iki şiirin arasında ve sakın oraya gitme - yekta kopan

  4
  ghostrider 22.8.2019 18:45 ~ 19:35
  kitap adı: iki şiirin arasında ve sakın oraya gitme
  yazar: yekta kopan
  sayfa sayısı: 137, 133
  yayınevi: can yayınları

  yazarı merak edip iki kitabını aldım. pişman mıyım? evet? bu yekta kopan'ı kötü yazar yapar mı? hayır? bu kararı verebilmem için, yazarın tüm eserlerini okumam lazım. peki, bende ne bıraktı bu kitaplar?


  iki şiirin arasında

  okumaya büyük ümitlerle başladığım bir kitap. bir öykü kitabı. on iki kısa öyküden oluşuyor. eser yekta kopan'ın anılarının öyküleştirilmiş bir hali. biyografik bir eser.

  kitabı bitirdiğimde "bu da nesi?" diye, sordum kendi kendime. çünkü, bir kitaba başladığım zaman, o kitabın bende bir şeyler bırakacağına inanırım. durum beklediğim gibi olmazsa, büyük hayal kırıklığına uğrarım. düşünsenize, onu okumak yerine "ütopya"yı okuyabilirdim. hatta bugün bitirebilirdim. yazar, eserini kaleme alırken bunları da düşünmeli.

  bunları düşünürken, yekta kopan'ın benzetme yeteneğini keşfettim. rakı için yaptığı "...sıvılaştırılmış vicdan." benzetmesi çok hoştu mesela. fakat, bunun yanında rakıyı, birayı, kısacası sarhoşluk veren içecekleri her öykünde kullanmak zorunda mısın be adam?

  iyi yanları var yekta bey'in, kötü yanlarıda. belki de çok beklentiye girdiğim için fazla yerdim yazarı. zaten eleştirilerim, bu iki kitap içindi. zira "sakın oraya gitme" adlı öykü kitabı da öbüründen farksız. bu nedenle ikisinin de üzerinde durmaya gerek yok.


  alıntılar

  iki şiirin arasında;

  "gecenin ezberlediğimiz yalnızlığı, günün tedirgin yalınlığına bırakacak kendini."

  "belli ki sesine yabancı değildi, yıllardır kendi kendine konuşmuştu. yabancı olduğu şey, bu sesin başkasį tarafından duyulmasıydı."


  sakın oraya gitme;

  "yatakta iki tur attıran, tavandaki sinema perdesinden hayal izlettiren, yastık kılıfına terden resim yaptıran uykusuzluklardan daha damarlıdı bu gelen."
 • 0
  ghostrider 22.8.2019 18:50
  arkadaşlar biliyorum, eleştiri yaparken hep haddimi aşıyorum. ama ne yapabilirim ki? tolstoy'da okudum. aradaki fark o kadar büyük ki... yazar düşünmeli; acaba yayımlamaya değer mi bu eser? ahmed arif'in neden az şiiri var bilir misiniz?

  şöyle söylüyor ahmed arif, "olgunlaşmamış eserlerin halka açılmasına karşıyım." bu yüzden ahmed arif'in şiirleri, elekten geçirilmiş un taneleri gibi arınmış şiirlerdir.

  bu iki eser büyül ihtimalle ticari amaçlı yazılmış.
 • kitap ve film tahlilleri

  OKUDUĞUNUZ KİTAP VE İZLEDİĞİNİZ FİLMLERİ TAHLİL EDİP KENDİ KELİME VE CÜMLELERİNİZLE PUİVE AKTARDIĞIMIZ BÖLÜMDÜR.


 •             bölüm kuralları

  => kişiye karşı hakaret, alay vs. yasaktır.

  => konu dışına çıkmak yasaktır.

  => açılan içerikler "kitap - yazar" ya da "film - yönetmen" şeklinde açılmalıdır.

  => bölümümüzü takip etmeyi unutmayın.