3
kanuni sultan süleyman kimdir?
osmanlı imparatorluğu'nun onuncu padişahı ve 89. islam halifesi. batıda muhteşem süleyman,doğuda ise adaletli yönetimine atfen kanunî sultan süleyman olarak da bilinmektedir. 1520'den 1566'daki ölümüne kadar, yaklaşık 46 yıl boyunca padişahlık yapan ve 13 kez sefere çıkan ı. süleyman, saltanatının toplam 10 yıl 1 ayını seferlerde geçirmiştir.süleyman böylece imparatorluğun hem en uzun süre görev yapan hem en çok sefere çıkan ve de en uzun süre sefer yapan osmanlı sultanı olmuştur.

ı. süleyman 1520 yılında, babası ı. selim'in ölümünün ardından tahta çıktı. batıda belgrad, rodos, boğdan ve macaristan'ın büyük kısmını imparatorluk topraklarına kattı. 1529 yılında viyana'yı kuşatsa da çeşitli sebeplerden ötürü bu kuşatma başarısızlıkla sonuçlandı. doğuda, safevîlerle yapılan savaşlar sonrasında orta doğu'nun büyük kısmını ele geçirdi. afrika'da imparatorluğun sınırları cezayir'e kadar uzanırken; osmanlı donanması ise akdeniz'den kızıldeniz'e kadar olan sularda hakimiyet kurmuştu.ı. selim'den 6.557.000 km2 olarak devraldığı osmanlı imparatorluğu'nu, padişahlığı döneminde 14.893.000 km2'ye ulaştırdı.zigetvar kuşatması'nın sonlanmasından bir gün önce, 7 eylül 1566 tarihinde hayatını kaybetti ve yerine oğlu ıı. selim geçti.
 • 1
  ibrahimisbilir 11 ay önce
  osmanlı imparatorluğu'nun adı en çok duyulmuş padişahıdır.
  0
  huseyinargun 11 ay önce
  fatih daha çok duyulmus olabılır belki
  0
  ibrahimisbilir 11 ay önce
  kanuni daha meşurdur çünkü muhteşem sıfatı avrupadan gelir. fatih sultan mehmed istanbul'u feth ederek bir çağı kapatıp yeni bir çağı açmış olsa da avrupanın göbeğine kadar ilerleyen kanunidir.
  0
  huseyinargun 11 ay önce
  işte ikisi de boş değil karar veremiyorum.dediğin gibi kanuni önde gibi ama istanbul yani adamlar nasıl bi şok yaşamıştır.yıkılmaz surlar falan olarak düşünüyolar ya..
 • 1
  yondaimehokagesama 11 ay önce
  the magnificent


 • kimdir

  -bu bölüm ünlü kişiler/gruplarla ilgili bilgi paylaşılması amacıyla açılan bir bölümdür.

  9 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  huseyinargun

 • +paylaşımların "... kimdir?" şeklinde yapılması görsellik açısından iyi olacaktır.

  +doğruluğu kesin olmayan bilgiler paylaşmak yasaktır.

  +araştırma sonucunun düzenlenip,ilgi çekici hale getirilmesi rica olunur.

  +asıl amacın bilgi vermek olduğu unutulmamalıdır.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...