piiuv cevaplıyor - islami sorular köşesi

  13
  piiuv 13.5.2019 18:21
  merhaba puivin güzel puvoları bu yeni seride aklınıza takılan islami sorulara detaylı cevaplar vermeyi düşünüyorum yapmanız gereken merak ettiğiniz soruları bu başlık altına yazmak :) size detaylıca geri dönüş yapacam.
 • 2
  bizanskurdu 13.5.2019 19:41
  kızlar çok fena, nasıl uzak duracağım? evlenmek zorunda mıyım?
  3
  frostie 13.5.2019 20:03
  (pi: mut'a nikahi)
  4
  piiuv 13.5.2019 21:29
  muta nikahı dinimizde kıyamete kadar haramdır.
  4
  frostie 14.5.2019 22:31 ~ 22:32
  hangi din reyis. sen irandaki din kardeslerimize kafir mi diyosun simdi
  0
  piiuv 14.5.2019 23:32
  reyis biz onlara demiyoruz da onlar bize diyo be onu ne yapcaz şimdi :)

  4
  piiuv 13.5.2019 21:26 ~ 21:27
  kardeşim islamiyette evliliğin belli bi yaşı yoktur. kiminde bu aklı baliğ olur olmaz zaruriyet haline gelir kiminde 25 yaşında kiminde 30 yaşında bu tamamen evlenecek kişiye göre değişir. ancak ahir zamanda yaşadığımızı göz önüne alırsak ve haramların çoğalması hasebiyle erken evlenmek hem haramdan sakınmak hemde düzeni sağlamak adına çok önemlidir ki peygamber efendimiz (sav) de bizleri erken evliliğe teşvik etmiştir. "kimin evlenmeye gücü yeterse evlensin. çünkü evlenmek, gözü harama bakmaktan daha fazla korur, iffeti de daha fazla muhafaza eder. evlenmeye gücü yetmeyen kimse ise oruç tutsun. çünkü oruç insanın şehvetini kırar."(ibni mâce, nikâh 1) hal böyle olunca evlilik yaşın geldi ise ve imkanında varsa kesinlikle evlenmelisin. eğer evlilik yapman zaruriyet durumunda ise imkanın da olduğu halde bu evliliği keyfiyeten erteliyorsan bunun vebali çok büyük olur. haramdan sakınmak içinde maneviyatını geliştirmen ve namazda yol kat etmen lazım zira namaz insanı fuhşiyattan korur. allah işini kolay kılsın kardeşim
  2
  kayipunicorn 14.5.2019 23:28
  bi bundan vebale girmemiştik.
  0
  piiuv 14.5.2019 23:30
  evlilik öyle kardeşim insanın dünyasınıda ahiretinide etkileyen bi durum
  0
  kayipunicorn 14.5.2019 23:32
  :)
 • 2
  blackhot 13.5.2019 23:21
  kendimizi günahlardan nasıl koruruz?
  3
  piiuv 14.5.2019 00:52
  çok derin ve önemli bi soru belkide sayfalarca yazı yazılabilir... hepimiz için en önemli imtihan;

  bu sorunun net cevabı kişiden kişiye değişecektir çünkü herkesin fıtratı ve zaafları farklıdır ama resme uzaktan bakıp çoğu insanda işe yarayan yöntemleri sıralayabiliriz. şöyleki kişi önce kendini tanıyacak ve zaaflarını net şekilde belirleyecek sonrada o zaaflara giden yolları saptayacak yani insanı günaha götüren yolları bunları belirledikten sonra da kendisine manevi bir program oluşturup "setti zerai" uygulamaya gayret edecek. setti zerai: insanı günaha götüren yolları setretmektir örtmek, kapatmaktır. tabii bu bi süreç isteyecektir herşeyin bi anda olmasını beklemek kendini kandırmak olur o yüzden sabırla gayret etmemiz gerek.tabiki çok zor olabilir ve herseferinde aynı günaha düşebiliriz... bu bize bi süre sonra bıkkınlık verebilir ancak allah buyuruyorki "ey iman edenler! allah'a samimiyetle tövbe edin!'' tahrîm sûresi (66), 8 ve bi kutsi hadiste de şöyle buyuruyor: "kulum bir günah işledi ve bildi ki, günahı affeden ve günahından dolayı kendisini hesaba çekecek olan bir rabbi vardır". ve yine başka bi hadiste: "resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "nefsim kudret elinde olan zât'a yemin ederim ki, eğer siz hiç günah işlemeseniz, allah sizi toptan helak eder; günah işleyen, arkadan da istiğfar eden bir kavim yaratır ve onları mağfiret ederdi." müslim, tevbe 9, (2748).

  elhasıl toplayacak olursak bizler insanız ve günah işleriz ancak günaha pişman olduğumuz sürece ve onu ortadan kaldırmaya gayret ettiğimiz zaman sürecinde inşaallah tevbe ile kazananlardan olacağız diye ümit ediyorum. bu gayretide bi düzen içinde sağlam şekilde yapmalıyız. manevi programımız içinde allah resulünün(sav)sünneti mutlaka olmalı, mesela gündelik hayatta yapılabilecek sünnetler nelerdir? gibi bunun için bi hadis kitabı okunabilir (riyazüs salihin) öneririm başlangıç için ideal. ve bununla beraber çok önemli olan bir başka şey ise allaha yakınlık derecemiz olacaktır. allaha yakın olduğumuz sürece şeytan ve nefsin kötülüklerinden uzakta olacaz peki ya allaha nasıl yakın olacaz diye sorarsan da "iyi bir namaz allahla buluşmaktır,onu kaybedenin neyi kaybettiğine dikkat etmesi gerektir." diyorum ve iyi bir namaz ! nasıl olur diye bu videoyu izle diyorum. teşekkür ederim umarım faydalı olur...
 • 1
  aliveli49elli 14.5.2019 01:11
  islam dini her zamana göre uygun mudur? mesela devletimizin cihat ile yönetilmesi emredilmiştir ancak ülkemizde sadece müslümanlar yok nasıl olucak bu ?
  0
  piiuv 14.5.2019 01:37
  islam dini elbette ezelden ebede kadar geçerlidir ve hükümleri uygundur. islamın her hükmünde insanlığa bir yarar bir fayda vardır. bunu herzaman göremeyebiliyoruz ancak ya zahiri ya batıni bi faydası mutlaka vardır. devletin cihat ile yönetilmesi elimizde olan bir husus değil çünkü devlet yönetimi allahın kanunları ile yönetilmiyor ama yönetiliyor olsaydı tabiki bunun birçok faydasını görürdük ancak islamiyet cihadı yalnız zaruriyet durumunda emretmiştir. ya islamiyeti yaymak için ya da kendini savunmak için gibi. bu ve bunun gibi hükmü uygulayacaklar bizler değiliz allahta gücümüzün yetmediği ile bizi zaten sınamayacak ama işe üstümüze düşen vazifelerden başlayabiliriz namaz gibi... bu konuda aklına takılan başka birşey varsa ekleyebilirsin :)
 • 1
  aliveli49elli 14.5.2019 01:12
  diğer sorum ise nefs veya idaremi nasıl kontrol edebilirim.beni hep kötü ve boş şeyler yapmaya yöneltiyor.
  0
  piiuv 14.5.2019 01:28
  bi üstte buna benzer bi soruya cevap verdim ona bakabilirsin puvom ama hülasa olarak mutlaka bi planın olsun eğer kalbini hak ile doldurmazsan batıl işgal eder. o yüzden namazına önem vermelisin kılmıyorsan başlamalısın kılıyorsanda nasıl daha güzel kılabilirimi araştırmalısın bunun için iyi bir namaz! izleyebilirsin unutmaki iyi bir namaz seni kötülükten alıkoyacaktır. teşekkürler :)
 • 4
  tesla52 14.5.2019 03:50
  almanyada alman olarak hristiyan bir ailede doğsaydın müslüman olurmuydun, eğer cevabın evetse şuanki almanlar neden müslüman olmuyor, eğerki bu sana allahın bir lütfuysa bu allahın haşa adaletsizliğini göstermezmi, merakla bekliyorum :)
  -1
  piiuv 15.5.2019 00:17
  “her doğan, islâm fıtratı üzerine doğar. sonra, anne-babası onu hristiyan, yahudi veya mecusi yapar.” (buhârî, cenâiz 92; ebû dâvut, sünne 17; tirmizî, kader 5) (sadaka resulullah fi ma kal ev kema kal) hadisi sırrınca her insanın fıtratında islam tohumu zaten vardır ve aklı baliğ olana dek bu fıtrat bütün insanlarda korunur taaki buluğ çağına girdikten sonra islam insanı sorumlu kılar ki ozaman da insanın iradesi devreye girer ve fıtratı bozulmaya meyilli ise gerek ailevi gerekte çevresel faktörler sonucu kendi isteği ve arzusuyla dinden çıkıp hristiyanlığı vs dini seçebilir lakin bunu kendi iradesi ile yapar. burada kişi onu yoktan var eden yaratıcısına diyemezki neden izin verdinde ben böyle oldum çünkü imtihan sırrı gereğince insanların belli zorlukları aşıp allahı bulması gerekmektedir. ve hadisin teminatıyla bir insanın buluğ çağına kadar islam fıtratıyla korunması aslında allahın rahman ve rahim sıfatlarının tecellisini gösteriyorki adeta bize belli bir süre aklımız baliğ olana dek kalkan vazifesi ile kötülüklerden koruyor ve aklı baliğ olan insana düşende o vakte kadar fıtrat üstüne yaşadığı islam dinini dahada araştırıp allahı daha iyi tanımak ve ona ibadet etmek olacaktır hal böyle olunca bütün şartlar elverişli şekilde bizi dünyada yoktan var eden allah bizden imtihanın gereği belli bi süre sonunda irademizle onu tanımamızı istiyor bu da imtihanın bir sırrı sadece :)

  benim türkiyede müslüman bir ailede doğmamla almanyada hristiyan ailede doğan başka bi insanın bu imtihan sırrınca bi farkı olmuyor çünkü ben müslüman ailede doğup sonradan dinden çıkma iradesine sahipken almanyada hristiyan ailede doğan bir insanda aynı şekilde müslüman olma iradesine sahip olmuş oluyor. hiçbir kulun beni neden hristiyan bir ailede yarattın diye isyan vari bir soru sormaya hakkı olmamakla unutmayalımki bizler yalnız ve aciz bir kuluz ve mülk sahibide allah ve yine unutmayalım ki mülk sahibi mülkünde istediği gibi tasarruf eder kimse karışamaz.
  (ayrıca sadece almanya değil hollanda fransa ingiltere vs diğer avrupa ülkelerinde islam dinine olan ilgi ve alaka bu ülkelerdeki müslüman sayısını arttırmakla beraber artık ülkelerdeki yöneticilerde müslüman olabiliyor ingiltere ve fransadaki müslüman belediye başkanları olduğun gibi)
  3
  tesla52 15.5.2019 00:52
  her insanın fıtratında islam tohumu var, fakat dünyada 6 milyar müslüman olmayan insan var nasıl olacak. bluğ çağına kadar müslüman olduklawrından onların haberi yokki, adam daha doğar doğmaz vaftiz olmuş, daha küçük yaşta yani müslümanken hristiyanlığın bütün şartlarını yerine getirmiş. belki papaz veya haham olmuş ama müslüman. hatta islamafobisi bile olabilir, ama müslüman.
  -1
  piiuv 15.5.2019 01:00
  imani açıdan zaafı olmayan biri için verdiğim cevap gayet yeterli kardeşim soruyu sormadan cevabının olduğu biliyordum açık aramayamı çalışıyorsun ?
  3
  tesla52 15.5.2019 02:32 ~ 02:33
  verdiğin cevabın hiçbir tatmin edici yanı yokki. sen bile türkiyede müslüman bir ailede doğup büyüyüp islama zor yöneldin. ben bile türkiyede koyu dindar bir ailede doğup islamı zor buldum hatta ateist oldum. bunu başka bir dine mensup ve kendi dininden gram şüphe etmeyen birisi için düşünmeliyiz. şöyleki 6 milyar insanın müslüman olmaması zaten bunu kanıtlar niteliktedir. senin dediğin gibi olsa müslüman bir ailede doğmamış birinin islamı seçme oranı 100 de 20-30-50 filan olurdu ki bu oran 100 de 1 :) daha tatmin edici bi cevap ver. almanyada doğsaydın 100 de 99 hristiyandın.
  -1
  piiuv 15.5.2019 02:35
  kafirlerin çok oluşu seni aldatmasın kardeşim sayılar değişir sen safını belli et hele
  5
  tesla52 15.5.2019 02:44
  benim safım belli, bütün dinler allahtan gelmiştir, bütün dinler iyiliği ve güzelliği emreder, kuranda fe mey ya'mel miskale zerratin hayray yerah, ve mey ya'mel miskale zerratin şerray yerah vardır. her kim zerre kadar hayır işlemişse onu görecektir. her kim, zerre kadar şer işlemişse onu görecektir. yahudi budist hindu şu bu bizim birbirimize taktığımız isimler allah bütün alemlerin rabbidir ve allahın cenneti bütün alemlere açıktır. hz. musaya gelen 9 emirde doğruluktan dürüstlükten bahseder kuranda boydan boya iyi insan olmaktan bahseder, kurana göre allahın varlığına inanan kişi müslüman değildir, iyi insan olan müslümandır, neticede ebu cehil ebu süfyan firavunda allaha inanıyor, onlara rabbinin kim olduğunu sorduğunda hep bir ağızdan allah derler diyor kuran. kafir veya müşrik allaha inanmayanlara denmez, iyi insan olmayıp malını paylaşmayıp adam öldürüp vs. vs. gibi kişilere denir.
  ve benim itikadıma yani kurana göre islam aleminin yarısı cennete giremeyecektir, haşa bunu ben bilemem ama söylenen bu.

  -1
  piiuv 15.5.2019 02:47
  bu saatte senin itikadini değiştirebilecek deyilim be kardeşim ama şu dinler arası dialoğu bıraksan iyi olur :) senle bi yüzyüze görüşmek nasip olmadı ama şu canlı yayını yaparız belki :)
 • 4
  tesla52 14.5.2019 04:34
  neden en fazla suç, kan, terör, adam öldürme, hırsızlık, yolsuzluk ve daha niceleri müslümanların yaşadığı arap ülkelerinde var. çoğu dinsiz olan kanada, japonya, isveç, norveç, suç oranının en az ve en refah olduğu ülkeler, bizim ahlaksızlar diye atfettiğimiz bu insanlar daha ahlaklı değiller midir, bunun sebebi nedir? bunuda merakla bekliyorum :)
  2
  ofsaytsizburak 14.5.2019 08:59
  bunun cevabını dini bir bakış açısından verecek olabilir fakat araya giriyorum, öyle dini bütün bir insan değilim fakat bu gelişmemişliği dine bağlamayı yanlış buluyorum. zaten bu sıralar popüler, bak islam var savaş var düşüncesi. bu gelişmemişliği açıklamak için kolaya kaçmaktır. hiçbir din bir toplumu ileri götürmez ya da geriye götürmez. din vicdani birşeydir. bireyseldir. toplumsal kalkınma ise toplumun ortak çıkarları doğrultusunda bireylerin hemfikir olması sonucu gerçekleşir. sözleşmeyle ortaya çıkan devletin de bu çıkarlar doğrultusunda harelet etmesi gerekmektedir. bu sebeple ortadoğu'nun afrika'nın arap yarımadası'nın(birkaç ülkesi tabi,kuveyt ve katar nasıl gelişmemiş oluyorsa artık) gelişmemişliğini aynı zamanda g.kore-k.kore örneğiyle açıklayabiliriz. bu örneği de detaylıca açıklamaya kalksak kalın kitaplar elde ederiz. fakat kısaca demokrasi,insana saygı,bilimi rehber edinme, bireysel girişimlere destek vermek,alan sağlamak,onları serbest bırakmak ve bunun bilincinde olan yönetimler diye listeyi uzatabiliriz.
  din karşıtlığı insana birşey getirmez. bunu yaparak ne sorunları doğru tespit edebiliriz,ne de bunlara çözüm getirebiliriz.
  0
  aliveli49elli 14.5.2019 14:05
  ama malesef din bizim ülkemizi geriye doğru götürüyor şuan.ve bu insanların,bireylerin suçu.
  2
  hedap 14.5.2019 14:12 ~ 14:13
  burakcim burda yanlış düşünüyorsun çünkü bu sorunların tamamı ama tamamı din kaynaklıdır.
  ama "islam" ve müslüman kaynaklı değildir.
  peki hangi dinler?
  işte sunnilik, siilik vahabilik vs vs gibi dinler bu tur geri kalmış toplumların geri kalmasında ana unsurdur.
  çünkü insanlar sürü hâlinde yaşamaya alışırlar, çoban ararlar kendilerine.
  islam bambaşka bir dindir insana okumayı gelişmeyi, araştırmayı ilerlememeyi emreder, mezhepler ise bambaşka dinlerdir.
  bu islam'a savaş açan sünniler olsun şiiler olsun en başta, bunlara karşı çıkmak islam'a karşı çıkmak olarak algılanmasın.
  1
  ofsaytsizburak 14.5.2019 19:40
  din kurumlarının devletler üzerindeki etkisi kalktığından itibaren(başlangıcını sanayi devrimi olarak alabiliriz) sanılanın aksine dinin devletlerin gelişmişlik durumu üzerinde bir alakası bulunmamaktadır. kaynakları kim daha iyi işletebilmişse,kim daha iyi demokrasiyi uygulayabilmişse o gelişmiş. tabi bunların bilimsel teferruatları var. kapsamlı olarak söylüyorum.
  2
  hedap 14.5.2019 23:09 ~ 23:16
  toplumların gelişebilmesinde asıl etken; eğitimin bireyleri, sürüden ayirip her birini kendi çobanı haline getirmekle başlamasıdır.
  bu yüzden eğitim kurumlarının bireyleri özgürleştirme ve bireyselletirme işlevi
  çok önemli bir mihenk taşı olmuştur bu gelişim sürecinde.
  biz de ve ortadoğu'da ise bu nerede ise tam tersi durumda olduğu için şuan yukarıda (pi: @tesla) nin bahsettigi sıkıntılar var.

  bizde çocuklar eğitilmeden önce sözde dini eğitim altında, bireysel ve kişisel gelişimden alikonularak, din adamlarının hakimiyeti altında gelişimi yönlendiriliyor.
  çocuk bu dünyada yapabileceği en iyi işi değil de, başında ki cemaat ve tarikat liderlerinin amacına ve onun emirlerine uygun olanın en iyisini yapmaya çalışıyor.
  ve bu da "din" adı altında yapılıyor.

  ayrıca sanayi devrimini dönemine ait farklı bakış açısını da sunmak isterim.

  1900 lerde sanayi devrimiyle oluşan işlerde çalışan insanlar toplum nezdinde sınıflandırilmaya başlanmıştır.
  sanayi devrimi öncesinde, usta çırak ilişkisiyle yapılanmış, yemeğini topraktan, elinden, zihninden, sanatından çıkaran ve yeteneklerine göre sınıflandırılan bir toplum vardı.

  insanı kalıplara sokmak değil, içinde ki yeteneği mükemmellestirmekti amaç. bu yüzden sanayi devrimine kadar özellikle insanlık, bugünkü teknoloji gibi hızla yükseliyordu ve yükselmişti. ama sanayi devrimiyle birlikte, insanoğlu kendi özüne savaş açmış gibi, sanayiye köle yetiştiren bir şekil aldı. insanlığa hakaret eden bu savaş, bu düzeni besleyen en etkili hareketti.
  artık insanlık değil, teknoloji ilerlemeye başladı, uygarlıklar değil teknolojiler gelişiyor.
  o zamanlar da dini duyguları, sonuna kadar sömüren cennetten arsa satan din adamlarına rağmen, insanlık gelişiyordu.
  ama şimdi insanlar, merak ve araştırma duygusunu televizyonda izlediklerine, vücutlarını zehirli kimyasallarla dolu hazır yiyeceklere ve mutluluğunu paraya teslim etmiş durumda.

  işte şimdi kaynaklarını iyi işleten, demokrasiyi iyi uygulayabilen o gelişmiş devletler, tüm bu başarılarıni, insanların dinlerini sömürge olmaktan çıkarmakla, onları dinlerinde ve hayatlarında özgür kılmakla başarmış devletler.

  biz de ise hala ve hala tarikalar cemaatler için, boş hayat yaşayan, kur'an'ın emirlerini uygulamadıgi halde, yobazlıkla islami yaşadığını zanneden, okul okunmadığı için ovunebilen ama altında ki müritler sayesinde villalarda lüks içinde yaşayan tarikat liderleri ve onun gibi, özgür düşünceyi, sorgulamayi, kişisel gelişimini ve insanların kendi kişisel gelişimleri için gerekli olan özgürlüğü bile kısıtlamaya ant içerek, dünyayı sözde yaptığı şirk kokan cihadiyla kendi dinine çağırabilecegini sanan ve tüm gerçekleri yüzüne vurduğunda, utanmadan sıkılmadan tüm bu cehaleti savunan mezhep dinlerine bağımlı ama allah'ın emirlerinden bağımsız yetişen, yetişmiş ve hala yetişecek olan nesiller var.

  daha yazacağım o kadar çok şey var ki ama... ama işte.
  umarım türk toplumu olarak, başımıza her türlü çorabı ören bu örgütlü cemaatlerin ve tarikatlarin oluşturduğu, tek hüküm kur'an olan kitabın okunmaya bile değer görülmediği, ve tüm hükümlerin cemaati ve tarikatı yaşatmak adına siyasi ve ticari hükümler ile âlimlerinden alındığı bu islam dışı mezhepsel dinlerin, tıpkı arap baharında olduğu gibi bizde de bir bahar başlatmak için toplumun gelişimden alikonulmasi ve kitlelerin o baştaki örgüt alimleri tarafından rahatça yönetilebilmesi için baskıyla bize dayattığini anlar ve bu tür mezhepsel dinlerin geri kalmada bizi asil etkileyen unsur olduğunu anlar.
  anlayacak er yada geç.
  inşallah geç olmaz da er olur.
  2
  tesla52 15.5.2019 19:23
  tam olarak aradığım cevap değil ama güzel yazı.
  3
  tesla52 14.5.2019 16:14 ~ 16:14
  ben soruyu gelişmişlik olarak değilde, tamamen ahlaksal olarak sordum aslında benim itikadımda 2 sorununda cevabı çok açık ama geleneksel islamda bu sorulara tatmin edici cevap vereni görmedim, insanların ateizme yönelmesindeki en temel 3-5 sorudan 2'si bunlardır. düşünün kafa yorun biraz. hadi piiuvv yavv seni bekliyorum :)
  -1
  piiuv 14.5.2019 16:18
  kardeşim şuan müsait değilim ama akşam detaylı dönecem inşaallah :)
  2
  ofsaytsizburak 14.5.2019 19:29
  kafa yoruyorum zaten merak etme. benim alanım bu. ayrıca toplumun sahip olduğu ahlak ile gelişmişlik seviyesi arasında paralellik vardır. o yüzden öyle yazdım. bu ikisini düzlemde çarpık bir şekilde izah edemezsin.
  bu arada dini vicdani bir şey olarak gördüğüm için herhangi bir tartışmaya girmiyorum artık bu konuda.
 • 2
  mkll 14.5.2019 22:36
  futbol izlemek günah mı? hem boş vakit diyorlar hem de adamların diz kapaklarının üstü görünüyor.
  0
  piiuv 14.5.2019 23:28
  futbol aslına baktığımız zaman bir spordur insanlara oynarkende izlerkende fayda vermesi gerekir. ancak futbolu haram eden şeylerin başında boş vakit öldürmek gelir yani bir kişi futbol izlerken imani konulardan taviz veriyor ve izlediği maçta ona buna küfür ediyorsa bu izlediği futbolu haram eder eğer bir insan kılması gereken namazı izleyeceği futbola değişiyorsa bu yine haram olur. ve aynı şekillde eğer oynanan futbol avret yerinin açılmasına sebep oluyorsa(diz kapakları) bu yine izlediği futbolu haram eder gibi gibi ...
  0
  sevde 15.5.2019 00:40
  nefislerine ağır gelince eksiyi basıyorlar galiba :) futbol daha önemli tabi ahiret hayatı ne kii gerçi bu çok teferruat kalıyor çoğu insan için namaz kılmayan birinden bunları beklemek hata olur. soruyu soran kişi için demiyorum bunu
  3
  tesla52 15.5.2019 02:35
  sizin kafanızı yaşamak isterdim :)
 • 1
  racooss 16.5.2019 03:48
  dua nedir?
  ne işe yarar?
  dualar kabul olur mu?
  -1
  piiuv 16.5.2019 04:28
  dua insanın acizliğini kabul edip muhtaç olduğu yaratıcısına kendi kusurlarını itiraf etmesidir.!

  allah ile manevi bağımızı kuvvetlendirmek açısından çok önemlidir "(ey muhammed!) de ki: “duanız olmasa, rabbim size ne diye değer versin!" ayeti sırrınca insanın herdaim aciz olduğunu hatırlaması açısından çok önemlidir.

  duanın kabul olmasının şartları elbette vardır ihlas olması gerek en önemlisi ve ettiği duaya layık yaşaması lazım insanın mesela hiç işe gitmeyen biri ay sonunda maaş bekleyemez aynı öyle de layık değilsek allaha ettiğimiz duanında kabul olmasını beklemek tuhaf olur. ayette "rabbiniz şöyle dedi: “bana dua edin, duânıza cevap vereyim." deniyor elbet allah her duaya cevap verir ama her cevap kabul gerektirmez yani allah duaya 3 şekilde cevap verir ya duayı kabul eder istediğini verir. ya daha iysini verir. ya da hiç vermez bunların hepside cevaptır. duanın kabulu bizim nasıl bir kul olduğumuzda gizlidir.
  1
  racooss 16.5.2019 05:00
  peki 3 yaşındaki çocuğun çığlıklarını duymayan tanrı, benim araba isteğimi yerine getirir mi?
  0
  piiuv 16.5.2019 05:05
  bismiillahirrahmanirrahim

  "sakın, allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! o sadece, onların işini bir güne erteliyor ki, o gün gözler dehşetten dışarı fırlamış;"

  herşeyi dünyada beklersen istediklerin dünyada kalır
  1
  racooss 16.5.2019 05:07
  peki benim duamı neden ertelemiyor?
  1
  racooss 16.5.2019 05:08
  ya da şöyle diyelim. o çocuğun ne gibi bir günahı vardı da o duruma düştü? tanrı çocuğu cezalandırdı mı? ne için bunu yaşadı o?
 • 1
  pentaigo 17.5.2019 02:04
  küçük yaşta evlilik neden serbest? ergin olmak aklı başında olmakla bir değil sonuçta.
  -1
  piiuv 17.5.2019 02:31
  ergin olmak aklı başında olmak demektir ki en azından neyin doğru neyin yanlış olduğunu bildiği bir yaştır. allah insanı ergin sayarak onu dine karşı mükellef kılmıştır dine karşı mükellefiyetini tam anlayan bir birey evliliğide tam manasıyla anlayabilir.

  islamda evlilik yaş şartına bağlanmamıştır çünkü evlilik biyolojik bir ihtiyaçtır ve herkişide bu ihiyaç farklı yaşlarda kendini gösterebilir. eğer bir insan bu ihtiyacını fark ettiyse evlenmesi için ergin olması yeterdir. bu kiminde 18 olur kiminde 38 olur kültürel olarakta değişen kurallarda etkisini gösterebilir elhasıl söylersek erken evlenerek haramdan sakınmak dinimizce efdaldir.
  1
  pentaigo 17.5.2019 02:33
  o zaman hemen hemen çoğu kız 12-13 yaşlarında evlencek akla sahip olması gerekir bu mantığa göre?
  -1
  piiuv 17.5.2019 02:38
  bu kişiden kişiye değişir her ergenliğe giren evlenecek diye bir zorlama yok bu yaşanan bölgenin kültürüne görede değişir önemli olan ihtiyacın hasıl olmasıdır eğer böyle bir ihtiyaç varda insan onu keyfiyeten erteliyorsa bu insanı harama düşüreceğinden büyük vebal olur. ama dinimiz evlilik hususunda yaş belirtmemiştir ancak evliliğe olan ihtiyaç erken olursa da kişiye neden erken evleniyorsun da diyemeyiz.
  1
  pentaigo 17.5.2019 02:54 ~ 02:55
  dostum yaş değişir diyorsun. tamam ileri yaşlarda giren de var girmeyen de var. sonuçta islam evrensel herkese kitap etmeli. ben de ülkemizden örnek veriyorum: 13 yaşında ergenliğe giriyor çoğu kız. ama bu kızların hiçbiri gerçek düşünemez. etrafına bir bak. o kızlara bir bak. şuan 13 yaşında olan bir kızla konuş. sence gerçekten evlilik ne, sorumluluk ne, bir kadın olmak ne?

  cidden mantığını kullan, diğer her şeyi kenara bırak ve lütfen objektif cevap ver. sence bu kızlar bunların farkında mı?
  -1
  piiuv 17.5.2019 02:59
  kardeşim ben yaş belirtmedim sanki o yaşı ben söyledim gibi yazıyorsunuz. ben tabikide o yaşları kastetmedim.
  1
  pentaigo 17.5.2019 03:05 ~ 03:05
  dostum ya benim ya senin türkçen bozuk. tamam baştan alalım.

  diyorsun ki ergenlikte ise zaten aklı başındadır.
  ben sana dünya üzerinden bir örnek verdim:
  mesela bi kız 13 yaşında ergenliğe girdi. ama aklı başında değil.
  o zaman bi adam gelip bu aklı ermeyen kızla "ergenliğe girdi" adı altında evlenebilir.
  bu durumda senin tezin hatalı olmaz mı?
  -1
  piiuv 17.5.2019 03:14
  tabikide ergenlikten anlaşılan bu ise yanlış olur. bu dini kullanmaktır benim erken evlilikten kastım reşit olma yaşı 18 ve üstü yoksa o yaşta evlenmek kabul edilir birşey tabikide değil genel olarak toplayacak olursak dinimiz erken evliliği teşvik etmiştir. erken evlilikten kasıt 12 yaşında evlilik değildir bu şekilde evlilik aklı selim olamaz. lütfen konuyu farklı yerlere çekmeyin
  1
  pentaigo 17.5.2019 03:16
  kur-an'ın kanunlarından bahsediyorum. 18 yaş resmi kanunlardır. konuyu farklı yerlere çeken ben değilim, çırpınan sensin.
  -2
  piiuv 17.5.2019 03:19
  nedemek istediğimi anladığını düşünüyorum
  1
  edige 17.5.2019 02:36
  yani kusura bakma da hassiktir şurdan
  1
  edige 17.5.2019 02:38
  elhamdülillah müslümanım ama erginlik regliye bağlı evlilik yaşının kıstası budur demek bu çağda orrospu cocukluğunun önde gelenidir efdalmiş sikerim belanı senin pezevenk amına kodumu cocuğu
  -1
  piiuv 17.5.2019 02:41
  lan gerizekalı ben bi yaş belirtmedim yazdıklarımı önce bi oku yaş kişiden kişiye değişir diyorum
  1
  edige 17.5.2019 02:43
  ibne kişiden kişiye göre değişir ne demek alt metinin ne oldugunu herkes biliyo
  -1
  piiuv 17.5.2019 02:48
  bi insan şartlar elveriyorsa 18 yaşında da evlenebilir bu gayet normaldir. 18 yaşında evlenilemez diye bir ayette yok sözlerimi kendi fikrince çarpıtma dinimiz erken evliliği teşvik ediyor ayetle sabittir. az araştır direk atıp tutma
  1
  edige 17.5.2019 02:49
  şimdi sen bana şunu söyle "senin şartlarına göre" bi kadın 14 15 yaşında evlenebilir mi evlenemez mi
  -1
  piiuv 17.5.2019 02:50
  sen söyle evlenebilirmi ?
  1
  edige 17.5.2019 02:51
  soru mu bu pezevenk evlenemez tabi
  1
  edige 17.5.2019 02:52
  sana gelen soru şu
  o zaman hemen hemen çoğu kız 12-13 yaşlarında evlencek akla sahip olması gerekir bu mantığa göre?

  verdiğin cevap bu
  bu kişiden kişiye değişir her ergenliğe giren evlenecek diye bir zorlama yok bu yaşanan bölgenin kültürüne görede değişir önemli olan ihtiyacın hasıl olmasıdır eğer böyle bir ihtiyaç varda insan onu keyfiyeten erteliyorsa bu insanı harama düşüreceğinden büyük vebal olur. ama dinimiz evlilik hususunda yaş belirtmemiştir ancak evliliğe olan ihtiyaç erken olursa da kişiye neden erken evleniyorsun da diyemeyiz.

  oku bakayım puşt ne anlaşılıyor buradan?
  -1
  piiuv 17.5.2019 02:57
  senin gibi ahmaklar okuyunca sen gibi yanlış anlayabilirler çünkü cahillik başa bela. ama ben aynısını söylüyorum islam evlilikte yaş belirtmemiştir şartları sağlanıyorsa erkende evlenebilirsin 18 de olabilir 38 de erken evlilikten anladığın 12 yaş falansa sorun sende demektir.
  1
  edige 17.5.2019 02:59
  sen laf ebesi mi sanıyon kendini?
  -1
  piiuv 17.5.2019 03:02
  gereken açıklamayı yaptım kardeşim anlamak istemiyorsanız zorlayamam
  1
  tesla52 17.5.2019 03:52
  eğer hadisleri dinin kaynağı olarak kabul edersen, piiuv haklı, hz. ayşe 9 yaşında evlenmiş peygamberimizle, daha neler neler, peygamberin bir gecede bütün hanımlarını dolaştığı, 30 erkek gücüne sahip olduğu falan neler neler söylüyorlar. ama islamiyeti kurandan öğreneceksen böyle bişey yok, erken evlenmeye teşvik vardır fakat bu erken 12-13 değildir. bunun sebebide zinayı önlemektir. kimseyide zorlamaz bu konuda.
  -1
  piiuv 17.5.2019 04:05
  hadisler dinin kurandan sonraki temel kaynağıdır.

  o dediğin rivayet sahabe efendilerimizin kendi arasındaki bir tahminidir okadar.

  sende benimle aynı şeyleri söylüyorsun zaten ama herkes anlayamıyor
  1
  tesla52 17.5.2019 03:53
  piiuva gösterdiğin tepkiyi hadisi dini hüküm sayan islam aleminin tamamına göstermelisin.
  1
  tesla52 17.5.2019 03:57
  sende evirip çevirme işte inandığın şeyi söylesene 12-13 yaşında evlenebilir de gitsin. şuan arabistanda 15 yaşının altında binlerce evli çocuk var.
  -1
  piiuv 17.5.2019 04:07
  ben dediğimin arkasındayım kardeşim evlenmek için ergenliğe girmek yeterlidir evlenmelimi o ayrı konu ama eğer dinin hükmünü soruyorsan bunu sende biliyorsun
 • 0
  therosa 17.5.2019 04:59 ~ 04:59
  şeriat gelmeli midir, yani;
  kadınlar dışarı çıkmak için kocasından izin almalı mıdır?
  kadınlar çarşafının rengini değiştirmek içi kocasına sormalı mıdır?
  bir kadının erkekle konuşması?
  eşcinsellerin taşlanarak öldürtme cezasına saptırılması?
  kadının baş örtüsünün altından bir tutam saçı gözüktü diye kırbaç cezasına çarptırılması?
  tecavüze uğradı diye bir kadına kırbaç cezası verilmeli midir misal?
  bir kadını işaret parmağı ile gösteren adamın parmağı kesilmeli midir?
  bu sorulara evet diyen bireyin ülkeyi sessizce terk etmesi adil değil midir?
  0
  piiuv 17.5.2019 05:02
  sorular güzel :) bide ben sana sorayım.

  sence allah bu kainatı ve insanı yoktan var edip yaratmışmıdır ?
  allahı hükmedici olarak kabul ediyormusun?
  1
  therosa 17.5.2019 05:10
  teşekkür ederim, sorularınıza yanıt olarak;
  -allah vardır, insani ve kainatı yoktan var edip yaratmıştır.
  -allah'ın hükmediciliği veyahut bize çizdiği bazı sınırları tam olarak benimsememiş ve dinine tam olarak hakim olmayan bir birey olarak -özellikle araştırıp sorgulamaya çabalayan biri olarak- bu sorulara cevap vermem için doğru zamanım olduğuna inanmıyorum.
  -1
  piiuv 17.5.2019 05:15
  peki "allah'ın hükmediciliği veyahut bize çizdiği bazı sınırları tam olarak benimsememiş ve dinine tam olarak hakim olmayan bir birey olarak" sorduğunuz sorular sizcede biraz ağır değilmi ? siz bir işe ortadan mı başlarsınız ? sorulardan önce işin temelini konuşmamız lazım...
  1
  therosa 17.5.2019 05:21
  sorduğum soruların ağır olduğunu düşünmüyorum. çünkü yanlıştır veya doğrudur demeksizin soruyorum, sorguluyorum. bana göre yanlıştır size göre doğrudur ben bunun nedenini bilmek isterim. dogmatik bir birey olsam, gelip buraya bu başlığın altına bu soruları sormam. ironik bir şekilde, şeriat sistemiyle yönetilen bir ülkede yaşıyor olsam, gelip buraya bu başlığın altına bu soruları soramam. sadece yanıttan da çok bir sebep istedim.
  0
  piiuv 17.5.2019 05:29
  tabiki sorabilirsin ancak konu derin ve hassas ama sana bu konuda dönüş yapacam samimi olduğun için :)