sadece ramazan ayında verilen 5 nimet ?

  6
  piiuv 8.5.2019 16:36 ~ 16:47
  bismillahirrahmanirrahim

  "o (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. artık sizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. allah sizin için kolaylık istiyor güçlük çekmenizi istemiyor. sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşı allah’ın ululuğunu dile getirmeniz ve umulur ki şükredersiniz diye (uygun hükümler gönderiyor)." (bakara suresi 185. ayet)
  (sadakallahulazim)


  cabir ibni abdullah radiyallahu anh, resul-i ekrem efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

  "ümmetime ramazan ayında beş şey ihsan edildi. bunlar daha önceki peygamberlerin ümmetine verilmemişti.

  birincisi: ramazan ayının ilk gecesi olunca cenab-ı hak onlara rahmetiyle bakar. allah kime rahmetiyle bakarsa, onu hiçbir zaman azaba çarptırmaz.

  ikincisi: oruç tutanların ağızlarının kokusu allah katında misk kokusundan daha hoştur.

  üçüncüsü: gece ve gündüz melekler oruç tutanların bağışlanması için allah'a yalvarırlar.

  dördüncüsü: allah o gün cennetine emir verir ve şöyle buyurur: ‘ey cennet, kullarım için hazırlan, süslen. dünya sıkıntılarından kurtulup benim huzuruma ve ikramıma gelip istirahat etmeleri yaklaştı.'

  beşincisi: ramazan'ın son gecesi gelince de, allah oruç tutan kullarının hepsini affeder.

  sahabilerden bir zat sordu: "ya resulallah, bu gece kadir gecesi midir?"

  peygamber sallallahu aleyhi vesellem "hayır," dedi, "bilmez misiniz, işçiler gün boyu çalışıp da işlerini bitirdikleri zaman ücretlerini almıyorlar mı?" (et-tergib ve't-terhib, 2:92) (sadaka resulullah fi me kal ev kema kal)