sanat tarihi ödevini anlamadım bunun bana mealini söyleyin

  5
  filozofunsakali 11.4.2020 20:54 ~ 20:56
  "ortaçağ sanatının gelişmesinde aydınlanma kavramının etkisi özellikle vurgulamak gerekiyor. aydınlanma döneminin temel özellikleri olan siyasi, bilimsel, dini, sanatsal ilişki ve nedenlerinin sanata etkisini araştırmanıza dahil ederek vize ödevinizi hazırlayınız."

  bu bana verilmiş bir ödev, vize yerine geçiyor. harflere random basılmış gibi hiçbir şey anlatmıyor. ben bu cümlelerden anladığımı söylüyorum yanlışsam düzeltin.

  şimdi orta çağ sanatının gelişmesinde aydınlanma kavramının etkisini vurgulamak gerekiyormuş fakat orta çağdaki sanatı falan geliştirmiyor aydınlanma. aydınlanma başlı başına bir dönem zaten, çağı kapatıyor.

  ikinci cümleden zaten bir sik anlamadım. aydınlanma çağında kilise baskısı yok olduğu için evet resimde ışık, gölge, perspektif, anatomi gelişiyor
  sadece dini ögeler barındıran resimler azalıyor, manzara, portre, gündelik hayattan ögeler de oluyor fakat bunun siyasi, bilimsel bir etkisi yok sanata. neyden bahsediyor bu hoca ya? barok, rokoko, neoklasizm dönemlerinden mi bahsediyor? verdiği ne diyor arkadalar bu kadın bunun bana bir mealini söyleyin.
 • 0
  kayipunicorn 11.4.2020 21:02 ~ 21:02
  aydınlanma çağını araştırmanı sonra da sanatla bir bağ kurmanı tavsiye ederim. öznel düşüncelerini kullanarak bir ödev hazırlayabilirsin. örneğin aydınlanma çağındaki fransız devrimi ve bunun tablolara olan etlisini anlatabilirsin.
  0
  filozofunsakali 11.4.2020 21:04
  ben orta çağ sanatıyla rönesansı kıyasladım fakat aydınlanma çağı 18. yüzyılda başlıyor, barok tarz da var, tam neoklasizm dönemi, rokoko da var bunların hepsini mi yazıcam napıcam bilmiyorum. hoca sadece erken rönesansa kadar işledi. aydınlanma çağıyla ilgili hiçbir şey söylemedi. erken rönesantan aydınlanmaya nasıl atladı anlamadım.
  0
  kayipunicorn 11.4.2020 21:06
  rönesans aydınlanma çağının içinde diye biliyorum, dersi almamakla beraber...
  0
  filozofunsakali 11.4.2020 21:09
  işte ben de diyorum ki daha rönesans var barok var, rokoko var, neoklasizm var. notların içinde bunlar yokken bilimin, siyasetin, dinin etkilerini falan nasıl çıkarıcaz bilmiyorum. ödevi içeren kaynak yok internette. attığın link de tam karşılamıyor ve tek kaynak.
 • 1
  hedap 11.4.2020 21:16
  okuyunca eski heyecanlı günlerime geri döndüm:) olm çok güzel bir ödev vermiş. zamanım olsa vallahi oturur zevkine araştırıp şak diye koyarım önüne. kendine bir kaç başlık aç, başlıkların her birini kronolojik şekilde sırala. sıraladığın başlıkların da sebep sonuç kısımlarıni sanata olan etkisiyle ilişkilendir ve bitti gitti. cümleleri biraz karmaşık kurmuş ama istediği şey aslında gayet basit.
  hatta muhtemelen sevdiği birisin ki böyle bir ödev vermiş.
  hem orta çağ sanatını geliştirmiyor demen yanlış. aydınlanma o an yaşayan sanatçılar üzerinden başlıyor. yani arada bir boşluk yok, zamana yayılmış bir değişim var. bunu da sanatçılar bir anda yapmıyorlar yani bu zamana yayılma olayını iyi kavraman lazım.
  dini açıdan rahatlama bir gecede değişim yapmıyor yani.
  ve her dönemde olduğu gibi sanat siyasetten ve bilimden çok fazla etkilenir.
  şimdilik bir şey diyemem ama 1 2 günlük ufak bir araştırmayla o dönemde ki siyasi gelişimin ve bilimsel aydınlanmanin sanata olan etkisine dair pek çok örnek çıkarılabilir.
  0
  filozofunsakali 11.4.2020 21:34 ~ 21:35
  puvo kaynak yok maalesef internette. hoca da açıklayıcı olmadığı için ne yapacağımı bilmiyorum. barok, klasizm, rokoko, neoklasizmden bahsedip örnekler verip, orta çağ ile kıyaslayıp bitirmeyi planlıyorum maalesef.

  edit: sabahtan beri yazıyorum gönderiyorum yollamıyor. kısacık cevap verip denedim yolladı. puivde buglar var düzeltilsin.
 • 1
  kayipunicorn 11.4.2020 21:17
  o zaman bahsettiğin dönemlerden bahset. aydınlanma çağından bahset. internetten öğrendiğin şeylerle sanat eserlerini karşılaştırıp bir de yorumlarda bulun. bitir ödevi
 • 0
  filozofunsakali 11.4.2020 21:25
  niye cevap yazılmıyor yorumların altına...