markalaşmanın gücü
 • 1
  filozofunsakali 1 yıl önce
  ben 18 tl ye starbucks-ta kahve görmedim ekstranın ekstrasını istersen anca 18 tl olur oda fantezi. ben alıyorum starbucks'tan kahve ve gerçekten kaliteli kahve yaptıklarını anlıyorsun paraya değiyor. 1 kahveyle akşama kadar oturdum kimse bir şey demedi. bence ön yargı yapılan markalardan biri. 5 tl'den 10 tl'ye kadar giden klasik fiyatlar var. ayrıca ülkemizde bir türk kahvesinin 15 tl'den sunulduğu yerler olduğunu ve çayın 5 tl olduğu yerlerin unutmayalım.
  0
  hukuk582 1 yıl önce
  adiyaman da starbucks vardı da biz gitmedik :)
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  oturduğum yerde de aslında çok merkezi yerlerde yok illa vasıtadan indirip 15-20 dakika yol yüretecekler :d ya da 2 vasıta yaptıracaklar. kahve fiyatıyla aynı fiyatta yol parasına denk geldiği için sadece yolum düşerse gidip alıyorum :d
  0
  hukuk582 1 yıl önce
  benim bir 300 km yol gitmem gerekir onun yerine kahveye gider içerim :=)
  0
  yusufir 1 yıl önce
  kaliteli kahve nedir sence ? :)
  kaliteli malzeme ile yapılan mıdır? yoksa kaliteli hizmet ile yapılan mi?
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  ben ikisini de starbucks-ta gördüm. siz kahveyi ustalarından mı içiyorsunuz bilmiyorum ama şahsen içtiğim en iyi kahvelerden biri filtresiz kahve ve ilk kez tattığım americano hoşuma gitti. servisinden ne bekliyorsun bilmiyorum ama ister oturup kahve bardağında içersin istersen fotoğrafta gördüğün bardakla alırsın dışarıda içersin ya da oturur onla içersin. beni tatmin etti sen ekstra ne yapmalarını istiyorsun bilemedim.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  yıllardır kahve içen bir insanım. aynı şekilde filtre kahvemi kendim yaparım. her akşam bir tutam kahve öğütür kahvemi içerim. kahve çekirdeklerimde starbucks markadir onu söyleyeyim:)
  yalnız burda önemli nokta şu; her marka kahvenin çekirdeği aynı tadı veriyor. yani kahve ayni kahve. hani önüne markasız iki kahve koysalar, bu bardak kesinlikle starbucks kahvesi demezsin yani. hani bu kadar ayırt edici bir tat farkı yaratmayan markaların, diğer kahve markalarından kendini soyutlaması ve kaliteliyim imajı vermesi, biraz pazarlama stratejisine giriyor:)
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  çekirdeğin açık,ortası,koyu olanı çekilmişi çekilmemiş olanı bir sürü tantanası var ha bende yaparım paketini 20 tl'den alıp makinesini alıp fakat olmuyor o adamların yaptığı gibi. 3 kişi uğraştık makinede adamın anlattığı gibi yaptık beceremedik 20 kuruşa nescafe almış gibi çamur tadında oldu. çekirdek önemli ayrıca onu yaparken ki özenin ve harcadığın vakit daha da önemli. ha belki işim olsun diye girip orada çalışıp ezbere kahve yapan adamlar vardır ama ben hep aldığım kafeden memnunum bana kalırsa parayı hak ediyorlar. tabi en iyisi oo müthiş efsaneler üstüne tanımam demiyorum normalin üstündeler diyorum ve hak ediyorlar o yüzden.
  0
  yusufir 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  sert orta sert veya yumuşak diye ayrılıyor. benim bahsettiğim direk çekirdek kahve. çekilmiş veya başka türlü satarlar o ayrı. ama fiyatlarına bakıyorum, jacobs veya thcibo ya gore iki kat pahalı neredeyse. ucuz diye diğer iki markadan alıyordum ama starbucks markalı çekirdek kahveyi aldım ve kalite olarak söylüyorum fark sıfır. yani iki kat pahalı olmasını gerektirecek bir kalite farkı yok ortada. geri kalan kısmı tamamen hazırlanıs asamasinda ortaya çıkan kahve çeşitleri. yarısından fazlası zaten aslında yüzde 80 süt ve krema:) bu kadar yoğun süt ve krema içeren kahvenin kalitesi değil de tadı tartışılabilir. özetle kahvenin ilk çekirdek halinden yola çıkarak, ortaya çıkan fiyat farkının aslında kaliteden çok markaninda etkisinde olduğu. birgün denk gelirsen çekirdek kahve fiyatlarına bak aynı gramajdaki diğer markalara göre çok daha pahalı:)

  edit:buda benim küçük starbucks dükkanım:)
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  belki benim yapamadığım içidir fakat jacops içtiğim zaman 20 kuruşluk nescafenin anlamsız tadını alıyorum ha bu değil jacops kötü bir marka ama starbucksta ilk içtiğimde "evet kahve içiyorum" dedim belki iyi kahveye starbuckstan önce hiç denk gelmediğimdendir. fiyatlarına gelecek olursak pahalı gelmesinin sebebi senin evde yaptığının hesaplı gelmesidir ama kafede işçi elinden çıkıyor bir sürü yere dağılıyordur o para. kira,vergi,çalışan maaşı vs vs.
 • 0
  canki 1 yıl önce
  evet markalaşma durumu tabiki var ama starbucks için bunu dusunmuyorum
  ornek vereyim defactoda 15 tl ye satılan polo yaka tişört ile poloda satılan 100 tl lik polo tisort arasında sadece ufak bir simge farkı var
  ama starbucks kahve diyarı kahve dünyası gibi yerlerde en ucuzu ve kalitelisi starbucks tır kesinlikle
  burda seni suçlamiyorum tabiki bu sadece gösterme amaçlı bir durum
  0
  yusufir 1 yıl önce
  aslında bazı eksik noktalar var. meselâ şöyle örnek vereyim;
  mazot alacaksın ve marka bakıyorsun diyelim ki totalin kaliteli olduğunu dusunuyorsun ve sürekli ordan aliyorsun. aslında pek bilinmez ama türkiye de iki rafineri vardır ve her firma yakıtıni aynı yerden alır. kullanılan markalar değişse de mazot ve benzin kalitesi aynı standartdadir. yani sen bi marka iyi diye ordan aliyorsun ama aslında iyi değil. yani diğerleri ile aynı kalitede:)
  ve kahve de tam olarak bu noktada aynı mazotun yerini alıyor. yani kahve aynı kahve. ama marka kendi kahvesini ne kadar iyi tanıtirsa o kadar kaliteli olur. belki yapan ustalar herşeyi tam kararında yaptığı için tad farki olabilir. ama kahvenin kalitesinde bi değişiklik yoktur .
  0
  canki 1 yıl önce
  yani ürün aynı ama işlenişi farklı diyorsun
  aslında haklısın cunku kahve uretiminin ve kalitesinin iyi oldugu belli baslı yerler var
 • 1
  yusufir 1 yıl önce
  cevapları eksileyen arkadaşım, yorum yaparsan daha faydalı olursun.
 • 0
  keyiftuccari 1 yıl önce
  diğer bardagada 4.04 tl fazla geldi gibi :)
  1
  yusufir 1 yıl önce
  evet reji uyardı şimdi 4.03 yapacaktık. hatırlatma için teşekkürler:)
 • 0
  serhatcakmak 1 yıl önce
  ben bu konuları saçma buluyorum açıkçası kusura bakmayın fakat çünkü markalar şuan da olduğu yerlere gelmek için bir çok yatırım yapıyorlar, gerçekten disiplinleri en üst düzeyde tutuyorlar, kontrol ediyorlar. açıkçası şuana kadar starbucks'a gitmedim fakat hangi marka olursa olsun o yatırımları düşünmek gerek, oralar gelmek için ne emek verdiklerini düşünmek gerek diye belirtmek isterim. tabiki şunu söylemiyorum ; gidip ne marka olursa olsun, fiyatı ne olursa olsun alın gibi bir şey demiyorum. zaten herkes bütçesine uygun bir şekilde yaşamalı, ne alıyorsa ona göre almalı cebinde 10₺ var ise gidipte 20-25 veya daha fazla fiyata yemek istemenin gereği yok diye düşünüyorum.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  starbucks bizi nasıl dürtüklüyor desem saçma olur haklisin burda starbucks a, bi kahveye 10 lira mi verilir amuhahoim gibisinden birşey de demddik yani:) saçma olmaması için eleştiriden ziyade tespit mahiyetinde yazdım.
  markalaşmanin gücü diye bir yazıyı okuyan birinin, markanin ne derece etkili birşey olduğunu düşünmesine vesile olabilmekte iyi birşey çünkü markalaşmak gerçekten önemli. bu gibi firmalar bazen örnek te teşkil edebiliyor.
  0
  serhatcakmak 1 yıl önce
  kesinlikle katılıyor, ve sizi anlıyorum zaten onda hem fikiriz. ama verilen emek çok.
 • 4
  lethe 1 yıl önce
  günümüzde zaten markaların olmaması gibi bir şey söz konusu olamaz. şu anda biri kaliteli ürün yaptığını iddia ediyorsa kendisine bir isim bulup "bunu ben yapıyorum beni tercih edin" demek zorunda. markalardan ve reklamlarından nefret ediyorum açıkçası, ancak bunların olmadığı bir düzeni bu ülkede anlatırsanız taşlanırsınız. neyse, ben bunu günümüz şartları için değiştirerek bir şeyler söylesem daha yerinde olur.

  mesela bir telefon alacaksınız. önünüzde üç marka var. biri yerli ve isim yapmış, diğeri yerli ancak ismi olmayan, diğeriyse yabancı ve dünya çapında ismi olan. zaten çoğunlukla gördüğümüz gibi insanların ismi olan yabancıya yöneleceği açık (samsung ve iphone başta olmak üzere). ancak burada görülmesi gereken şeyler var. birincisi fazladan para harcandığı, yani sizin verdiğiniz paranın bir kısmı sadece o markaya gidiyor. ikincisi ise bu elden çıkan paranın yurt dışına gidiyor oluşu, yani marka için boşa para veriyorsunuz bir de bu yurtdışına gidiyor. ikincisi bu durumda daha mantıklı, dünya çapında ismi olmayan ancak sadece ülkede ismi olduğu için diğerine göre daha az pay alan yerli marka. bunda da paranız ülkenizde kalmış oluyor. hem de diğerine göre daha az para veriyorsunuz ve aynı kalitedeki ürüne ulaşmış oluyorsunuz. sonuncusuysa tüketici tarafından pek tercih edilmeyen ismi olmayan marka. bu marka doğal olarak ürününü çok ucuza satacaktır ve sorunları olacaktır. ancak unutmayın ki o marka siz onun ürünlerini almadıkça kendisini geliştiremeyecektir! diğerlerinin boyutuna gelmesi veya yaklaşması sizin ellerinizdedir. aynı zamanda bu üründen alarak kendi ülkenizin ekonomisine katkıda bulunmuş olursunuz. aynı zamanda elinizde de sadece ismi olan bir şeye verdiğiniz para çıkmaz.

  ben yukarıdaki görselde daha çok bunu görüyorum. eğer bir şeyin ismi varsa tercih ediliyor ancak cebinizden çıkan daha fazla oluyor ve daha az parayı hak ediyor. bunu görseldeki marka için özellikle söylemiyorum.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  valla tam net anlayamadim heralde ama sanırım yerli olan markalara destek vermedigimiz surece onları dünya çapında olan markalara dönüşturemeyecegiz demek istedin. şuan starbucks yerine kahve dünyasında oturmak buna uygun birşey. ikisinde de kahve içmedim çünkü bizzat ben kendim kahvemi kendim alır hazırlar içerim. ama dediğin gibi dünya çapında tanınıyor diye starbucks i seçecek değilim. öncelik yerli olanda ve hizmet kalitesini üstün tutandadir.
  0
  lethe 1 yıl önce
  sadece kahve olarak düşünme bunu. bunlarda işin içine hizmet falan da giriyor ancak görsel tam olarak bunu anlatmıyor ki zaten. orada sadece üzerinde markası olmayan bir ürün ve markası olan bir ürün var, ancak ikisi de aynı. yani bunu aynı nitelikteki ürün ismi var diye tercih ediliyor olarak yorumlayabiliriz. ben orada ülkede bilindik yerliyle dünyaca bilinen yabancıyı karşılaştırırken aynı nitelikteki ürünü alırken birisi daha fazla tanınıyor diye daha fazla para veriyoruz demeye getirdim olayı. yoksa ikisi de parçayı çin'den getiriyor mesela. ulaşım ücretleri ıvır zıvırlar yakın, fiyat farkı uçuk. yazdığım 3. ürün olan bilinmedik ve yerliyi de okuyanlarda bunun üzerinde düşünmeleri için ekledim. biz bunları almıyoruz ancak bunlar almadığımız için istediğimiz hizmeti bize sağlamamış oluyorlar. o biraz daha uzak konuya, sadece eklemek istedim.
 • 0
  yepyeni 1 yıl önce
  gençler çok iyi çok kaliteli sanıyorlar. çünkü hayatlarında başka yerde kahve içmemişler ki. kötü bir marka demiyorum ama abartılıyor.

  bir kahve ile tüm günü geçirmen ayrı bir güzellik. işsizsen...
 • 0
  akgezen 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  starbucks diğerlerine göre ucuz olmasına rağmen hala başlıktaki gibi pahalı algılanıyorsa işte markanın gücü budur.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  diğerlerine göre ucuz diye bir kıyaslama yapılamaz. bunun için her çeşidin her noktada ne kadar fiyata satıldıgini tespit etmek, ve bu oranlara göre konuşmak gerekir. burda başka bir marka değil, markasız bir kahve resmedilmiştir. markanın gücü markasız bir kahveye olan etkisinden yola çıkılarak gösterilmiştir
  0
  akgezen 1 yıl önce
  markasız kahveden kastınız evde içtiğiniz kahve değil ise benim kast ettiğim sıradan her yerde mevcut olan cafelerde satılan ne olduğu belli olmayan kahveciklerden bahsediyorum. hani şu bir bardak ince belli çay için 3.5 tl verdiğimiz cafeler. işte orada satılan kahvenin markası yoktur. ama fiyatı starbuckstan pahalıdır. tamam marka ürünün değerini artırır ama burada benim kastettiğim türkiyedeki starbucks ve kahve örneğiniz bu teze uymuyor.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  tamam işte senin bahsettiğin kahveler başka mekanlarda satilan kahveler. yani burda kardeşler kahvehanesinde 4 lira olan kahve starbucks ta 15 lira demiyoruz. bu kahvenin starbucks a maliyeti 4 lira ise marka ile 15 lira oluyor diyoruz. hala kıyaslama yapıyorsun ve ben bunu anlamayamadim doğrusu:) tekrar söylüyorum bu diğer markalara ilişkin bir kıyaslama değil. dolayısıyle senin yaptığın çıkarım yanlış:) resimden doğru çıkarılan bir anlam değil. he düşüncendir saygı duyarım.
  0
  akgezen 1 yıl önce
  benim resimden anladığım markasız bir kahve fiyatı düşükken markalı bir kahve fiyatı yüksek oluyor buda markanın gücü eyvallah burada sıkıntı yok.
  ama ben sana basit bişi söylüyorum burada anlaşılmayacak bişi yok diyorumki falanca kafede marka olmayan kahve fiyatı ile sadece kahve işi yapan ve bir marka olan starbucks fiyat olarak aynı. tamam starbucks markadan dolayı düşük maliyet yüksek fiyat koyuyor peki diğer kafeler markasız ürünlerini aynı düşük maliyet yüksek fiyatı koyarken bu değer nereden kaynaklanıyor.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  valla orda para harcayan kamillere sormak lazım onu. ben şahsen kalitesiz bi mekanda kahve içmem:) kahve kültürü olan adam da böyle mekanları kahve içmek için kullanmaz. müşterileri var demek ki ayakta duruyorlar ama nasıl bir kitleye hitap ettiklerini ikimizde az çok anlıyoruzdur:)
  0
  akgezen 1 yıl önce
  aslında gerçekten kahve kültürü olan insan starbucksa gitmez mesela italyada starbucks yoktur. çünkü oranın kahve kültürüne uymaz. starbucks aslında kahvede satmaz o kahveyi içerken yaşamış olduğun deneyimi satar. ortamı satar deneyim kültürünü satar zaten oraya gidenler de gel burada mükemmel kahve yapıyorlar gidelim içelim diye gitmiyorlar. neden gidildiği zaten malum. buradan çıkan sonuç ortam satar abi ortamı oluştur bulaşık suyu koy içer bizim millet.
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  bu markalaşmanin gücü değil. tl nin değersiz olması ve ülkedeki vergilerin sonucu . starbucks gibi şirketler dünyanın heryerinde fiyatları standart . yani diyeli tum dunyada 3 euro bu bizim ulkede 10 lira yapiyor . birde vergi basınca bu hale geliyor . tl değer kazanmadıkça bu ülke kalite göremez
  0
  yusufir 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  çekirdek kahve de jacobs ve tchibo dan iki kat pahalı starbucks. sırf "markası" yüzünden. yoksa bu diğer iki markadan daha kaliteli"değil".

  yani demem o ki; starbucks sırf kendı ismi ve markası yüzünden daha fazla kâr oranı koyup fiyatını arttırabiliyor. o şekilde bakarsak bizde herşey pahalı. telefon bile yurtdışında 200 dolarsa, bizde 1000 lira oluyor. bu kahve için illaki olan birşey zaten. starbucks ta olsa başka bir marka da olsa orda olan bir kahve ile burda olan bir kahvenin dolara veya euroya endeksli fiyatı illaki değişiklik gösterecek.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...