyle sözde özel günler olmamalı. bu günler saçma hatta zararlıdır. mesela dünya hayvanlar günü mü ne vardı. sözde hayvan severler yürüyüş yaptı sözde. o gün bu sözde insanı yürüyüşte yüzlerce cam inmişti. yani böyle günler insanların propaganda yapıp etrafı yıkması için bahane olabiliyor. (dediğim olayı hatırlamayanlar olabilir