progressive rock

  7
  icarus 2.3.2018 00:29
  progressive rock, birleşik krallık kökenli bir rock müzik alt türüdür. ağırlıklı olarak britanyalı grupların rock müzik türünü sanatsal seviyelere çekme çabalarının sonunda ortaya çıkmıştır.

  prog rock, 1960’lı yıllardaki yaygın madde kullanımından etkilenerek pop kültürüne de yansımış olan psychedelic rock'tan türedi denilebilir.

  prog rock grupları standart rock veya popüler nakarat düzeni üzerine kurulmuş şarkı yapılarının ilerisine geçmiş ve rock müziğin kompozisyon ve teknik sınırlarını zorlamışlardır. enstrümantal parçalar daha yaygındır. aranjmanlarda çoğunlukla classic, jazz ve avangart unsurlar bulunur. bir bakıma müzik türleri salatalık, domates ya da marul diye adlandırılarak ayrılıyorsa, prog rock bir salatadır.

  prog rock, pink floyd, kansas, genesis, king crimson, yes, emerson, lake & palmer, camel, jethro tull ve rush gibi grupların müziği için kullanıldı ve 1970’li yılların ortalarında oldukça yaygınlaştı. prog rock müziğinin en popüler olduğu dönem 1970’li yıllarken 1980’li yılların başında prog rock yerini neo-progressive rock türüne bırakmıştır.

  prog rock’ta akustik gitar, elektro gitar, bas gitar, bateri ve klavye gibi kalıplaşmış rock enstrümanlarına ek olarak davullar, jazz ve klasik enstrümanların yanı sıra, saksafon, timpani, flüt ve keman gibi enstrümanlarda kullanılabilir.