gerçekler acıdır torun
 • 1
  yondaimehokagesama 3.2.2017 10:37
  hassiktir insafsız vergilermiş.
  avrupada derebeyi milletin karısını ilk gece kendine alıyordu heralde o senin daha hoşuna giderdi.osmanlıyı beğenmediğine göre onu beğeniyorsun.
  1
  ofsaytsizburak 3.2.2017 10:49
  aynen ingiltere ve fransa'da lordlar,kendi bölgelerindeki evlenene kadınları ilk gece hakkıyla sahiplenip bırakıyodu kendi soyunu arttırması için.

  daha bu söylediğin ne ki,avrupa'da dönen en az kirli iştir bu. habsburg hanedanında dönen ensest ilişkilerden tutun katolik olmayanların cinsel organlarının kesilmesine kadar aklına gelebilecek her türlü pis iş döndü avrupa'da. modern çağda hala devam ediyor

  ama şu kaçınılmaz bi gerçektir ki osmanlı'nın son 300 yılında anadolu halkı resmen sömürülmüştür. özellikle tımar sisteminin kalkmasıyla anadolu halkından deli gibi vergiler alınmıştır. zaten bu yüzden kurtuluş savaşında anadolu halkının çok fakir olduğunu gördük.

  osmanlı'yı sadece insafsız vergilerle tanımlamak en büyük cahilliktir. osmanlı dünya'da var olmuş en uzun ömürlü ve en güçlü 2 imparatorluktan biridir. osmanlı'yı insafsız vergilerle karalamaya çalışan kendi tarihine,ırkına ihanet ediyodur.
 • 1
  ofsaytsizburak 3.2.2017 10:50
  osmanlı hakkında bildiğin tek şey son 200-300 yılında halktan alınan insafsız vergiler olduğu için bu paylaşımını normal buluyorum.