28

fikir özgürlüğüne saygım yok

terörün gerekli olduğu fikrine inanlar da var.
ahlak'ın gereksiz olduğunu fikrini savunanlar da.
gafil dölü diyen de var, oç diyen de
kimisi bebeklerin henüz hiçbir şeyin farkında olmadıklarindan katledilmelerinin etiğe uygun olduğunu düşünüyor..

fikir özgürlüğü bütün iyi yanlarının yanı sıra, tüm kötülüğü ve pisliği de içeriyor.
 • 3
  8bit 1 yıl önce
  fikir özgürlüğü ahlakı ezesiye kadardır. sonrası duvar.
  0
  plumerion 1 yıl önce
  aramızda ahlaka düşman, evrenin tek yaşamaya değer varlığının kendi olduğuna inanan o kadar fazla insan var ki.
 • 4
  darkier 1 yıl önce
  (pi: #fikirler hayaller) bölümüne tezat bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum.

  gerektiği kadar saygı duymak senden hiçbir şey götürmez fakat karşındaki insana bir şeyler katabilir. sen, saygım yok diyerek; bu bahsetmiş olduğun fikirler ve dahasını savunan insanların ön yargıları olmaları için ortam hazırlıyorsun ama farkında değilsin, değiliz. çünkü çoğu insan böyle yapıyor.

  aksine, yeteri kadar saygıyla yaklaşırsak eğer yanlış olduğunu düşündüğümüz fikre sahip olan insanın; değişme ihtimalini avucumuzda tutmuş oluruz. insanlar yanlışı seçebilirler, bu oldukça mümkün. geçmişte yaşamış olduğu kötü bir davranış, travma ve niceleri... bilemeyiz ama yok da sayamayız.

  her insan aynı hayatı yaşamıyor. böyle bir durumda da herkesin fikrine saygılı olmalıyız, yanlış olduğunu düşünüyorsak da saygıyla hatta bir zaman sonra sevgiyle yaklaşarak doğruyu gösterebiliriz.

  özet geçtim, ikna olmayan arkadaşlar varsa dahasını yazabilirim.
  3
  caytiryakisi 1 yıl önce
  yakında bir hayranın olabilirim, darkierfanclup açabilirim.
  1
  darkier 1 yıl önce
  fikirlerimizin uyuşuyor olmasına seviniyorum :)
  0
  plumerion 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  "fikir özgürlüğüne her zaman saygı duymam" başlığı epey sırıtıyor gibi olacaktı ama evet, doğrusu böyle.

  ancak insanların sürekli fikir özgürlüğünü kutsallaştırması hatta ona tapmaları ve bunu da yüzümüze vura vura söylemelerinden gına geldi.

  o kadar iğrenç mahlukların fikirlerini dinledim ki, artık fikir özgürlüğünü "sadece ve sadece" iyi şeylerden, medeniyetten ibaret sananların söz hakkı bile vermemelerine sitem ediyorum.

  fikir özgürlüğünün karanlık yönlerinden örnekler ister miydiniz?

  ayrıca insanlar iki yüzlüdür, fikir özgürlüğü ancak kendilerine vurduğunda onlar için kötü bir şey de olabilir.
 • 1
  gokkusaklikus 1 yıl önce
  hiç bu şekilde düşünmemiştim. çok mantıklı
 • 0
  oncugenclik 1 yıl önce
  terör olmadığı sürece bütün siyasi fikirleri dinleyip, tartışmalı insan. bizim ülkede imkansız 😉
 • 1
  ersals 1 yıl önce
  bunu da fikir özgürlüğü sayesinde söyleyebiliyorsun. saygı duymama hakkın da fikir özgürlüğü sayesinde yani.... bir daha düşün.
  0
  plumerion 1 yıl önce
  saygı duymamı gerektiren durum olursa duyabilirim.

  ancak düşünmek o kadar da saygı duyulası bir eylem değil.
  0
  ersals 1 yıl önce
  senin düşüncelere saygı duymama hakkın, fikir özgürlüğü sayesinde olabiliyor. yani fikir özgürlüğü olmasaydı, sen düşüncelere saygı duymama hakkına sahip olamazdın.
  düşünmenin kendisi, tür olarak homosapiens i bütün diğer insansılarda ayırarak türün devam edebilmesinin zeminini hazırladı. bu nedenle düşünmek bizi biz yapıyor. düşünmeye karşı bir insan, varoluşsal anlamda çelişki yaşıyor demektir.
  0
  plumerion 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bir gün yoldan geçerken bir maganda kurşunu size isabet ederse yine fikir özgürlüğündendir.
  0
  ersals 1 yıl önce
  nopp bu fikir özgürlüğü ile doğrudan ilişkilendirilemez bir kültürel ilkellik. kişi zaten özgür hissetmediği için bunu yaşamanın sahte bir yolu olarak yok etmeyi seçiyor.
  0
  plumerion 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  hayır. insanların iç dünyasını bununla kısıtlayamız.

  dediğinize göre ahlak ve fikir özgürlüğü bir bütün oluyor ancak öyle bir kural yok.

  bir insan birinin ölmesi gerektiğini düşünüp onu öldürüyorsa, bu her insanın özgürce düşünebilmesindendir.

  ilkellik konusuna gelince, retorik geçerli bir argüman değildir.
  0
  ersals 1 yıl önce
  burada bahsi geçen, kişinin psikolojik yaklaşımı değil. düşünsel olarak özgür olan insan, öldürme eylemini yapacak ilkellikte olmaz. özgürlük her istediğini yapmak demek değil... özgürlük bilincine ulaşan kişi, bunu yaşarken zarar verme eylemini düşünmez. konunun retorik ile ilgisi yok.
  0
  plumerion 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  "düşünsel olarak özgür olan insan, öldürme eylemini yapacak ilkellikte olmaz. " bu geçerli bir argüman değil bu açık açık retoriktir.

  "özgürlük her istediğini yapmak demek değil... özgürlük bilincine ulaşan kişi, bunu yaşarken zarar verme eylemini düşünmez." bu sadece bir ahlak kuralı.

  özgürlüğün kelime anlamı: herhangi bir koşulla sınırlanmama, zorlamaya, kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme ve davranma durumu.

  yani başkasına zarar vermeme zorunluluğu; bir sınır sınırlama, bir kısıtlamadır. bu yüzden böyle bir durumda özgürlükten söz edilemez.
  0
  ersals 1 yıl önce
  işte bir başkasını öldürmek, özgürlük olamaz. özgürlük tanımını, evrensel insani değerler ile yapmak zorundayız, çünkü insanız.
  ---özgürlük, her istediğinizi koşulsuz yapmak demektir --- diye düşünüyorsanız burada kavram olarak özgürlüğün tanımını yanlış yapmış olursunuz.
  yani kavramsal bir yanlış anlama var. retorik konuyla alakalı değil. üstte, özgürlük tanımının niteliklerini belirttim. yorumlamadım.
  1
  plumerion 1 yıl önce ~ 10 ay önce
  benim böyle bir düşüncem yok ancak konu zaten benim düşüncem değil.

  insanların göklere çıkardığı, yücelttiği hatta taptığı "bilim" çoğu insana eziyetler, deneyler akla hayale sığmayacak operasyonlar düzenlediği için bugün tıp bu kadar gelişti. ee nerede evrensel değerler? nerede insan hakları? nerede ahlak vs?

  insanlar o kadar iki yüzlü ki işine gelince insan hakları sadece. savaşlarda karşı tarafta çoluk çocuk demeden katledenler "insan hakları bildirgesi" yayınlıyorlar.

  biz fikir özgürlüğü, insan hakları diyerek iyi niyetli olduğumuzu sanan insanlar sadece yukardakilerin istediklerine hizmet ediyoruz.

  onlar istediği için masumlar can verdi.
  ve yine onlar istediği için insan haklarına "yüzeyde" bu kadar değer veriliyor.


  0
  ersals 1 yıl önce
  aynen.. zaten demek istediğim de bu. bizler özgürlük kavramını yaşayacak kadar gelişmedik. ilkel bir türüz halen. teorik olarak evrensel değerlere sahip olmak, onları yaşayacak etik değerlere sahip olmak demek değil. böyle insanlar güdülmek zorundadır. yönetilmek zorundadır. özgür olamaz...
 • 1
  selimakif 1 yıl önce
  fikir özgürlüğü saygı kalıbına girmeden beyinden çıkıyorsa, toplanması zor olur.
 • 0
  orr 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  dünyada olup biten ne varsa belli bir kudret dahilinde işleyişi vardır. şimdi kimi bu kudreti düşünür, buna karşı inanılmaz saygı duyar ama tanrıyı yadsır. kimi de bu kudretin varlığı olan tanrıya iman eder ( öyle söyler) ve yasaklamayı kabul eder. örneğin adem peygamber tanrının yasak ettiği şeyi yerken, şunu söyleyebiliriz; evet, zaten o yediği şey her neyse yiyemez. çünkü yasaktır. ister iblis sayesinde olsun ister nefsi bir hareketle olsun adem peygamber düşünmeye başlar. eğer ciddi anlamda bir düşünce sahibi ise, adem peygamber o yasak meyveye elini uzatmaz. çünkü düşünce bilgi doğurur. bilgi de orada tanrının yasak koyduğu bir şey olduğunu, harekete geçerse onun için kötü olacağına karar verir.

  burada iki ayrım var. sevgili ve rahmetli ulus baker metodu ile bu konuya yaklaşıyoruz.

  birincisi adem peygamber yasak olanı yapmış ve cennetten kovulmuştur. tanrı ceza vermiştir.

  ikinci olarak da aslında adem bilgisiz olduğu, düşündüğünü zannedip hevesi davrandığı için de o elmayı yemiştir. burada cehalet vardır. tanrı yine cennetten kovacaktır adem'i ama bunun öncesinde bir hareket, eylem gereklidir.

  tanrı kendi kudreti içerisinde yalnızca bilgi ile ilgilenir. ona iman edecek olan yarattıklarıdır. kullar bilgi ve inanç arasında gidip gelirler. burada düşünce anaforları arasında bilgiyi yüceltip inançsız bir tavır takınmak da olabilir, iman edip bilgiyi dışlayıcı davranıp cehalet içerisinde yüzülebilir de.

  insanın ademde halk olduğu elma meselesinden düşünce özgürlüğü kısmına gelirsek; iyi olan, bilgi içerisinde fazileti bol olan tarihten bugüne kadar geçerlidir. eğer sen ahmak ve aptal bir bireysen, zaten az olan bilginin verdiği kıt akılla sığ düşünür, çevrende özgür düşünceyi beğenmezsin.

  burada bir düşünceyi terörize etmek daha makbul bir ayrıntı gibi duruyor. fikirleri terörize eden, bir başka fikrin ya da saplanma/ saplantının karşılığıdır.

  yani sen saplantı da isen zaten fikir özgürlüğünü kabullenmen güçtür. hele ki başka bir fikri terörize saymak.

  not: ayrıca çoğumuz fikir değil kanaat oluştururuz. fikir, düşünce .. düşünme eylemi o kadar basit değil.

  not 2: her çağ kendi anatomik yapısı içinde incelenmek zorundadır. bu incelemeyi yapmak için de tarihten gelen bilgiyle karşılaştırma yapılır.
  0
  plumerion 1 yıl önce
  bugün de sadece yüksek iq'luların düşünebilme yeteniğine sahip olduğuna inanan birini mi gördük?

  yoksa bana mı öyle geldi bir an?
  0
  orr 1 yıl önce
  ah dostum bak nasıl da yanıltıyor bakışın. bilgi edindikçe fikir oluşturma yetisi artar. demek istediğim özetle bu.
  0
  plumerion 1 yıl önce
  bilgi edindikçe fikir oluşturma yetisi artar.

  bunun somut bir kanıtı yok. hatta aksini epey gözlemledim.
  0
  orr 1 yıl önce
  tartışacak değilim seninle , gözlem dediğin şey içerisinde zihnen görmeni sağlayan noktayla , sana pencereleri açan noktayı karşılaştıracak da değilim. fakat tanrı bile özgür bir varlık yaratmış iken kendine zıt olacak ( bu zıtlık yine bir başka dayatmanın eseri) başkasına yasak kafası sıkıntılıdır.

  çok net bir olmazlık kanaati içerisinde ısrarla aynı şeyi söylemeye devam edeceksin de, şifa diliyorum. ahlaksızlık dediğin noktada hangi ahlaksızlığı konuşuyoruz örneğin ? uluslararası etik diyorsan sana şöyle hak verilir: bu etik insan olmaya addedilen saygı sınırlarıdır. ancak kendine göre bir ahlak çizelgesi varsa sıkıntılı.
  0
  plumerion 1 yıl önce
  ütopyanızda mutluluklar puvocum.
 • 0
  atsizceri 1 yıl önce
  kötülük ve pislik insanın bir parçasıdır. dünyamızın bir parçasıdır pislik ve kötülük var olduğu sürece iyilik ve temizlik de var olucaktır.
  0
  armutizm 10 ay önce
  ying yang
 • 0
  eskisozluk 1 yıl önce
  üstada saygı gecesine davetli değilsiniz artık
 • 0
  orangutan13 1 yıl önce
  o saydıklarının fikir özgürlüğünden bağımsız şeyler olduklarını düşünüyorum.
  0
  plumerion 1 yıl önce
  fikirler sadece "iyi" şeylerdir diye bir şey olmadığından o tür düşünceler de birer fikirdir.
  0
  orangutan13 1 yıl önce
  terörü destekleyebilir ama örnek veriyorum pkk yı desteklerse türkiye'de terörist ilan edilir.
  ahlakın gereksiz olduğunu savunabilir ama ahlaksızlık yaparsa çevresi tarafından baskı altına alınır mesela.
  küfür edebilir ama o küfrü birisine eder ise bu suç olur,cezalandırılır.
  bir fikir özgürlüğü var ise yukarıda bahsettiklerim gibidir.
  anayasa olsun örf adet olsun kültür olsun bunlar sınırlayıcı etmenlerdir.
  umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir dostum
  1
  plumerion 1 yıl önce
  tabi ki √

  işte bu yüzden eyleme geçirene de öyle düşünene de saygı duymam.
  adam terörü destekliyor sözlü olarak ama adam öldürmüyor. ben bu insanın fikrine de saygı duymam.
 • 1
  ahmetzdm 1 yıl önce
  tecavüzcü fikirlere - hırsız fikirlere - o.ç fikirlere - evet saygım yok..
  1
  plumerion 1 yıl önce
  benim de √
 • 0
  tahtsizkral 1 yıl önce
  özgürlük diye bi kavram yok
 • 0
  mertsentrk 1 yıl önce
  fikir özgürlüğü aklı olanlar için geçerlidir benim bildiğim ben özgürüm dilediğimi yaparım diyenler aslında vicdanlarına tutsak insanlardır.
  0
  plumerion 1 yıl önce
  aklı olanların tamamı iyi niyetli olsaydı dünya bu halde olmazdı.

  en rezil, en kötü niyetli, en vahşi insanlar hepimizden daha zeki olabiliyorlar.
 • 0
  ucanz 1 yıl önce
  aslında adı üzerinde "fikir özgürlüğü". ama eğip bükenler, kendi amacına uygun kullananlar sebebi ile size hak veresim geliyor.
 • 0
 • 0
  alem 1 yıl önce
  türk olan ve tarih okuyan ırkçı olabilir
 • 0
  leopoldiye 11 ay önce
  olmayan bir şey saygı istemez zaten.
  0
  plumerion 11 ay önce
  "fikir özgürlügü" var ama "beyan etme özgürlüğü" yok.
  0
  gulenkorkuluk 11 ay önce
  hatta başkalarını bu düşüncelerle kandırma hakkı kesinlikle yok
  0
  leopoldiye 11 ay önce
  beyan edemedikçe kendine özgür olsa kaç yazar
  0
  plumerion 11 ay önce
  hayvan, bitki, bakterilerden en büyük farkımız fikirlerimiz.

  bence "fikir özgürlüğü" bu haliyle bile gayet iş yapabiliyor.
  0
  leopoldiye 11 ay önce
  beyan edemediğimiz düşüncelere saygın olmasın -.-
  1
  plumerion 11 ay önce
  beyan edilmemiş bir düşünceye bir insan neden saygı duyar?


  ayrıca "fikir özgürlüğü" özellikle kısıtlanmıştır devletler tarafından.
  0
  leopoldiye 11 ay önce
  aynen
 • 1
  fatmanurdemiray 11 ay önce
  ooo hiç bu taraftan düşünmemiştim kesinlikle katılıyorum🍂
 • 0
  birkisi 11 ay önce
  eğer fikir özgürlüğü bu demekse benim de saygım yok.
  0
  plumerion 11 ay önce
  fikir özgürlüğü iyi veya kötü olabilir.

  sadece hatalı gördüğüm "fikir özgürlüğü daima iyi bir şeydir"algısına karşı çıkmak için yazma gereği duydum.
  0
  birkisi 11 ay önce
  haklı bir gerekçe. destekliyorum.
  0
  lafleur 11 ay önce
  tolerans paradoksuna benziyor biraz.
  fikir özgürlüğü zaten ne derece gerçekçidir tartışılabilir ama özgürlüğümüzden niye vazgeçelim? hiç olmaması alternatifinden çok daha iyidir.
  birçok insanın fikri önemsiz olmak durumunda zaten. herkes devrim niteliğinde orijinal fikirlerle gelmiyor. kimisi bi akıma kapılmış boğuluyor kimisi tt yapmaya çalışıyor.
  burda esas tehlikeli kavram fikrin ta kendisi. normalde farklı fikirlerin çatışması analiz sentez yönetim ve verim açısından iyidir derler. ama böyle ideal süreçler olmadığı zaman özellikle meşhur paylaşım siteleri bilgi çöplüğüne dönüşüyor.
  fikirler kurşun geçirmez biliyorsunuz.
 • 0
  parzivalmd 11 ay önce
  keşk biraz arastirip konuşsan
  0
  plumerion 11 ay önce

  mantıklı olmayan bir yer olduğunu düşünüyorsanız orayı belirtin.'bu tür saldırgan cümleler kimseye bir fayda sağlamaz.

  bekliyorum hatalı gördüğünüz yeri.
  0
  parzivalmd 11 ay önce
  saldırgan mı? hayır bu sizin yorumumu okuma şeklinize bağlı (: terör kabul edilen birşey değildir ki fikir özgürlüğü kavramı olsun
  0
  plumerion 11 ay önce
  yazdığınız geçerli bir argüman değil ki puvocum.

  terör somut bir şey, "terör yok" desek de devam ediyor her geçen gün.

  Ayrıca birilerinin "özgür düşüncesi" ===>> "terörün iyi işler yaptığı yönünde" imiş ki terörün bunca destekçisi var.
 • 0
  regular07 11 ay önce
  dünyadaki en özgür şey kanser hücresidir. ne kadar illet bişey olduğunu da siz biliyosunuz zaten 😊 bence özgürlüğü dikkatli kullanmalıyız çünkü belki sizin özgürlüğünüz bi başkasının sıkıntıya düşmesine sebep olabilir
 • 0
  eaalmlr 11 ay önce
  başkalarının hayatlarına müdahale etmediği sürece ‘özgürlük’ten bahsedebiliriz. ancak türkiye’de ‘özgürlük’ yok ki, ‘fikir’ olsun. beynimizi kiralık verip, kim şu doğru derse ona inanıyoruz. yanlış olsa bile. biri kardeşim bu doğru deyince de, fikir özgürlüğü bla bla.
 • 0
  zeynep56 11 ay önce
  insanlarin fikrine karisamayiz ancak uygulamalarina karisabiliriz
  0
  plumerion 11 ay önce
  fikirler olmasa uygulama da olmazdı.

  yani kötü düşünen insan potansiyel tehlikedir.
 • 0
  efmhfr 11 ay önce ~ 11 ay önce
  bundan daha önce farklı düşünen insanları cadı adı altında yakan canlılar vardı,senin için şuan ahlaksızca olan bir şey belkide geleceğin normalliği ?
  0
  plumerion 11 ay önce ~ 11 ay önce
  cadı adı altında yakanların temelde fikir özgürlüğü sayesinde yakmaları?
  0
  efmhfr 11 ay önce
  yapılan şey farklı bir düşünceye saldırı,fikir özgürlüğü bu değil ki ?
  0
  plumerion 11 ay önce ~ 11 ay önce
  farklı bir düşünceye saldırma özgürlüğü fikrine sahip demek ki bunu yapanlar.
 • fikirler hayaller

  Yazar, çizer, müzisyen, sanatçı,tasarımcı... Aklında fikirleri olan, tasarımları, projeleri olan aynı zamanda sanatsal faaliyetlerle ilgilenen herkesin çalışmalarını veya fikirlerini sunabileceği ve birbirine destek olabileceği bir bölüm.

  196 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  plumerion
  roxic7
  darkier

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • -keyifli zaman geçirilmeli

  -yorumlar saygı çerçevisinde yazılmalı, mümkünse empati kurulmalı

  -küfür ve hakaret konusunda sizlerin zaten anlayışlı ve seviyeli davranacağınızı düşünüyorum.

  -yeni içeriklerden haberdar olabilmek için bölümü takip etmeyi unutmayınız.