tanju okan ile özdeşleşen kadınım şarkısı ve hikâyesi:

  3
  aydakigunes 7.11.2020 20:36
  serge reggiani'nin 1973 tarihinde çıkarmış olduğu t'as l'air d'une chanson adlı şarkısından uyarlama, mehmet teoman'ın durgun bir gecede sözlerini yazdığı ve şu hayatta en sevdiğim adamlardan biri olan tanju okan ile özdeşleşmiş şarkının hikâyesini duymuş muydunuz?

  mehmet teoman'ın şarkıyı yazış hikayesini verdiği bir röportajda izlemiştim. tüylerim diken diken olmuştu onu dinlerken. etkisinden çıkmam zaman almıştı:
  tanju okan, zerrin adında bir kadına âşık. zerrin de aynı şekilde tanju'ya. ancak zerrin'in ailesi, tanju'nun alkolik olması gibi sebepler yüzünden bu aşka razı değil. bir gece zerrin'i amerika'ya kaçırıyorlar. tanju bu duruma perişan, daha çok veriyor kendini alkole. o sıralar mehmet teoman yalnız bırakmıyor tanju'yu. yine böyle gecelerden birinde, tanju içeride uyuyor, mehmet teoman plakları karıştırırken bahsi geçen fransızca şarkıyı dinliyor tesadüf bir şekilde. o an bir aydınlanma yaşadığını belirtiyor röportajında. şarkıyı defalarca dinlediğini, dinledikçe şarkının kendisini içine çektiği ve zerrin ile tanju'yu aklına getirdiğini söylüyor. ardından alıyor eline kalemi kağıdı, tıpkı tanju'nun ağzından sözleri yazmaya başlıyor. saat sabah 5'i geçmiş tabii. tanju hâlâ içeride uyuyor, sarhoş bir hâlde. uyanmasını beklerken zamanın neredeyse geçmediğini söylüyor. heyecanlı tabii. oyalanıp duruken saat 7 oluyor. dayanamıyor artık, tanju'yu uyandırıyor. yedirip içirip yazdığı şarkıyı okuyor. tanju dikkatlice dinliyor teoman'ı. okumasını bitirir bitirmez alıyor elinden kağıtları. tek bir harfi değişmeyecek diyor.
  şarkı böyle ortaya çıkıyor.

  zerrin'i soracak olursanız, amerika'dan dönmüş. evlenmişler.

  mehmet teoman şunu söyledi en son: "tanju'nun bir huyu vardı, beğenmez, şimdi söylediğini beğenmez tanju. bir daha söyleyeceğim der, tamam normal her şarkıcı yapabilir bunu yani. o onu da beğenmez bunu da beğenmez. en sonunda ben biliyorum bozuyor ben de hiç karışmazdım ona fakat ilk söylediği kayıtları sildirtmezdim, tutardım. nitekim bu yine beş on kez söyledi kadınım'ı. ilk söylediği, ilk, hâlen dinlediğimiz orijinal kayıt."

  şarkı hakkında youtube yorumlarından öğrendiğim ancak ne derece doğru olduğunu bilmediğim, yine de paylaşmak istediğim bir nokta var:
  tanju okan 1996 yılında hastalığı iyice ilerlemişken son kez urla'da sahne alıyor ve kadınım'ı söyledikten sonra fenalaşıyor. kısa bir süre sonra da hayatını kaybediyor.

  sözün özü; kadınım'ın ortaya çıkış hikayesi bu. benim için ne denli kıymetli bir parça olduğunu anlatmaya kalksam anlatamam belki, ancak bu hayatta adına yazılmasını istediği bir şarkı vardır herkesin, benim şarkım da bu diyebilirim.
 • 0
  systemfailed 7.11.2020 22:15
  bunu daha önce bılıyordum çok üzülmüştüm tekrar okudum bu şarkı gerçekten çok degerli bir şarkı.