22

doğada güçsüze yer yok

son günlerde belgesellere takmış durumdayım. akşama kadar hayvan belgeseli izliyorum. nedendir bilmem baya baya sarıyor da. film açar gibi açıyor izliyorum. tuhaf :) bu son günlerdeki belgesel maratonunda şunu fark ettim, güçsüz olan hiç bir şekilde yaşayamıyor. öyle ki zayıf olan yavruyu annesi bile ölüme terk edip gidiyor doğada. hatta bir belgeselde gördüm, yavru bir fil çok güçsüz (hasta) olduğundan kendisini avlamaya gelen aslanlara direnmiyor ve bu yüzden aslanlar onu canlı canlı yiyor. sırf direnmedi diye. güçsüz olan her açıdan acı çekiyor. bu olay hayvanlar aleminde fiziksel güce bakıyor. fakat insanlar aleminde de durum pek farklı değil. bizde işin içine akıl giriyor. psikolojik açıdan kim daha güçlüyse daha az acı çekiyor. insanları yönetiyor, baskın oluyor. her ne kadar iyilikten, güzellikten dem vurulsa dahi eğer zayıfsanız onlarca darbeye maruz kalıyorsunuz.

insanlarda bulunan üst beyin sayesinde iç güdülerimizi bastırmaya çalışıp empati duyumuzu geliştirmeye çalışsak da, bizi de yöneten gerçekçi bir huy var, "zayıftan uzak dur." popüler olan, zengin olan, zeki olan veya herhangi bir konuda yeteneği olan dikkat çeker ve insanları etrafına toplar. o gözde olandır. o sevilendir. ya diğerleri? vahşi doğada ölüme terk edilendir. ha ölmezsiniz, ölmekten beter olursunuz orası ayrı. eğer insan doğasının 'temelini' anlamak istiyorsanız, hayvan belgeseli izleyin. davranışlarımızın temelinde yatan gerçekleri göreceksiniz. şunu demeye getiriyorum, asla yetinmeyin. ne olursa olsun kendinizi geliştirin. her zaman sizi avlayabilecek birisi vardır, ondan geri kalmayın. hayat acımaz.
 • 0
  aquilus 6 ay önce
  son kedim 4 kedi yavruladı. bir tanesi kendi kendine öldü ve annesi cesedini yedi amq. doğada her şey hayatta kalmak ve soyunu devam ettirmek için gelişiyor.
  0
  roxic7 6 ay önce
  öhm. yedi mi? nasıl lan.
  0
  aquilus 6 ay önce
  kafasından başlad yemeye xd. biraz araştırdım sütünü arttırmak için yiyormuş öleni. diğer yavruların yaşama şansını arttırmak için.
  1
  roxic7 6 ay önce
  kedileri sevmiyorum artık :/
  0
  plumerion 6 ay önce
  sadece kediler değil, kuşlar vs bence neredeyse her etçil hayvan yer bu tür durumlarda.
 • 0
  redi 6 ay önce
  çok güzel bir noktaya parmak basmışsın. biz bile zaten güçsüz olmamıza rağmen hala kendimizden güçsüzlerden uzak duruyor, onlara acıyor ve bazen bize zulüm edenlere içten içe imreniyor ve hayranlık duyuyoruz.
 • 0
  raptorizma 6 ay önce
  bunlar sadece evrimin bi parçası o yüzden böyle olmak zorunda doğal seçilim oluyor bu da zaten literatürde.
 • 0
  micheldebourbon 6 ay önce ~ 6 ay önce
  gücün tanımı yapman gerekiyor. fiziksel güçten bahsetmişsin
  diğer türlerde var. (pi: @roxic7)
 • 0
  ayakustuyazar 6 ay önce
  açlık oyunları
 • 0
  capcup_niyazi 6 ay önce
  kelebekler oçtur
 • 0
  berkebs 6 ay önce
  bazen en güçsüz gördüğümüz büyük dağları bile deviriyor kim güçsüz bilemeyiz o yüzden herkese baya bi yer var
 • 0
  deniro 6 ay önce ~ 6 ay önce
  yukarıda yazdıklarında neyi doğuruyor biliyor musun? çifte standardı. bunu çok net ilişkilendirebilirim parası olan ve kız düşkünü adama toplum çapkın parası olmayan ve kız düşkünü olan kişiye ise abaza der. birisi cool diğeri ise sefil bir unvan. bu da doğal seleksiyonun bir parçası hoş ben bu durumdan hiç rahatsız değilim çünkü ben de göte bala kaliteli genler ve çabalayarak kazanılmış başarılar nedeniyle üst sınıfa giriyorum ama ne kadar modernleşirsen modernleş doğal seleksiyon yaşamının bir parçası olarak kalmaya devam edecek. bu açıdan her koyun kendi bacağından asılır yapılacak/edinilecek şeyler alt sınıf insanlar için belli.
 • 0
  embermoon 6 ay önce
  öliyim ozaman

 • derin düşünce

  eleştirel bir fikrin varsa, yeni bir teori ürettiysen, kayda değer planların varsa, insanlara bir gerçeği göstermek istiyorsan veya düşünceni akım haline getirip kendine yeni nökerler kazanmak istiyorsan, derin düşünce bölümü emrine amade.

  424 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  roxic7

  ersals
 • görünürde bir kural yok. fakat gizli saklı bir kaç kural var. onları ihlal etme. düşün bakalım, sence hangileridir?