6
bir oku derim(uzundur biraz)
"alıntıdır"

putin-obama-dunyanin diğer yüzü
bu benzersiz jeopolitik gelişme belki de küresel güç dengesini anglo-siyonist eksen’den* alıp şanghay işbirliği tarafına aktaracak. bunun nedeni, “doğu’ya açılan kapı” olan türkiye’nin ortadoğu’daki çok önemli stratejik konumu, toprak büyüklüğü ile bölgesel satranç tahtasını kontrol edecek durumda olması.

abd'nin incirlik hava üssünü kullanarak bir darbe uygulama kararı, tüm ortadoğu bölgesini kontrol etmek ve büyük israil projesini tamamlamak isteyen savaş kışkırtıcısı rejimleri için felaket olacak. abd dışişleri ve cıa için böylesine mutlak bir fiyasko abd’nin içindeki "darbe karşıtları" çift ajanların işi olmalı.

sonunda, darbe türk halkı tarafından bastırılmakla kalmadı anglo-siyonistler cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’a temizlik yapabilmesi için kullanacağı bir bahane yarattılar. darbe ardından gücü ele geri aldığından beri yaptığı da bu zaten. üstelik, incirlik amerikan üssünde görevli yüksek rütbeli türk subaylarını kullanmaları da aptalca bir iş idi; darbeyi yapanların cıa ve ortakları olduğunu bilmeyen kalmadı.

konu hakkında etraflı bilgisi olmayanlar için bir açıklama: nato ve “büyük israil projesi”nin gelişmesi için türkiye’nin yaşamsal değeri olduğu bilinmelidir. yakın ve uzak gelecekte ortadoğu’da bu başarısız darbenin derin etkileri ve sonuçları ancak toz yatıştıktan sonra anlaşılacaktır. ve bu çok büyük.

neden bu darbe?

batılı güçler için bu öldürücü darbenin amacı ya ilerle ya dağıt idi.

erdoğan’ın iktidarda olduğu süre, onların dünya devleti’ne giden yolda yeni dünya düzeni ajandasını yürürlüğe koyamayacaklarını biliyorlardı. cumhurbaşkanı olmasına zorla rıza gösterdiler ve orta asya türk ülkeleri ve hatta bazı ortadoğu arap ülkelerini de kapsayan bir türk halifeliğini ayağa kaldırma sevdasında olduğunu da çok iyi biliyorlardı.
dolayısıyla bu aceleye getirilen darbenin amacı ya "hepsi" ya da "hiçbir şey" idi.

putin de bu planın umutsuz olduğunu biliyordu ve bilinçli olarak erdoğan’dan yana oldu; abd’nin bu ihanetinin türkiye’yi rusya’ya, şangay işbirliği örgütü’ne ve brıcs’e (brezilya, rusya, hindistan, çin ve güney afrika cumhuriyeti) yakınlaştıracağını bilincine idi. kremlin, türkiye’nin avrupa birliği içinde bir geleceği olmadığını ve nato ile ilişkilerinin bozulduğunu da biliyordu. rusya, bu jeopolitik sarsıntının sonunda kârlı çıkacağını biliyordu ve darbe ardı temizlikte türkiye’ye aktif destek verdi.

pek çok ülke darbenin geleceğini biliyordu. yalnız rusya etkili bir şekilde davrandı.

başlangıçta darbe ağustos ayında yapılmak üzere planlanmıştı çünkü o günlerde yunan hükümeti’nin bir kriz sonucu düşme beklentisi vardı. bu yüzden balkanlar bir istikrarsızlık dönemine girecek abd güdümlü kukla devletler kurulacak, ve abd vesayetinde avrupa ile rusya arasında yeni bir demir perde inşa edilecekti.

darbe günü, ne hikmetse bütün dünya televizyonları canlı olarak istanbul ve ankara’ya bağlandı. boğaz köprüsü üzerinde tankların ne işi olduğunu anlamaya çalışan türklerden başka türkiye’de bir darbe hareketi olduğundan haberi olmayan hiçbir ülke yoktu dünyada. darbe tarihi tam olarak bilinmiyordu, fakat güvenilir bir gösterge vardı; darbeden tam iki gün önce christiane amanpour, cnn ekibiyle istanbul’a, ankara’ya geldi.

aslında pentagon’un cnn ile özel bir ilişkisi var. pentagon çoğu zaman yabancı bir devlete karşı darbe yapacağında, cnn ekiplerini seferber edip “havalı” bir canlı yayın yapabilmesi için önceden haberdar eder. cnn’in sunucusu christian amanpour’un pek çok ülkede “istenmeyen kişi (persona non grata) ilan edilmesinin nedeni bu; gittiği her yere bir felaket geliyor demektir. türkiye bir istisna değil.

abd öncülüğünde türkiye’de bir darbe hazırlığı olduğunu, rusya, iran, suriye ve diğer ülkeler biliyordu.

moskova buna dayanarak putin’in danışmanlarından birini, aleksandar dugin’i ankara’ya gönderdi. yolculuk üst düzey gizlilik derecesinde idi; putin’e yakın bir kaç kişi dışında ne tahran’da ne de şam’da ve hatta moskova’da kimse bilmiyordu.

aleksandar dugin ankara’ya türk liderleri uyarmak için gönderilmişti fakat onlara teslim edilmek üzere elinde, darbeye karışanların uzun bir listesi de vardı.

darbecilerin isimlerinin ortaya çıkması yüzünden darbe planlanan tarihten bir ay önceye alındı.

darbeden önce garip davranışlardan şüphelenen türk hükümeti, hava ve deniz kuvvetlerinden 2000 kadar kişinin tutuklanması için gizli bir şekilde mahkemeye başvurmuştu. mahkeme başvuruyu reddetti; hakimlerden bazıları hükümette darbe teşebbüsü şüphesi oluştuğunu, onların peşinde olduğunu, generallere aktardı. sonuçta, tam olarak hazır olmadıkları halde darbe girişiminde bulunmak zorunda kaldılar.

rus uçağı su-24’ü düşüren türk pilotların isimleri de darbeye karıştı.

rus su-24 uçağını düşüren türk pilotların telefon konuşmaları ve dijital bağlantıları moskova tarafından aylarca izlendi. moskova su-24’ü düşüren bu iki pilotun cıa ajanı olduklarını belirledi .amaç amerikalı üstlerinin emriyle rus uçağını düşürerek ankara ile moskova arasında gelişmekte olan ilişkileri zedelemekti. abd ve ingiltere bu denenmiş “böl ve yönet” taktiğini kullandılar. incirlik üssünde, aslında amerikan ajanı olan düzinelerle türk subayları vardı. bunların tümü sonra tutuklandı.

başlangıçta erdoğan’ın yakın ekibi, dugin’in türkiye’ye geldiğinden habersizdi.

şüphe uyandırmamak ve dikkati çekmemek için putin’in danışmanı dugin karmaşık bir yol izledi: moskova’dan kazakistan’da astana’ya, oradan tahran’a, tahran’dan şam’a, oradan kıbrıs’ta nikosa’ya ve en son ankara’ya geldi. ankara’da, erdoğan’ın en yakın sırdaşı belediye başkanı melih gökçek ile buluştu.

eski kgb (rus istihbarat servisi) ananesine göre yüz yüze görüşmeden daha etkilisi yoktur. son aylarda tonlarca veri toplamış olan ruslar, darbenin ne zaman, kim tarafından nasıl yapılacağını çok iyi biliyordu.

rus-türk ilişkilerini geliştirmek ve karşılıklı güven sağlamak için erdoğan resmen uyarıldı. uyarının ayrıca bir psikolojik tarafı vardı; tam zamanında yapıldı, erdoğan’a ve türkiye’ye hakiki dost kimmiş gösterildi.

putin bu yaptığını yapmak zorunda değildi. türkleri darbeden 10 dakika önce de uyarabilirdi veya hiç uyarmaz, amerikalılar ne isterlerse yapsınlar diye bırakırdı. fakat putin iki temel kriterden hareket etti. birincisi rusya’nın güvenliği, ikincisi küresel güvenlik yani ııı. dünya savaşının engelleme.

pentagon ve cıa tarafından kontrol edilen amerikan medyası darbenin ardından 24 saat tamamen sessiz kaldıktan sonra, darbenin başarısız olduğu anlaşılınca, son hızla alışılmış propagandasını döktü ortaya. alelacele, “daha fazla gücü” ele geçirmek için erdoğan’ın kendine karşı darbe düzenlediği ve cumhurbaşkanının uçağının türk f-16’larının hedefinde olduğu senaryolarını yazdıklarını gördük. eğer kimse ateş etmediyse bu da gösteriyor ki bu bir sahte darbe idi.

ama gerçek çok farklı.

birincisi ve en önemlisi, erdoğan’ı takip eden uçaklar, tamamıyla abd ve nato kontrolünde olan incirlik’ten kalktı.

ikincisi, incirlik’ten erdoğan’ın uçağına yönelik savaş uçaklarının kalktığını bildikleri halde türk hükümetini darbeye karşı uyarmadılar..

aslında, erdoğan’ı öldürmek için takip eden birkaç türk savaş uçağı vardı. fakat medya, 7 rus savaş uçağının ve kuzey suriye’de iki s400 füze rampasının türk jetlerini takip ettiğini ve erdoğan’ın uçağına ateş açıldığı takdirde, türk hava sahasında, nerede olursa olsun bu uçakların düşürüleceği ihbarı yapıldığını, yazmaz. türk jetleri bu yüzden ateş edemediler, kendileri rus uçaklarının ve füzelerinin hedefinde idiler. en ufak bir hareket halinde düşürüleceklerdi.

ankara belediye başkanı bir saniye bile kaybetmedi; haber cnn’de verildi ve öfkeyle darbenin arkasında washington’un olduğunu ilan etti. bunları söylemeden önce ruslardan tüm bilgileri almıştı zaten. 20 dakika içinde, darbenin arkasında abd olduğunu söyleyen üçüncü türk üst düzey yönetici idi.

erdoğan neden general ve hakim temizliği yapıyor…

türk hükümeti’nin kendi hazırladığı bir şüpheliler listesi vardı; bir de moskova’dan aldıkları büyük liste. bundan dolayı abd ankara büyükelçisi ortalıkta görünmüyordu, göründüğünde de ne diyeceğini bilemiyordu. en ilginç yanı da pek çok türk generalin darbede yer aldıklarını kabul etmeleri idi. ve abd’nin darbedeki rolünü açıkladılar.

her zamanki gibi washington’un politik bildirilerine güvenilirlik sıfır.

incirlik’ten 42 helikopterin nasıl kaybolduğunun bir izahı yok. sonradan öğrendik ki türkiye’yi işgal hazırlığında bir kuvvete katılmışlar. bu yüzden türk hükümeti, üssün etrafını 2500 polis ile sardı, elektrikleri kesti ve abd’ye, “biz sizin ne yaptığınızı biliyoruz, askerlerinizi korumamız altına aldık” dedi. obama’nın emriyle işgal durdu.


* anglo-siyonist eksen’in (ase) temeli, ingilizce konuşulan büyük ülkeler, abd, ingiltere, kanada, avustralya, yeni zelanda ve israil’dir. almanya, fransa, italya, ispanya, portekiz, belçika, lüksemburg ve hollanda gibi nato ülkeleri ase’nin boyunduruğundadır. tüm iskandinav ülkeleri de aynı durumdadır. pasifik’te, güney kore, tayvan, ve filipinler; suudi arabistan, türkiye, mısır, tunus, cezayir, pakistan, kuveyt, ürdün, bahreyn, ve birleşik arap emirlikleri ve katar da ase yönetimi altındadır.


kaynak: http://numidia-liberum.blogspot.ca/2016 ... at-au.html
 • 1
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  güzel yazı.cnn zaten vatan hainlerinin yuvası.ve dört tarafımız düşmanlarla çevrili iken biz hala papaz eriğini imam eriğine :)
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  aynen öyle:)


 • karışık

  Karışık

  51 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...