13

çok iyi bir fotoğrafçı olamayacağımın kanıtı.

ben amatör fotoğrafçıyım ve 3 yıldır. normalde 3 yılda insanlar kendine fotoğrafçı deme evresine gelirler fakat işte bu fotoğrafçılığı öldürüyor. ben insan yaşamı fotoğrafçılığına yönelik bir yazı yazıyorum diğer alt dallarla değil bu yüzden karıştırmayalım.

fotoğrafçı, iyi bir gözlemci olmasının yanında çok iyi iletişim kurabilme becerisine sahip olmalıdır. zaten bunu becerebilen insanlar genelde çok başarılı fotoğrafçılar olarak dünyada tanınıyor. amatör veya profesyonel bir mankenin fotoğrafını çekmek çıta değildir. zaten adı üstünde manken ve o manken buna hazır, gönüllü, kaygısız olarak fotoğraf makinesinin önüne geliyor. fakat insanla ilgili bir ortamı, olayı, konuyu doğaçlama olarak fotoğraflamak hiç kolay değildir. siz o anı görürsünüz bir fotoğrafçı olarak fakat gidip o insanla konuştuğunuzda onu fotoğraf çekmeye ikna etseniz bile artık normalin dışına çıktınız demektir. o insan doğal halinden çıkıp kasılmış, kaygılı ve rahatsız bir poz verir. işte bu iletişimin kötü kurulmasından kaynaklanmaktadır, fotoğrafçı konuşmalarıyla kişiyi doğal haline getirebilir ve bunu çok az insan yapabilir. diyebilirsiniz ki "koca koca lensleri takıp uzaktan çek o zaman?" işte bu fotoğrafçılık değil bu bir suç. eğer fotoğraf çekeceğiniz insanı ondan habersiz çekerseniz ve bu anlaşılırsa sizi dava etme hakkına sahiptir. eğer habersiz çekip ona gidip derseniz "bunu kullanabilir miyim?" veya başka bir şey söylediğinizde büyük ihtimal hayır diyecektir fotoğrafı çekilen kişi çünkü zaten insan ilişkilerinde kötü olduğu için bu yolu tercih etti fotoğrafçı ve bu aşamadığı sorun yine onu fotoğrafı silme noktasına getirdi ne kadar iyi olursa olsun; tabi çok nadiren izin verdiği de oluyor. bende de bu sorun var. çok fazla şey görüyorum fakat bir noktadan sonra artık tetiklenemiyorum o fotoğrafı çekmek için. sonucunun ret olacağını ne yazık ki biliyorum çünkü yeterince iyi konuşamıyorum ayrıca tipimin de biraz at hırsızı gibi gözüktüğünü de inkar edemeyeceğim. söz konusu fotoğraf konularındaki insanlar esnaf olunca gerçekten işim kolay oluyor çünkü onlar zaten insan ilişkilerinde işlerinden dolayı iyiler ve belirli bir olgun yaşta olduklarından dolayı doğallıkları çok az bozuluyor ve bozulmama ihtimali de oluyor. fakat yoldan geçen biri, kahvehanede oturan biri, kafede oturan biri... çok daha zor. onları konuşarak çözmeli ve normal haline getirmek gerekiyor yoksa zihnimde gördüğüm fotoğrafın etkisi sıfıra iniyor.

bu yüzden fotoğrafçılık teknik bakımından çok kolay fakat mesleğin bütünü açısından çok zordur. fotoğrafçı sadece deklanşöre basmaz aynı zamanda insan ilişkileri kurmakta, doğayı tanımakta, hayvanları sevmekte, yemek yapmada ve artırabileceğimiz bir sürü şeyde iyi olmalı ki fotoğrafçılığını yaptığı alt dalda başarılı olabilsin çünkü fotoğrafçı sadece fotoğrafçı olamaz aynı anda birçok şey olmalı ki fotoğrafçılıkta başarılı olsun. bu yüzden hala amatör bir fotoğrafçıyım. problemimin ne olduğunu ve nasıl aşmam gerektiğini bilsem de bunu başaramıyorum çünkü aynı zamanda fotoğrafçılık belirli bir olgunluğa gelmekle de ilgilidir, ben birçok alanda yetersizim ve bu yüzden iyi bir fotoğrafçı olamayacağım.
 • 3
  romica 9 ay önce
  aslında yorumlarından seni tanıyoruz, gayet iyi yazan birisin. yaşın genç daha bu kadar umutsuz olma. halkın arasına daha çok karışmakla başlayabilirsin işe, 1000 kere başarısız ol önce sonra böyle bir başlık at.
  0
  filozofunsakali 9 ay önce ~ 9 ay önce
  zaten birçok başarısızlığım bu algıya itti beni. elbette fotoğrafçılığı bırakacağımdan değil fakat şuan için yerimde saydığım ve böyle giderse sıradan bir fotoğrafçı olmaktan ileri gidemeyeceğimi yazıya dökmek, benim için iyi olacak diye düşündüm. umutsuz olduğumu düşünmüyorum da kendime sürekli kızdığım için olabilir.

  edit: ayrıca ciddiye alıp cevap yazdığın için teşekkür ederim puvo.
 • 2
  sineboy 9 ay önce
  aslında türkiye'de malzeme çok ve iyi fotoğrafçı sayısı az. burası iyi bir yer fotoğrafçı olmak için.
  0
  filozofunsakali 9 ay önce
  katılıyorum her alanda fotoğrafçılık için ideal bir ülkedeyiz.
 • 2
  specular 9 ay önce
  kalıplara girme, farklı düşün.

  1. işini seviyorsun
  2. çalışkansın

  aslında ihtiyacın olan her şey sende. her başarılı fotoğrafçının müthiş bir iletişimci olduğunu düşünmüyorum.
  0
  filozofunsakali 9 ay önce
  sektörden insanlar tanıyıp görünce aslında iletişimin en üst noktalarından biri. tanış olduğum herkes aktif fakat benim küçüklüğümden itibaren gelen yapımda insan ilişkileri pek önemli değildi. bunun acısını böyle bir meslekte görüyorum işte. çabalıyoruz da bakalım olacak mı :d

 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1868 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion
 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..