• 5
  lazcoder 18.7.2019 00:29
  bana sorarsanız büyük bir fırsatı kaybettik. uçak için değil, uçağın üretiminde payı olan yerli firmalarımız için üzülüyorum.

  onun dışında f-35'i alsak bile pek etkin kullanamayacaktık ve aşırı maliyetli bir uçak.

  milli savunma bakanımız alternatifimiz var demişti, rus uçakları. şahsen bende rus uçaklarını tercih ederim ve severim. fakat gerçekçi düşünmek gerekiyor. biz nato ülkesiyiz, sistemlerimiz farklı. rus uçaklarını alıp adapte etmek uzun zaman ve büyük maliyet gerektirir.

  rus uçakları dışındaki alternatifler avrupa ortak yapımı eurofighter typhoon ve isveç yapımı saab jas-39 gripen.

  bu 3 alternatiften hangisi iyi diye sorarsan tabiki almamız olası rus mig-35, su-30 ile su-35'tir.
  0
  bizanskurdu 18.7.2019 10:46
  rus uçakları şu anda kullanılabilecek durumda değil. yani f-35 alternatifi su-57 diye biliyorum ve su-57'nin seri üretime geçmesi için planlanan yıl 2028. rus ekonomisinin akdeniz gazı nedeni ile tepe taklak olma ihtimalini de düşünürsek, bu topa girmek çok saçma olur.

  bence f-35'i alamayarak, önemli bir kayıp yaşadık.

  tabi burada en önemli soru işareti şu.

  s-400'ler, f-35'leri görebiliyor mu?

  görebiliyorsa, s-400 almak mantıklı olmuş olabilir. göremiyorsa, işte o zaman s-400'ler ancak süs bitkisi gibi durur. zira bölgenin en tehlikeli ve her zaman bize saldırma ihtimali olan ülkesi israil'in tonla f-35'i var.
  1
  lazcoder 18.7.2019 10:56
  saydığım uçaklar f-35 alternatifi değil, uçak açığını kapatacak 4++ nesil alternatif multirole uçaklardır. su-57 seri üretime hazır hale geldi ve 1 sene içinde seri üretim başlayacak yanlışın var. şuan rusya su-30sm'lerden yılda ortalama 100 kadar uçak üretebiliyor. mig-35 ise yine multirole ve yepyeni taze 4++ nesil uçak. aesa radarları ile donatılıyor ve seri üretime başladı.

  s-400 almak bizim için zorunluluk. rusya bu sistemleri özgürce kullanabilmemizi sağladı. yani alamadığımız f-35'ler gibi kullanım kısıtı yok. f-35 alsaydık bile istediğimiz gibi kullanamayacaktık, milli silah takarken abd den izin almamız gerekecekti, operasyon yaparken bile izin almamız gerekiyor. aynı durumu kıbrıs barış harekatında yaşadık.

  bizim asıl düşmanımız nato ve abd'dir.
  1
  bizanskurdu 18.7.2019 11:16
  sen yazınca biraz araştırdım da, su-57 zaten f-35 alternatifi olabilecek bir uçak değilmiş. seri üretim konusunda da net bir bilgi yok, cılız açıklamalar var.

  düşman konusuna katılmıyorum. abd bizim ne kadar düşmanımızsa, rusya'da o kadar düşmanımız. daha düne kadar doğuda ermeniler ile beraber neler yaptılar.

  tüm ülkeler bizim düşmanımızdır, ülkelerin kardeşliği olmaz zaten menfaatleri olur.

  s-400'leri ben de destekliyorum fakat batı blogundan ayrılmamızın bizim sonumuzu da getireceğine adım gibi eminim. natodan çıkarırlarsa, çarşı karışır. bir daha istikrar nedir göremeyiz.

  özetle, hayırlısı olsun hacı.
  1
  lazcoder 18.7.2019 11:26
  evet su-57'ler tam stealth değiller, yapılış amaçları farklı. hava üstünlüğü, multirole ve donatıldığı sistemlerle hayalet uçak avcısı olarak anılıyor. şuan tam anlamıyla f-35 alternatifi alacaksak tercihimiz çin yapımı shenyang j-31 olur. zira iddiaya göre siber saldırılarla kritik f-35 bilgilerini hacıladılar. zaten görünüm itibariyle f-35'in devşirilmiş hali. çinliler stealth uçak yapabiliyorlar fakat motor konusunda iyi değilller. rusyadan satın aldıkları uçakların eski motorlarını kullanıyorlar.

  düşman konusunda evet doğru.

  nato'dan kimse bizi atamaz, f-35 gibi kolayca karar verilebilecek bir karar konu değil. zaten hiçbir ülkeden böyle bir talep gelmedi. abd savunma bakanlığının açıklamalarına göre de natodan çıkartılmamız gibi bir ihtimal söz konusu değil.