3
ölüm aşamasında neden hayat film şeridi gibi insanın gözünün önünden geçer
ölüm deneyimi yaşayan insanların sıklıkla bahsettiği "hayatım film şeridi gibi gözlerimin önünden geçti" tanımlamasının, beyinin ölüm tehlikesi karşısında bir çıkış yolu bulabilmek için eski deneyimlerden faydalanmak istemesi olayından ibaret olması.
 • 2
  yusufir 1 yıl önce
  ben ölüm deneyimi yaşadım. ve o an bu dediğin olayı da yaşadım. ama kurtulmak için değildi. sadece o an herşey yavaşladı, hayaller vs gördüm. işin garibi ölmekle alakalı tek birşey bile dusunmedim. sadece o an olan olay ne zaman bitecek diye bekledim sanki öyle. ama hiçbir şekilde kurtulmaya calismadim veya kurtulmak için bir harekette bulunmadim. o an olan tek şey vücudun refleksif olarak yaptığı hareketlerdi ki onları bile ben kendim düşünerek yapmıyordum:)
  kısacası, öyle bir durumda insanin bu çeşit hayaller görmeye başlaması, bi anda dünya ile alakasının kesilmesi bence o an ki şok geçirmeye bağlı bir olay. eğer ben o an kendimi kurtarmak adına birşeyler yapsaydım sonuç şuan tam tersi olabilirdi. benim dusunceme göre, beynimiz bizim o an tehlikeli bir hareket yapmamizi.engellemek için o şekilde bizi oyaliyor ve o bizim kontrolü kaybettigimiz anda kontrolü kendi alıp, tehlikede kurtacak en mantıklı hareketi kendi bir şekilde yapıyor. yani beyin bizi kurtarmak için bizi oyaliyor ve o an işi kendi devraliyor. bu mantığa da bizzat yaşadığım olaydan sahip oldum. çünkü o an hiçbir hareketi kendim bilerek yapmadım. sadece gözümün önünden geçen hayaller vardı. slow motion gibi idi ve yemin ederim o an gerçekten dünya yavaşlıyor sizin için.


 • bilgi güzeldir

  Grafik veya başka bir şekilde dikkat çekici bilgilerin paylaşıldığı bölüm.

  32 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  kek

 • bilgi güzeldir bölüm kuralları

  - +18 görsel paylaşılmamalı. yetişkinlere yönelik veri paylaşılabilir sadece görsel uygunsuz olmamalı.

  - laf olsun diye paylaşım yerine gerçekten faydalı paylaşım yapmaya özen gösterilmeli.

  - türkçe imla kurallarına dikkat edilmeli.

  - kurallara uymayan içerikler bölüm yöneticisi (kek) tarafından silinecektir.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...