9

okuma hızımı nasıl arttırabilirim?

şuna saatte 40 sayfa okuyorum

nasıl hızlanabilirim?
 • 0
  yavuzsultanmehmet 1 ay önce
  sabahları okumanı tavsiye ederim.
 • -2
  altaydangelenbarbar 1 ay önce
  hızlı okursan kitaptan bir zevk almazsın zaten bırak böylesi iyidir
  0
  mavi_var 1 ay önce ~ 1 ay önce
  ama yavaş okursa neyden keyif alsın? bir gecede 3 kitaplık seriyi bitirmekten güzel bir şey var mı ? her anında içindesin o dünyaya giriyorsun ve finale geldiğinde bu dünyaya dönmen zaman alıyor tam olarak dönsen de zaman zaman oraya giriyorsun. eğer yavaş okursa sıkılır. bu şey gibi , tüm gücünle koşmana rağmen sadece bir kaç adımlık mesafe kat etmek. eğer yol katettiğini hissederse daha fazla koşmak için motive olmuş olacak. hızlı okuyunca anlamama gibi bir durum yok . hızlı okuma bir nevi hızlı anlama. bir romanı hızlı okumak hiçbir şey kaybettirmez. daha doğrusu anlamak için okuduğun metni ne hızda okursan oku . amaç anlamak. okudukça bir çok cümleye aşina olur okuyucu. sonrasında okuyacağı 50 kitapta geçen cümleler bunlar. zaten ezbere bildiği bu cümleleri gördüğü an çok daha hızlı geçecek . çok okumak ve okuduğuna odaklanmak önemli. bu yazım biraz da başlığı açana . yazacaklarıma başka yorumdan devam etmek istemedim . saygılar.
  1
  altaydangelenbarbar 1 ay önce
  paran varsa bitir senin biliceğin şey :d hem 1saatte 40 50 sayfada az değil bence eğer büyük yazılı bir çocuk kitabı okumuyorsan 40 50 sayfa gayet normaldir 1 saat için
 • 0
  belloch 1 ay önce
  iyi bir uyku düzenin olmalı. okumadan önce kuru üzüm ye beyni ve gözleri canlandırır. başka da bir şey yok, daha çok oku. ışıklandırma iyi olsun. sonra daha çok oku. hep oku.
 • 1
  hedap 1 ay önce
  bakış açını ve görme alanını genişletmeye çalış. mesela tek kelimeye değil de iki kelimeye odaklan okurken. resim çeker gibi. gör ve bırak. zamanla bunu geliştir ve gözünü tıpkı fotoğraf makinesi gibi görüntü alarak okumaya alıştır.
  tek seferde daha fazla kelimeyi görmeye çalış. iki kelimeyi görüp anladığında üçe çıkar mesela.
  bunu böyle cümleyi komple görebilene kadar devam ettir. bunun bir sonu yok. ne kadar ilerlersen o kadar iyi. dünya üzerinde bu şekilde kendini geliştirerek komple bir sayfası saniyeler içinde okuyabilen insanlar bile var. üstelik tek tek kelime okuyarak anladığından daha iyi anlarsın ve sıkılmazsin. çünkü haddinden fazla kısa sürer okuma ve anlama işi. daha akılda kalıcı olur.

  tabi bunları yaparken bir yandan da nefes egzersizi yapman lazım. düzensiz nefes alışverişi okuma ve anlama hızını yavaşlatır.

  şu detay çok önemli onu en başta söylemem lazımdı. okuduğunuz kelimeyi veya cümleyi içinizden seslendirmeyin. sadece oku ve anla. çoğu insan içinden seslendirir veya düşünceye döker okuduğunu. bu şekilde kitap okumak insana zulmeder ve çoğu insan bu yüzden kitap okumaktan sikilir ve okumaz.

  eğer hiçbirini yapamıyorsan ve ufakta olsa hızlansam yeterli fazla bokunu çıkarmaya gerek yok diyorsan, bir kelimeyi gör ve diğerine atla.
  mesela; kelimeyi gördün, hemen yanında ki kelimeye atla, birini okurken gözün hemen diğerine gitsin. bir şekilde anlamlandırmaya çalışmadan sadece gözünü tıpkı odaklanır gibi hemen diğer kelimeye odakla. gözün pıt pıt pıt gitsin sırayla kelimeler arasında.
 • 0
  helianthus 1 ay önce
  daha fazla miktarda sayfa okuyarak hızlanırsın. genellikle zaman kısıtlamalı bir kitap okurken beyin tek tek cümleler yerine paragrafın kendisine odaklanır ve cümleyi iç dünyada birebir anlamlandırmak yerine özetini çıkarır. sayfayı okuyup bitirdiğinde tek tek cümleler yerine olayın bir özetini hatırlamış olursun. yarın bir saatte 45 sayfa öbür gün 50 sayfa okumaya çalışırsan zamanla hızlanırsın diye düşünüyorum
 • 0
  mavi_var 1 ay önce
  daha önce nasıl hızlı okunur diye araştırmış olsam da sana bunu yapmamanı yavsiye ediyorum. ilgini çeken herşeyi oku. alışkanlık haline gelecek.hızlı okuyacaksın . konu için gerçekten özel bir taktik yok.
  şöyle düşün mesela ; 150 insanla bir buluşmada konuşman gerekiyor ama zamanın kısıtlı . sen o insanlarla o buluşma öncesi konuşöaya şalışıyorsun. 50 tanesini gördüğünü varsayarsak toplantıda 50 kişi açısından avantajlısın. aslında herşey belirli cümle üzerinden dönüyor. okudukça herşey klile gelecek. kitaptan 20 dakika okuduktan sonra gidişatı tahmin edebiliyor olacaksın . falan filan .
 • kitap

  Bazen yalnız kaldığınızda en büyük dostunuzdur kitaplar. Dili olmadan bir şeyler anlatan ve sizi olabildiğince yükseğe taşıyan yegane şeylerden biridir. Öneri, tanıtım ve düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Abone olmayı unutmayın!

  87 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  dream0
  doganturgut
  puivundik

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • karalama, aşağılama vs kesinlikle yasaktır.

  şahıslar, yorumlarve siyasi düşünceler hakkında küfür yasaktır.


  ana bölüm: