6
kızılderililer ve türkler
kızılderililer ve türkler

4 temmuz 1999 tarihleri arasında denizli’de yapılan “yedinci türk dünyası dostluk kardeşlik ve işbirliği kurultayı”na katılan onayda kızılderili kabilesi reisi ve amerika yerlileri sosyal işler daire başkanı m. franklin keel’in konuşması kurultaya katılan delegeler üzerinde derin tesirler bıraktı. kızılderililer hakkında geniş bilgi veren keel, kızılderililerin (atalarının) baykal gölü ve yenisey-tuva bölgelerinden amerika kıtasına, alaska üzerinden göç ettiklerini ifade etti. kızılderililer ile türklerin dna testlerinin aynı olduğunu ve ayrıca “y” kromozomunun sadece yeryüzünde türkler ile kızılderililerde bulunduğunu söyledi. kızılderililerin konuştukları dillerdeki kelime benzerlikleri gibi, halı, kilim ve el işlerindeki desenlerin aynı olduğunu, örf, âdet ve geleneklerde de çok büyük benzerlik olduğunu ifade etmiştir.


kızılderililerin aslının nereden geldiğine dair 40 yıl araştırma yapan ethel steawert, belgelerle kızılderililerin türk soyundan geldiğini ispatlamıştır.

avrupalılar amerika kıtasına göç etmeden önce kızılderililerin nüfusu, avrupa kıtasının nüfusundan fazla idi.

en az 50 milyon kızılderilinin soykırım neticesinde katledildiği kesindir. bazı abd’li tarihçilere göre ise, bu miktar 100 milyona yakındır.

şu anda kızılderililerin nüfusu 2.5 milyon olup, bu sayıyla bir nevi müzeliktirler ve soylarını koruma mücadelesi vermektedirler.

kızılderililerin büyük bir çoğunluğu ise uygur ve nayman türkleri ile diğer türk kabileleridir.

m. franklin keel kurultayda yaptığı konuşmada:
“dna testlerinde kızılderililerin türk asıllı olduklarının anlaşıldığını, ben türk kurultayına katılarak ve türkiye’de bulunmak suretiyle daha iyi hissettim. biz kızılderililer türk olmaktan çok mutluyuz... amerika’da bir çok bölgede yer isimleri türkçe olduğuna dair bazı bilgiler vardır. ama bu konu, derinlemesine araştırılmadı... türk dünyası kurultayına katılmaktan çok mutluyum. dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan türkler, bu kurultayda toplanmışlardır. kurultayı çok güzel buldum. burada çok değişik topluluklar temsil ediliyor. kültür alışverişinde bulunuyorlar. kültür çok önemli bir faktör. türk insanında tespit ettiğim en büyük hazinenin, kalblerinin zenginliği olduğunu gördüm. dostlukların samimiyeti ve derinliği, bu samimiyet ve derinlik biz kızılderililerde de aynen böyledir. yakut türkleri ile tanışma fırsatım oldu. çok nazik ve kibar insanlardı. tıpkı benim kuzenlerim gibi gözüküyorlardı. benzerlikler çok fazla... bozkurt, biz kızılderililerde de semboldür. hatta kızılderililerde bozkurt isimli kabile vardır. eğer buraya amerika’daki kızılderililerden daha çok getirmek kısmet olsaydı, onlar da sizinle görüşmekten çok çok mutlu olacaklardı, tıpkı benim gibi. gidince türk asıllı insanlarda gördüğüm, bizimle aynı olan özellikleri kabileme anlatacağım...”

amerika’da diğer bir türk nüfusu da kamçatka yarımadası’ndan alaska’ya göçen saka türkleridir. m.ö. 1500 yıllarında göktürk alfabesi ile yazılmış saka beyinin hikâyesini anlatan taş, bunu ispat etmektedir. 7. türk kurultayına katılan delegeler türkiye, kktc, azerbaycan, kazakistan, kırgızistan, özbekistan ve türkmenistan devletleri ile özerk ve federe türk cumhuriyetleri olan altay, başkırdistan, cuvaşistan, dağıstan, gagauz, hakas, balkar, kırım, saka, tataristan, tuva, nahçıvan, doğu türkistan, karaçay’dır. ayrıca kurultaya kafkasya, balkanlar, avrupa, amerika (meluncan ve kızılderili) idil-ural, sibirya, ortadoğu, afganistan’da yaşayan türk topluluklarından temsilciler katıldı.

suriye’de 3 milyon, ırak’ta 3 milyon ve iran’da 20 milyon türk vardır. kurultaya sibirya’nın aktulga bölgesindeki türklerin temsilcileri de geldi.

new york times’ın (bilim) ekinde amerika’ya ilk ayak basanlar haritasında, ilk gelenlerin türkler olduğu gösterilmektedir.
fransız dil bilimcisi dumesnil, kızılderili dilinde 320 türkçe kelime tespit etmiştir.
 • 1
  yusufir 10 ay önce
  sümer dilinde de türkçe kelime tespit etmişler ama ne hikmsetse okul veya öğretim aşamalarında goremiyoruz bu bilgileri. ya dergiden ya netten.
 • 0
  medusaa 7 ay önce
  tam bir doga bekçisi olan kızılderililer türk soyundan geldiğini söyleyecek olursak biz türk olmuyoruz ozaman dogamiza sahip çıkalım.turklugumuzun verdiği gurur ile yeniden yazalım tarihi.kamu spotu


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  55 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  keyiftuccari
  hellomyfriend
  bilal
  sargottuccari
  theuncany
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...