1
kurumsal iletişim
markaların niyeti ne?
kurumsal iletişim uzmanı emrah bayıldıran yazdı.
tüketim çılgınlığı… son yüzyılın en büyük sorunlarından birisi. gelişmiş ülkelerdeki bu akım artık gelişmekte olan ülkeleri daha da fena vurmaya başladı. gelişmiş ülkelerin aksine bizler tasarruf da edemiyor. sadece ama sadece harcıyoruz. hem de borçlanarak!
hanımlar kadar erkekler de giyim kuşamına özen gösteriyor artık. kozmetiğe, elektronik eşyalara her zamankinden daha faza ilgi gösteriyoruz. fakat açık ara en çok harcama yaptığımız kalemlerden birisi belki de en önemlisi gıda.
market raflarındaki janjanlı ambalajlara kendimizi kaptırıyoruz bir tane yeterli iken hele bir de promosyon yapılmış ise koşa koşa üçer beşer atıyoruz alışveriş sepetimize. alışverişi bol bol yaptığımızı gören kasiyer de belli bir harcama kotasını doldurduğumuz için veriyor elimize fast food kuponlarını, 2 alana 1 bedava kampanyasını okuyor soluğu üst katda yemek salonunda buluyoruz. bir tane hamburger ile doyacakken ne olacak canım yiyiverir kalanını da paket yaparız diye düşünüyoruz. ama kazın ayağı öyle değil eğer yanımızda paylaşabileceğimiz biri de yoksa 3 menüyü de bitiriveriyoruz. haliyle hem daha çok harcıyor hem de üstüne üstlük obezite için davetiye çıkarıyoruz.
iyi de neden?
patavatsızca alışveriş yapmanızın sebebi belki de düşündüğünüzden başkadır.
siz hiç nöropazarlama diye bir şeyler duydunuz mu?
bu bir teknik. insan doğasının zaaflarını kullanan bilimsel bir teknik. yeterince bilinçli değil isek hepimiz kolaylıkla bu teknik ile hazırlanmış reklam kampanyalarına kanıyoruz üstelik…
stratejik marka iletişimi hakkında neler biliyorsunuz bilmiyorum ama nöropazarlama ile satış yaptırmak diye yepyeni bir kavram var artık.
lafı çok uzatmaya gerek yok emrah bayıldıran’ın kaleminden nöropazarlama gerçeğini okumak isterseniz aşağıdaki linki takip edin. markaların bizlere nasıl tuzaklar kurmuş olduğunu kendi gözlerinizle görün.
ayşenur s. kalemci
kaynak: emny.net/...noropazarlama-ile-yerlestiri
kariyer, halkla ilişkiler

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...