kızılderili nedir? kızılderili adı nereden gelir?

  9
  altaydangelenbarbar 6.5.2018 14:12
  kızılderililer ya da amerika yerlileri, sibirya kökenli eskimo - aleut halkları dışında kalan bütün amerika yerlileri için kullanılan ortak birleştirici ad. dilce birbiriyle akraba olmayan iki ayrı ana grupta toplanırlar: sibirya kökenli olan na-dene dilleri ile na-dene dilleri dışındaki bütün kızılderili dillerini içeren amerind dilleri.

  alaska yerlileri adı alaska'da yaşayan eskimo-aleut halklarını ve kızılderilileri topluca nitelemek için kullanılır. abd'nin diğer eyaletlerinde native americans, american ındians ya da kısaca ındians

  kanada yerlileri adı kanada'da yaşayan eskimo-aleut halklarını (inuit), kızılderilileri (first nations) ve métisleri topluca nitelemek için kullanılır.

  çoğu anasoylu ve avcı ve toplayıcı, bazıları olmekler ve mayalar gibi mezoamerika kızılderilileri mısır, keçuvalar ve aymaralar gibi güney amerika kızılderilileri patatestarımını keşiften önce de yapan halklardır.

  kuzey amerika'da kızılderililer sınırları belirli kısıtlayıcı özel yerleşimlerde yasal olarak toplanırlar ve bu yerlere amerika birleşik devletleri'nde kızılderili rezervasyonu(ındian reservation), kanada'da ise kızılderili rezervi (ındian reserve) adı verilir.

  kızılderililerin nasıl adlandırılması gerektiği hâlâ tartışma konusudur.

  türkçe kızılderili adı ingilizce redskin («kızıl deri») adının çevirisidir ve dünya dilleri arasında ayrıca farsçada da kullanılır. ingilizcedeki redskinnitelemesi harfiyen ispanyolca piel roja adlandırmasından çeviridir ve bu ispanyolca ad, kristof kolomb'un 1492 yılında hindistan sandığı yere ilk ulaştığı nokta olankarayipler'in (hâlâ batı hint adaları west ındies olarak da bilinir) yerli halklarından taynoların vücutlarını bixa orellana tohumuyla boyamasından kaynaklanır. ingilizcede ayrıca red ındians («kızıl hintler») adı da geçer fakat o kadar yaygınlaşmamıştır ve en:redskin (slang) adı da günümüzde yalnızca argo olarak kabul edilmektedir. türkçedeki kızılderili adı ise argo değildir.

  amerika yerlileri ya da kısaca yerliler: amerika birleşik devletleri'nde native americans («yerli amerikalılar»), american ındians («amerikalı hintler») ya da yaygın biçimde kısaca ındians («hintler») olarak adlandırılır ve yalnızca kızılderilileri nitelendirir. ındian («hint») sözcüğünün kullanılması, kâşif kristof kolomb'un amerika'nın doğu sahiline ulaştığında burayı hindistan sanmasından kaynaklanır.

  abd nüfus sayım dairesi (united states census bureau) ülkedeki yerlileri american ındian and alaska native adı altında topluca ele alır ve american ındian («amerikalı hint») terimiyle kıta abdsi'ndeki yerliler (ki hepsi de kızılderilidir) kastedilirken, alaska native («alaska yerlisi») terimi alaska'daki yerlilerin tamamı (aleutlar, alaska eskimoları, alaska kızılderilileri) için kullanılır.

  kanada'da aboriginal peoples («yerli halklar») olarak adlandırılır ve hem eskimo-aleut halklarını (ınuit) hem de kızılderilileri (first nations) nitelendirir.

  guyana'da amerindian (< American Indian «Amerikalı Hint») adı Kızılderililer anlamında kullanılır ve bu adlandırma diğer ülkelerde yaygın değildir.

  Bölge İspanyolcasında gündelik konuşma dilinde Indios («Hintler») kullanılırken yazı dilinde Amerindio (< American Indian «Amerikalı Hint») ya da pueblos indígenas («yerli halklar») adı kullanılır. Arjantin'de ise daha çok aborígen («yerli») olarak adlandırılır.
 • 0
  mizac 6.5.2018 16:28
  bu kizil derililerin bi soyu turkleri olusturuyormus dogrumudur bu
  1
  semihaka_im 8.5.2018 03:27
  yok olum öyle birşey topla topla...
 • 0
  arananselim 6.5.2018 20:10
  kasimpasadan apaci selimin selami var desem ?
 • 1
  sjense 7.5.2018 17:27
  ünlü tarih profesörleri ve kaynaklara göre, kökleri, ırkları, kültür ve yaşayış biçimleri türkleri andıran, oldukça benzer özellik gösteren, ve toplumlar boyu, avrupa tarafından sömürülmüş, katledilmiş kutlu ırk, kutlu millet. bu alemde 1- kızıldereliler 2- türkler 3- vikingler, hiç bir zaman çizgisinden ödün vermemiş ve hiç bir zaman hiç bir millete, ırka, yada kavime boyun eğmemiş, kendi doğruları, kültürleri ve inanışları ile yaşamış, yegane kutlu ırklar/milletlerdir, bunlardan birine sahip olmak, mensup olmak, ne büyük şeref, ne büyük bir duygudur. saygılar..
 • 0
  atesogluselcuk 7.5.2018 20:25
  yemin ederim buna kafa yormak isterdim ama hiç içimden gelmiyor. bence öyle bişey yok
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm