türk kompleksi

  0
  corvus 24.2.2016 01:36
   

  Evet sözlük, böyle bir kompleks var ve literatürde yer alması için  Tübitak görevlileri, milli gururumuz olan okunmuş fasulyeyi silikon vadisindeki yeni sahibine teslim eder etmez gerekli işlemleri başlatacaklar. 

   Teknik olarak ben de bir Türk Vatandaşı olduğum için, gözlemlediğim bu konu hakkında konuşmam ne kadar objektif olabilir ki diye düşünülebilir. Aslında asıl kırılma noktası da bu kısım. Yıllarca ''Türk İnsanı'' diyerek nitelendirdiğimiz, toplu taşıma araçlarında ölü götü kokan koltuk altlarıyla ilk duraktan aktarma yapmamıza sebep olan, sokakta yürürken kükreyerek ağzından sıçan, çocuklarının geleceğini kendi hayallerine veyahut bezelyenin Amerikan borsasındaki durumuna göre belirleyen, çocuğu yaşındaki kızları taciz eden o insanlar Türk oldukları için böyle değiller. Bu toplumun kurallarıyla, adetleriyle yaşamaları da sebep değil böyle olmalarına. Bunlar tedaviye ihtiyacı olan hastalar sadece.

   Gelgelelim bu insanları hep kendimizle özdeşleştirdik. Zamanla özdeşleştirilen (*) ve özdeşleştirenler (**) olarak iki farklı grup oluştu. Bu gruplar günlük yaşamlarını sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmek için belirli söz öbeklerine ihtiyaç duymaya başladılar. İsterseniz bu kalıplara 3'er tane örnek vererek bir göz atalım;

  ** 

  1- kesin türk amk ASDFASDFASF

  2- Bizim milletten bir bok olmaz abi.

  3- siktirolup gidicem norveç'e, orda yaşıcam amk 

  + Millet uzaya çıksın biz hala ahsen.tv amınısikim 

  *

  1- on sene önce hastane mi vardı

  2- on sene önce yağ mı vardı

  3- on sene önce su mu vardı


   Sorun hiçbir zaman topyekün bir millet olamaz. Evet, bu ülkede kaba, bakımsız, kültürsüz, sapık ve psikopat insanlar var. Ama çoğu ülkede olduğundan daha fazla değil. Yazının başında söylediğim objektiflik meselesinin çözümü de buydu. Benim Türk olmam bu konuya objektif bakmamı engelleyemez, çünkü bu bir milli mesele değildir. Sorunlu insanları dışardan gözlemleyebiliyorsan bu önce onları taşlamana, ardından kendini de onların arasına atmana sebep olmasın.