10

montaigne: cinsel yanımız

montaigne denemeler: kitap ııı, bölüm v (belli bölümleri alıp düzenledim. yazılanlara dokunmadım.)

livia der ki: "namuslu bir kadın için çıplak bir erkek bir resimden fazla bir şey değildir."

lakedemonyalı kadınlar, ki evliyken bizim kızlarımızdan daha bakireydiler, her gün şehirlerinin delikanlılarını çıplak güreşir, yarışırken görüyorlardı; kendileri de yürürken bacaklarını kapamaya pek önem vermiyorlardı; çünkü, platon'un dediği gibi, namusları, uzun eteksiz, yeterince örtüyordu onları.

ama augustinus'un sözünü ettiği birtakım adamlar çıplaklığı öyle akıl dışı bir baştan çıkarma gücü olarak görmüşler ki, kadınların mahşer günü kendi cinsellikleriyle mi, yoksa, o kutsal ülkede bizi baştan çıkarmamak için erkek olarak mı dirileceklerinden şüpheye düşmüşler!

yasa koyucularımız bunu böylece bilip ona göre gereğini düşünmelidirler: cinsel gerçeğin erkenden öğretilmesi daha iffetli ve daha verimli olmasını sağlar, yoksa herkes onu hayal gücünün keyfine ve ateşine göre bulmaya kalkar. kimin kadınlar, arzu ve umut peşinde gerçeğin yerine ondan kat kat daha acayip, olmayacak şeyler koyarlar.
 • 0
  yavuzsultanmehmet 9 ay önce
  soyunuyorum o halde
 • 1
  su_luk 9 ay önce
  insan neden dengesini kuramasın? akıl heres de var
  0
  pentaigo 9 ay önce
  akıl herkeste var ama farklı düşünme biçimleri de var.

  denge kurma işi sadece akılda bitmiyorum. kültürden, siyasetten, sanattan, zekadan, bilgiden her şeyi toplayıp dengeni kurarsın. ki bence biz kusurlu insanlar için bu denge imkansız.
  0
  su_luk 9 ay önce
  bence kurmak istersek kurarız. mesela beyinleri bacaklarınin arasında olan insanlar, dediğin gibi kültürden etkilenebilir ama bir kadının insan olduğunu kavrayabildiğinde fikirleri değişwbilir. yeterki istesin, her hangi bir kitaptan diziden hatta çevresindeki insanlardan bile bunu kavrayabilir diye düşünüyorum. sadece biraz aklını kullanmak gerek
 • 1
  hedap 9 ay önce
  o namuslu kadının ne zaman hangi çıplaklıktan etkileneceği hiç belli olmaz. etkilendiğinde de onu durduracak bir güç yok maalesef.
  1
  banabubade 9 ay önce
  bir güç var hacı kendi namus anlayışı.
 • kitap alıntıları

  Kitap, makale, şiir vb. alıntılarının yüklendiği bölüm.

  22 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  sadurra

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • - alıntılar olabildiğince fotoğraf şeklinde yüklenmelidir.

  - yazı şeklinde de yüklenebilir, yasak değildir. 


  - alıntı yapılan metin ve yazar belirtilmelidir.

  - eğer alıntı bir dergiden ya da internet sitesinden yapılıyorsa metin ve yazarın yanında derginin ve internet sitesinin de adı belirtilmelidir.