11
tarihteki en ibretlik ayarlar..
beyler sizi etkileyen yazarların, şairlerin önemli şahsiyetlerin verdiği ayarlar mesela

1-hakim saçı sakalı uzamış necip fazıl a "maymuna dönmüşsün necip" demiş. necip fazıl yüzünü duvara çevirip: "şimdi de duvara döndüm" demiş.

2-franz kafka'ya küçük düşürücü sözler eden onu aşağılamak isteyen birine cevabı şu olmuştur : "beyinlerimiz savaşsin isterdim, ama görüyorum ki silahsizsiniz bayim."

3-mehmet akif'in bir üniversitede yaptığı konuşmada bir genç mehmet akif'e: aşağılamak için
- "affedersiniz, siz veteriner misiniz?" diye sorar. mehmet akif, hiç istifini bozmadan şöyle yanıtlar: - "evet, bir yeriniz mi ağrıyordu?"

4-mustafa kemal atatürk ve ingiliz lordu (tam hatırlamıyorum lord olduğunu) bir yemektedirler. asker kahveleri vermeye başlar. ingiliz lordu alır, asker m.kemal'e uzatırken yanlışlıkla tepsiyi devirir ve kahve yere dökülür. ingiliz lordu alaycı bir tavırla:
- "anlaşılan vatandaşlarınıza hiç birşey öğretememişsiniz."
m.kemal yapıştırır o dillere destan cevabı:
- "şu millete herşeyi öğrettim de, bir uşaklığı öğretemedim... "

pupulayın beyler..
 • 3
  npsaytan 1 yıl önce
  yavuz sultan selim zamanın da, iran şahı kıymetli mücevherlerle süslü bir sandık hediye gönderir sultan selim'e. sandık açılır. içinden çeşit çeşit değerli taşlar, kıymetli atlas, kadife
  kumaşlar çıkar. fakat bir de pis bir koku yayılır. dehşet bir koku, herkes burnunu tıkar derken bakarlar ki en alttaki kutuda insan pisliği..
  yani osmanlıya acayip bir hakaret!!
  bunun üzerine cihan padişahı emir verir,"herkes düşünsün, buna ince bir şekilde cevap vermeliyiz" diye.
  ve cihan padişahı yine çözümü kendisi bulur. aynı şekil de değerli mücevher ve kumaşlarla süslü bir sandık hazırlatır. içine o zamanın osmanlı istanbul'unda imal edilen gül kokulu en nadide lokumlardan bir kutu, en altına da küçük bir pusula ve bir satır yazı. gönderilir...
  şah sandığı açar. açtıkça güzel kokunun rahiyası yayılır etrafa ve en altta bir kutu lokum.
  anlam veremiyorlar tabii.
  bizim elçi yiyor önce, sonra oradakilere ikram ediyor.
  ve kutunun içindeki pusulayı şah okur, şu yazıyordur:

  "herkes yediğinden ikram eder"
  1
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  bu hikaye yıldırım beyazıtla timur arasında ankara savaşınında başlamasının son damlasıdır lütfen yanlış bilgilendirme yapmıyalım
 • 2
  cemal_abi 1 yıl önce
  şunun üstüne tanımam;

  yavuz şiire, edebiyata ve satranç oynamaya meraklı biridir. aynı şekilde şah ismail'de de bu özellikler vardır. sarayında ünlü şairleri barındırır ve çok iyi satranç oynar. bunu bilen yavuz şahın şahın bu özelliğinden yararlanmak ister. tebdili kıyafetle (gezgin bir abdal kılığında) şahın ülkesine gider. hanlarda , kervansaraylarda satranç oynayarak önüne geleni yener. haber şaha ulaşır. şah der ki çağırın birde benimle oynasın. yavuz şah'ı da yener. şah sinirlenir ve yavuz'a der ki: " sen edep nedir bilmez misin? hiç şahlar mat edilir mi?" elinin tersiyle yavuza bir tokat atar. şahın kızdığını anlayan yavuz onu yücelten şiirler okumaya başlar. işte şahın huzurundan ayrılırkende bu şiiri okur. ancak şah ismail hala onun yavuz sultan selim olduğunu anlamamıştır.

  yavuz yediği tokatın acısını unutmaz. birkaç sene sonra çaldıran'da şah ismail'i yener ve ona bir mektup gönderir. mektupta o günkü tokadın acısını aldığını söyler ve ilave eder: " atacaksan tokadı böyle atacaksın. "
  sanma şâhım / herkesi sen / sâdıkâne / yâr olur
  herkesi sen / dost mu sandın / belki ol / ağyâr olur
  sâdıkâne / belki ol / bu âlemde / dildâr olur
  yâr olur / ağyâr olur / dildâr olur / serdâr olur
  0
  sevbenimilena 1 yıl önce
  evet bu efsanedir ama yavuz mektupla bunu şaha yazıyodu birde tokat olayını bilmiyodum var mı öyle bir şey ?
  0
  cemal_abi 1 yıl önce
  burada geçen hikaye pek çok yerde bulunuyor. geçekliğinden tam emin olamam fakat şah ismail ile yavuz sultan selim arasında pek çok olay geçmiştir
  0
  magic 1 yıl önce
  göğsüne doğru bir tokatmış
 • 0
  heylano 1 yıl önce
  sonuncuyu hiç duymamıştım +
 • 0
  egoistpic 1 yıl önce
  13 yasinda 31 çeken hollandalı çocuk
  0
  sevbenimilena 1 yıl önce
  ne diyosun kardeş ?
 • 3
  adeyy 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  barış manço, fransa’da bir televizyon kanalının canlı yayınına konuktur.
  karşısında küstah bir spiker vardır ve barış manço’yla dalga geçmektedir.
  sürekli “işte türk, yani barbar, vahşi” vs. demektedir. barış manço daha fazla dayanamaz ve spikere “yanınızda kâğıt para var mı?” diye sorar.
  bu soru spikeri şaşırtır ve “evet var ama ne olacak?” der. barış manço ısrar edince spiker cebindeki kâğıt paraları çıkarır.
  bu olaydan az önce barış manço canlı yayında “anahtar” adlı şarkısını söylemiştir. bu şarkının bir bölümü şöyledir: “beş akif-bir saat kulesi, iki kule-bir fatih, beş fatih-bir mevlana, iki mevlana-bir sinan”...
  bu şarkı bir matematik sorusudur ve şarkıda adı geçen kişiler o dönemde türk paralarının arkasında fotoğrafı olan kişilerdir...
  barış manço spikere sorar: “bu paranızda fotoğrafı olan kişi kimdir?” spiker, “general” der. barış manço diğer paralardaki kişileri de sorar. spikerin verdiği cevaplar hep, “falanca general, falanca amiral, falanca komutan” şeklindedir...
  bu sefer barış manço cebinden türk paraları çıkarır. spikere şöyle der:
  “bakın bu parada fotoğrafı görülen kişi mehmet akif ersoy’dur, kendisi büyük bir şairdir. bu fotoğraftaki kişi de mevlana’dır, bir düşünürdür. bu paradaki kişi fatih sultan mehmet’tir, adaletin sembolüdür. bu paradaki kişi ise atatürk’tür, ‘yurtta barış, dünyada barış’ diyen ulu önderimizdir.
  bizim paralarımız işte bunlar. biz türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasına şairlerimizin, düşünürlerimizin, bilim adamlarımızın fotoğraflarını bastık.
  siz fransızlar asıl kendiniz barbar, vahşi olduğunuz için paralarınızın arkasına hep savaş yapan adamlarınızın fotoğraflarını basmışınız!”
  barış manço’nun bu müthiş cevabından sonra televizyon yöneticileri canlı yayını keserler ve spikeri programdan alırlar. başka bir spiker gelir ve canlı yayın yeniden başlar. yeni spiker barış manço’dan ve türkler’den özür diler, programa böylece devam edilir...

  mekanın cennet olsun güzel insan hakkında daha bilgi gelecektir.
  1
  sevbenimilena 1 yıl önce
  çok sağlam hatırlatmışsın kardesim + .
  mekanı cennet olsun devamıda gelsin :)
  1
  adeyy 1 yıl önce
  buldukça ekleyeceğim, çok şeyler katmış bir insanlardandır ülkeye..
  1
  sevbenimilena 1 yıl önce
  aynen reyiz bekliyoruz..
 • 0
  adeyy 1 yıl önce
  selamlar tekrardan, tarihi kişilşer bölümünü açtım oraya'da ekleyebilirsiniz güzel yazılarınızı, ben eklemek istemem çünki bir yazarın yazısını izinsiz almak istemem. :)


 • karışık

  Karışık

  50 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...