18
taksici
“toplantıya gideceğim. baktım geç kalma ihtimalim var, bindim bir taksiye, muhabbetçi bir arkadaş. o anlatıyor ben dinliyorum. tam işyerinin önüne geldik. ankara’da bakanlıklar. diyelim ki, taksi parası 9.75 tl tuttu, ben 10 tl uzattım. hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya, taksici üstünü arıyormuş gibi yapar, siz de para üstünü alabilmek için bir ayak dışarıda, inmemek için debelenirsiniz. tam o sahne olacak. şoför, para üstü var mı diye aranmaya başladı.

- üstü kalsın kardeşim” dedim.
döndü bana doğru:
- vaktin var mı ağabey ?” dedi.
- evet” dedim (tek ayağım hala dışarıda)
dörtlülere bastı, trafik dört şerit akıyor, indi araçtan. önde bir büfe var. gitti oraya, bir şeyler konuşup geldi. bana 25 krş uzattı. belli ki para bozdurmuş.
- birader” dedim,”9.75 değil,10.50 yazsa ister miydin 50 kuruş benden?”
- “ne alacağım ağabey 50 kuruşu!”
- peki, niye gittin 25 kuruş için o kadar uğraştın. üstü kalsın demiştim.”
döndü bana, attı kolunu arkaya:
- “vaktin var mı ağabey?”
- “var.”
- çek kapıyı o zaman.”

5 dakika konuştuk. ingiltere’de profesöründen, bilmem kiminden eğitimler aldım. o taksicinin 5 dakikada öğrettiklerini, ingiliz hocalar haftalarca verdikleri derslerde öğretemediler:
- “ağabey biz keçiören’de 5 kardeşiz. babam rençberdi, günlük yevmiyeye giderdi; artık inşaat falan bulursa çalışır gelir, o gün iş bulamamışsa, biz eve gelişinden, yüzünden anlardık.”
“durumumuz hiç iyi olmadı. akşam yer sofrasında yemek yerdik. yemek bitince babam bize” durun kalkmayın” derdi. önce dua ederdik sonra babam bize sofrada konuşma yapardı.”
“aha” dedim, “bizim meslekten”, seminerci.
- “ne anlatırdı baban ?”
- “hayatta nasıl başarılı olunur ?”
” o gün inşaata çağırmazlarsa eve para getiremiyor, sonra çocuklara hayatta başarı teknikleri anlatıyor.”

- babam işe gidince büyük ağabeyimiz onu taklit ederdi, delik bir çorapla pantolonun ceplerini çıkarır, dört kardeşi karşısına alıp “dürüst olun, evinize haram lokma sokmayın” diye anlatırken, biz de gülerdik. annem kızardı,”babanızla alay etmeyin. o, hem dürüst hem de çalışkandır” derdi. yan evde iki kardeş var, onların babası zengin. babaları birahane işletiyor, ama adamda her numara vardı, kumar falan oynatırdı. bizim yeni hiç bir şeyimiz olmadı, hep o ikisinin eskilerini kullandık. o amca mahalleden geçerken biz 5 kardeş ayağa kalkardık, çünkü bize bahşiş verirdi. babam eve gelince ayağa kalkmazdık. çünkü hediye, para falan hak getire. ağabey biz babamı kaybettik. altı ay içinde yandaki baba da öldü. yandaki baba iki çocuğa 5 katlı bir apartman, işleyen birahane, dövizler ve araziler bıraktı. bizim baba ne bıraktı biliyor musunuz?”
- “ne bıraktı?”
- “bakkal veresiyesi ve konuşmalarını bıraktı : “evladım işinizi dürüst yapın, hakkınız olmayan parayı almayın.” falan filan…
“ağabey, aradan 15 yıl geçti…”
“diğer babanın 2 oğlu şu anda cezaevindeler, ne ev kaldı ne birahane. ailesi dağıldı.”
“biz 5 kardeş, beşimizin keçiören de taksi durağında birer taksisi var. hepimizin birer ailesi, çoluk çocuğu, hepimizin birer dairesi var.”

“geçenlerde büyük ağabeyimiz bizi topladı ve dedi ki :
- “asıl mirası bizim baba bırakmış.”
“hepimiz ağladık. 5 kardeş taksiciliğe başladığımızdan beri, taksimetrenin yazmadığı 10 kuruşu evimize sokmadık. her şeyimiz var allah’a şükür.”
çok duygulandım, veda ettim. tam ineceğim:
- “dur ağabey, asıl bomba şimdi!”
- nedir bomban ?”
- nerede oturuyoruz biliyor musun ? o iki kardeşin oturduğu 5 katlı apartmanı biz aldık. 5 kardeş orada oturuyoruz.”

evladınıza ne araba bırakırsınız, ne ev, ne de başka bir miras. evlada sadece değer kavramları bırakırsınız. bakın iki baba da evlatlarına değer kavramları bırakmışlar.
 • -5
  mewthree 1 yıl önce
  özet geç
  6
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  çocukların adam olsun rahat yaşasın istiyorsan, mal mülk değil eğitim, dürüstlük, çalışkanlık bırakacaksın.
  0
  quentra 1 yıl önce
  üstü kalsın diyerek artistlik yapmayın diyor
 • 0
  huseyinargun 1 yıl önce
  oww
 • 0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  +1
 • 0
  pocari 1 yıl önce
  bunu okuyup ders aldım, yarın olunca annemin kalbini kırmaya devam edeceğim. teşekkürler.
 • 0
  lehsuvarisi 1 yıl önce
  +1
 • 1
  canki 1 yıl önce
  tek başına götüruyorsun bölümü helal olsun :)
 • 1
  serhatcakmak 1 yıl önce
  ciddiyim gözlerim doldu, hakkaten çok güzel çok iyi gerçekten işte değer sonradan anlaşılıyor fakat doğru anlaşılıyor, her şeyin değerini bilmek bu demek. bu tür ders alınacak olayları fazlası ile seviyorum, gerçekten istediğiniz kadar zengin olun ülkenize ufak bir şey olsun veya ne bileyim dünyada bir şey olsun hemen etkilenirsiniz ve o senelerce uğraştığınız işiniz paranız saniyesinde gidebilir bu yüzden lütfen her şeyin zenginlik olmadığının farkına varın, kimseyi parası ve dış görünüşü ile yargılamayın.

 • 1
  meqt 1 yıl önce
  ulan cok guzel be
 • 1
  oxygen 1 yıl önce
  ahmet şerif izgören'di sanırım. keyifli hikayeler vardı bu adamda :)
  1
  keyiftuccari 1 yıl önce
  evet onun hıkayelerınden biri :)


 • menkıbe

  Din büyüklerinin veya tarihe geçmiş ünlü kimselerin yaşamları ve olağanüstü davranışlarıyla ilgili hikâyeler Olağanüstü olaylarla ilgili anlatılar

  13 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  keyiftuccari

 • gerçeklik ve dogruluk vaadetmiyoruz.

  abone olmayı unutmayın


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...