yaşamak için güzel nedenler

  21
  psv 4.3.2018 21:16
  sevdiğin insanları 1 kere bile olsa daha fazla güldürebilmek, ihtiyaçları olduğunda onların yanında olabilmek. bir tebessüm kazanmak, bunlar yaşamaya değerdir bu yalan dünyada.
 • 0
  oznurxxq 4.3.2018 21:34
  kendimizi kandırmayalım yaşamak için güzel nedenler falan yok hepimiz ölmek için yaşıyoruz ve hepimiz kendimizi öldürmediysek günah olduğundan korktuğumuzdan
  0
  plumerion 4.3.2018 21:49
  (=
 • 0
  horseman 4.3.2018 21:46
  hele ki o gülümsemenin sebebi olduğunu bilmek gerçekten insanı hayata bağlayabiliyor
 • 0
  sallanansandalye 4.3.2018 22:03
  en büyük nedeniniz, "dünyaya bir daha gelmeyecek olmamız" olmalı.

  daha başka şeyler arıyorsanız sıralayalım;

  -sevmek

  -sevilmek

  -sevişmek

  -koklamak

  -koşmak

  -uçmak

  -gülmek

  -güldürmek

  -yemek yemek

  -aile kurmak
  0
  selimakif 5.3.2018 14:07
  koşmadan asla yaşadığımı hissedemem..... evet.
  0
  ger 5.3.2018 15:22
  hepimiz dünyaya ölmek için değil zaten ölcez orası ayrı da ahiretimizi kendimiz yapmak güzelleştirmek için geldik ebedi yaşam var ölüm sonrası bu da senin elinde güzelleştirmek mesela şimdi sence ölmek kötü bişey mi sence ebedi yaşam da kötülüklerden bile arınmış olcaksın
 • 2
  orr 5.3.2018 00:09
  'dünyaya bir kere geliyoruz' tehlikelidir bu konu için. yaşamı sevme için dünyaya bir kere gelmek tersine acı vericidir. var olduğunu sandığının bir daha olmaması nedeniyle insan yıkıma bile uğrayabilir. alışkanlık ve sebepli-sebepsiz tutkuların insanı yönlendirdiği çağda (her şey daha erişebilir gözüktüğü için bir o kadar sanal ve geçersizleşir) sahip olunanla, olma arasındaki farkı iyi irdelemek gerekiyor.

  ufak tefek insanın keyiflendiği anlar mevcut olmakla beraber , bu yapılanları tekrar etmek keyfi sabitler. bir nevi önceden cidden keyif alınan şey artık vermez olur. sebebi; durağan olduğunun farkına varmaktır. bu yüzden keyiflerin ya da insana iyi gelen şeylerin üzerine sorgulama yapmak ( hata yapıyorsan düzeltmek amacıyla ayrı) insanın iyi niyetini infiale uğratır.

  lezzetli bir eti yemek insana hem zihinsel hem de bedensel bir keyif verir ( nşa) ancak herhangi bir rahatsızlık anında o lezzetli et eziyet haline dönüşür. etten ve kemikten, ayrıca ruhtan bütün oluşmuş haliyle insan için yaşama gelmek, buyur edilmek en acısı. doğumun bize sunduğu bu katli vacip düşünceyi yok etmek adına kimi zaman sanal keyifler peşinde gideriz ki, bu paradoksun çürümesi için de gerekli sayılır ( aklımız bu onaylamaz ama yeri gelince böyle olmayınca da olmaz esprisini araya sokar)

  peki, yaşamın değeri nerededir, nedir o değerli olan ve bizim için hep değerli olan? herkesin ölümlü olduğunu bilmek fikri. böylece neşeyi ısıtıp, gittikçe tadını bozan bir yaşam rahimde oyalanıyoruz.

  gereksiz diyemem, ki gereksiz olmasını gerektiren gereklilik fikirdir ama gelişme sandığımız her yeni adım, dünyanın sonunu yaklaştırıyor. ( asırlar önce mısır, sümer vs. bizden üstün teknolojiye sahipti yalanını da ufaktan atsınlar bu arada )

  yeri geldi mi, gözlerine ağrı girmeden, içeceğin yiyeceğin ile evinde bir filmi izleyebilmek bile yaşam için lüks bir şeydir. yurtdışına çıkarak, yüz elli ülke görerek ya da on binlerce kitap okuyarak (afaki) hayat yine anlaşılmaz. keyif de alınmaz. keyfi var eden, biraz da geçen de dediğim gibi yalnızlığın yani kendinle olan barışık halindir.
  1
  ademak 5.3.2018 00:12
  özetle yaşanılan her keyifli anın kıymetini bilerek mi yaşamak gerekiyor, geleceği fazla hesap etmeden. aynı zamanda fazla da kasmadan mutlu olacağım veya yeni şeyler keşfedeceğim diyerek.
  1
  orr 5.3.2018 00:21 ~ 00:22
  yeni şeyler keşfetmek biraz da insanın kendisiyle alakalı bir şey. hangi yönde hoşuna gidiyorsa hayat, o yönde geliştirme şansı insanın daha çok.

  her anın kıymetini bilmek zor bir şey. kısa yoldan gelmeyenden sıkıntı hissetmeye, daha gelmemiş olana, gelecek olacak bir olaya karşı insan çok huzursuz takılmamalı.

  filmlerde vardır bazen. distopya hayatında bile insanlar mutlu olmanın yollarını bulur. bu arayış demek bir nevi ama illa ki birini ya da bir şeyi de değil. önce kendini tanıma noktasında arayış içerisinde olmalı.

  sabah önemli bir iş mi var ? ama akşam illa ki bir şeyden de zevk mi almalıyım? doz aşımı olmadan işte yaşadığın zaman ( biraz da düzen diyoruz ) hayat sana başarı da keyif de veriyor.

  ben bu konularda ayrıca başarısız biri olduğum için, söz biti olarak görüyorum kendimi.
 • 0
  ihcan 5.3.2018 14:04
  ölmek için güçlü bir ikna ve sebep yok ise yaşarsın bu kadar. sebebe ihtiyaca olağan yaşama aykırı harekette ihtiyaç duyarsın yaşamak nefes almak istem dışı yapılmaktadır. aksi için sebep bulma çabası olur bence.
 • 0
  selimakif 5.3.2018 14:14
  yaşamak için güzel bir neden : " yaşayabilmek".
  çok felsefi oldu.
 • 0
  bilemiyorumaltan 5.3.2018 14:39
  tek kelimeyle ailem.
 • 0
  marullama 5.3.2018 16:27
  güneş açtığında gökyüzüne bakıp o serin ve güzel havayı içine çekmek bile yeter yaşamaya.
 • 0
  leketutmayankazak 5.3.2018 19:52
  gülen çocukları görünce yaşama isteğim artıyor. bir de deniz kokusunu içime doldurup kulaklıkla en sevdiğim şarkıyı dinlerken mutlu oluyorum.