14

üniversitedeki eğitimin iyice kalitesizleşmesi

ekonometri okuyan arkadaşlarıma; doların neden yükseldiğini sordum. hiçbir fikirleri yoktu. gerçekten hiçbir şey demediler. fikirleri bile yoktu. ardından ekonominin tanımını sordum gene bir şey söyleyemediler. olum ekonominin ne olduğu hakkında bir tane bile fikirleri yoktu. bir ya bir bir. mantık ve genel çerçeveden uzak ezberci anlatımlarıyla hocalar, sadece sınavlara odaklıyor öğrencileri. ancak hayat sınavlardan oluşmuyor. mantıklı, dayanaklı kararlardan oluşuyor.

sahip oldukları araçlar onların sadece amaçları haline geliyor. suç bir gram öğrencilerde değildir. lakin işin mantığından çok uzak eğitim sunan hocalardadır suç. slayttan okudukları, öğrencilere sorumlu oldukları yerlerin altını çizdiren hocalardan nefret ediyorum.

üniversiteye başlayacak olan arkadaşlarımız, üniversitedeki yeni arkadaşlarımız, kendinizi yetişririn, herkesin arasından sıyrılın, mezunların arasında siz herkesten farklı olun. bizler bu ülkenin geleceği olan insanlarız. hocalara karşı çıkın, korkmayın sorun. itiraz edin. öğrenin. mücadele edin, haksızlıklara kayıtsız kalmayın. sesinizi çıkarmadığınız her an bağırmayı unutursunuz. hayat size kabullenmeyi öğretmesin. hayat sizin ve ona siz sahip olun. yanlış olarak nitelendirdiğiniz her düşünce ve fiili düzeltin.

not: siyasi olaylar yüzünden kapatılmak istenen üniversiteleri konu dışı alıyorum. onlar olmasaydı zaten örnek bir üniversite modeli gösteremezdik.
 • 2
  alicoyum 7 ay önce
  her şehirde üniversite açmak iş değil. önemli olan o duvarların içerisindeki öğretim görevlileridir. bugün 7 veya 8 üniversite hariç tüm üniversitelerin seviyesi liseden bir tık yukarı dahi değildir. o 7-8 üniversitemizi ise bugün siyasi sebeplerden dolayı oyuyorlar, böyle giderse onlarda diğerleri gibi olacak. bilimin ışığı çok cılız yanıyor onun hatırına hala ölmedik, o cılız ışıkta sönerse burası iyice çoraklaşacak.
  0
  kurtofpuiv 7 ay önce
  bu konuda haklısın dostum okullarda hoca bırakmadılar. agır top dediklerimiz ders vermiyor veya bir konferansa bile gelemiyorlar artık. bu ortamda kendini yetiştirebildiğin kadar oluyorsun ancak...
 • 0
  aslindayokgibibiri1 7 ay önce
  üniversite sadece arkadaş ortamı için olan yer genellikle (sex)
 • 0
  bisidememgerek 7 ay önce
  her yere universite ac. tum bolumlerin kontenjanini arttir. doldur babam doldur. sonra ne kalite beklenir ki?
 • 0
  ikitek 7 ay önce
  çünkü okuması çok kolaylaştı birader heryerde üniversite var aq
 • 0
  specular 7 ay önce
  bu sadece üniversiteler için değil tüm normal ve tüm eğitim kurumları için geçerli çünkü insanlar kalitesizleşti artık. kaliteli olanlar çoktan gittiler.
 • 0
  sinandiken97 7 ay önce ~ 7 ay önce
  öğrencilerin suçu yok kısmına katılmıyorum. ekonometri okuyup da dolar'ın neden yükseldiği konusunda yorum yapamıyorsa bir öğrenci, o bölümü sırf üniversite okumak için okuyordur ve okuduğu alana en ufak bir ilgisi dahi yoktur.
  sıradan bir üniversite öğrencisine sorsan;
  "doların yükselme nedeni en basitinden türk lirasının değerindeki düşmeden kaynaklanır, bu değer düşmesinin nedeni de (göze çarpan neden moody's in türkiye kredi notunu düşürmesi) ülkemizin suriye'ye olan yakınlığı,yakın zamanda darbe tehlikesi yaşamış olması,terör sorunlarıyla baş etmesi gibi nedenlerle dış ülkelerin türkiye ile ticari işlere girişmeye çekiniyor oluşudur. dış ülkelerle ticari ilişkilerin zayıflaması da uluslararası rekabette türk lirasının değerini tabi ki düşürür. zaten tüketim ağırlıklı bir ülke olmamız nedeniyle ülkemize olan para akışı az olduğundan sürekli bir cari açık sorunumuz da mevcuttu(enflasyonun kaynağı). bunlar üst üste binerek şu anki ekonomik tabloyu meydana getirmektedir." şeklinde sana cevap verebilmelidir (eğer ülke umrumda değil düşüncesinde değilse).

  yanlış anlaşılmasın akademisyenlerimiz çok iyi öğrenciler eh pis kaka demiyorum. akademisyen kalitemiz de öğrenci kalitemiz de dünya standartlarının altında. lakin suçu tek bir tarafa yıkmak çözüm değildir. sonuçta şimdinin öğrencileri geleceğin akademisyenleri olacaktır. yani çözüm öğrenci kalitesinin arttırılmasıyla mümkündür. bunu gerçekleştirmek için öğrenciler meraklı olmalıdır, sadece sınavları geçme telaşında değil dünya standartlarını yakalama ve kendini geliştirme amacını taşımalıdır. öğrenciye bu değerleri aşılamak akademisyenin görevidir ama yine de öğrenci kendinde bu meziyetleri geliştirebilir/geliştirmelidir. bu meziyetleri geliştiren öğrenci kitlesi doğrudan akademisyen kitlesini de zorlayacak ve mevcut akademisyen kalitesininde zorla artmasını sağlayacak olup gelecek akademik kitleyi de kendileri oluşturacağı için ülkenin geleceği çorak gözükmeyecektir.
 • 0
  kurtofpuiv 7 ay önce
  eğitimin giderek kalitesizleştiği aşikar; fakat bu kadar basit bir soruya bile cevap alamadıysan o arkadaslar acısından durum baya vahimmiş. ben de bizim okulu begenmezdim. beterin beteri vallahi
5 saat önce 22 saat önce dün dün dün