avustralya genel tarihi

  0
  hellomyfriend 22.3.2017 19:39 ~ 19:43
  avustralya ismi latince'de güneyden, güneye ait olan anlamına gelen australis kelimesinden türetilmiştir. roma uygarlığı zamanına dayanan, güneydeki bilinmeyen bir ülke anlamı (terra australis incognita) benzer bir yerin, ortaçağ coğrafyasında da bulunduğunu gösterir. ancak bu bilgiler herhangi bilinen bir kıta bilgisi içermemektedir. latince'deki terra australis ıncognita terimi; güneydeki (australis) bilinmeyen (ıncognita) toprak parçası (terra) anlamına gelmektedir.
  14 mayıs 1606'da, vanuatu'ya ayak basan pedro fernandes de queirós, güney kutbu'ndaki tüm kara mülkiyetinin ispanya krallığı'na ait olduğunu iddia etmiş ve kıtayı austrialía del espíritu santo şeklinde adlandırmıştır.
  flemenkçe australische kelimesi, batavia'daki flemenkler tarafından, 1638 yılından önce, güneyde keşfedilmiş yeni yerleri adlandırmak için kullanılıyordu. "australia" kelimesinin ingiliz dilinde ilk kullanımı ise 1692 yılında gabriel de foigny'nin yazdığı les aventures de jacques sadeur dans la découverte et le voyage de la terre australe isimli fransızca romanının, 1693 yılındaki çevirisinde görülmüştür.

  daha sonraları, 1765'te, alexander dalrymple bu kelimeyi, luis váez de torres'ın 1606'da yeni gine'nin güney kıyılarına yaptığı seyahati anlattığı kitabını ingilizce'ye çevirirken kullanmıştır. dalrymple, ayrıca avustralya kelimesini, an historical collection of voyages and discoveries in the south pacific ocean (1771) isimli eserinde bütün okyanusya bölgesini tanımlamak için kullanmıştır. 1793'de george shaw ve sir james smith içerisinde geniş ada, büyük kıta, avustralya, australasia ve new holland tanımlamaların yapıldığı, zoology and botany of new holland eserini yayınlamıştır.
  avustralya ismi, kıtanın etrafını gemi ile dolaşan bilinen ilk insan, kaşif matthew flinders'ın a voyage to terra australis (1814) eseri ile popüler hâle gelmiştir. britanya krallığı'nın bakış açısını yansıtan ismine rağmen, eserinde flinders avustralya ismini kullanmış ve bu isim geniş kitlelerce telaffuz edilen bir terim olmuştur. new south wales valisi lachlan macquarie sonraları bu ismi ingiltere'ye yolladığı yazılı mesajlarda kullanmıştır. 1817'de macquarie bu ismin resmi olarak kabul edilmesini önerdi ve 1824'de britanya krallığı, kıtanın resmen avustralya ismiyle tanınmasını onayladı.

  avustralya'daki ilk insan yerleşimlerinin 42.000 ila 48.000 yıl öncesinde ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. ilk avustralyalılar günümüzdeki avustralya yerlisi olan aborijinlerin atalarıdır. kara bağlantıları veya kısa mesafeli suları geçerek güneydoğu asya'dan, adaya yerleşmişlerdir.
  bu insanların çoğu doğa insanıydı, karmaşık bir dilsel kültür ve ruhsal değer ile doğaya saygı gösteren ve aborijin mitolojisi olan düş zamanı (ingilizce: dreamtime) inancı ile yaşamaktaydılar.
  adada yaşayan diğer bir yerli halk olan torres strait yerlileri (ingilizce: torres strait ıslanders), etnik olarak malezya kökenlidir. bu insanlar torres strait adaları ve queensland'ın kuzey uçlarındaki çeşitli bölgelere yerleşmişlerdir. kültürel alışkanlıkları aborijinlerden belirgin olarak farklıdır.
  avustralya anakarasını resmî kayıtlara göre gören ilk avrupalı, hollandalı kâşif willem janszoon'dur. janszoon cape york yarımadası'nı 1606'da görmüştür. 17. yüzyıl boyunca, hollandalılar tüm batı ve kuzey sahil şeridinin haritasını çıkarmış ve buraları new holland olarak adlandırmışlardır. ancak herhangi bir yerleşim yeri kurma çabası göstermemişlerdir. 1770'de james cook, avustralya'nın doğu sahillerinde yolculuk yapmış, bölgenin haritasını çıkarmış, new south wales olarak adlandırdığı bölgeyi britanya topraklarına kattığını ilan etmiştir. seferler sonucu yapılan keşifler, kıtanın sömürümü için, hızla mahkumların ve tutukluların işçi olarak çalıştırıldığı kolonilerin kurulmasını sağlamıştır.
  britanya denizaşırı kolonileri kıtada ilk kez new south wales kolonisi ile, 26 ocak 1788'de kaptan arthur phillip tarafından port jackson'da bir yerleşim yeri oluşturulması ile başlamıştır. bu tarih daha sonra avustralya'nın ulusal günü ilan edilmiştir (australia day). günümüzde tazmanya olarak bilinen, van diemen's land'e yerleşim 1803 yılında başlamıştır. burayı 1642'de keşfeden kâşif abel tasman, adaya, kendisini bu yolculuğa yollayan hollanda güney hindistan kolonileri valisi ve generali anthony van diemen'in onuruna anthoonij van diemenslandt adını vermiştir. van diemen's land 1825'te ayrı bir koloni hâlini almıştır. tasmanya yerlilerine karşı 1803-1847 sömürge döneminde tasmanya soykırımı işlenmiştir. birleşik krallık, 1829'da avustralya'nın batı bölümünü kontrol altında tutmaktaydı. new south wales'in çeşitli bölümlerinde yeni ve ayrık koloniler oluşturuldu; south australia (1836), victoria (1851) ve queensland (1859). northern territory (nt), south australia eyaletinin bir parçası olarak 1863'de kuruldu. south australia, bir serbest eyalet olarak kurulmuş ve hiçbir zaman diğer kolonilerde olduğu gibi mahkûm ve tutukluların çalıştırıldığı bir cezai koloni olmamıştır. suçluların adaya getirilmesi 1840 ve 1864 yılları arasında aralıklarla devam ettirilmiştir.
  avustralya yerlilerinin nüfusunun, avrupalıların kıtaya yerleşmeye başladığı sıralarda 350.000 civarı olduğu tahmin edilmektedir bu tarihten itibaren geçen 150 yılda sayıları hızlı bir şekilde azalmıştır. bunun başlıca nedeni salgın hastalıkların göçe zorlanmaları ile birleşmesi ve kültürel parçalanmadır.
  yerli çocukların ailelerinden alınıp devşirilmesi, bazı tarihçiler ve avustralya yerlileri tarafından “çalınmış kayıp bir nesil” oluşturulması olarak adlandırılmaktadır. aynı zamanda bu tarihçiler ve avustralya yerlileri, yerli komünitelerinin dağıtılarak, parçalanarak nüfusunun azaltıldığını ve bunun bir soykırım olarak kabul edilmesi gerektiğini savunmaktadırlar.

  huzurlu ve sorunsuz bir toplum yaratma amacıyla yapılan devşirme eylemi günümüzde insan hakları ihlali olarak tanımlanmaktadır. aborijinlerin tarihi hakkındaki bu yorumlara, bazıları karşı gelmekte ve bunların politik ve düşüncesel nedenler ile abartıldığını, uydurma olduğunu belirtmektedir.bu tartışma avustralya'da history wars (türkçe: tarih savaşları) olarak bilinir. 1967 referandumundan sonra federal hükümet yürütme gücünü ve aborijinler ile ilgili kanun çıkarma hakkını elde etti. adanın yerli halkındaki mülkiyeti, avustralya yüksek mahkemesinin mabo v queensland (no 2) davasına kadar tanınmamıştır. bu davadan sonra avustralya'daki mülkiyet kavramı değişmiş ve avrupalıların istilası sırasında adanın kimseye ait olmadığı belirtilmiştir.

  port melbourne, victoria'da anzac günü dolayısıyla last post seremonisi, 25 nisan 2005. bu seremoni avustralya'nın hemen hemen tüm banliyo ve kasabalarında her sene tekrarlanır.
  1850'lerde avustralya'da altına hücum başladı ve 1854'te madencilik lisans ücretlerine karşı ilk sivil ayaklanma olan eureka stockade ayaklanması gerçekleşti. 1855 ve 1890 yılları arasında, altı koloni bireysel olarak özerk hükümet olma hakkını kazandı ve birçok kişisel işini kendi yöntemeye başladı. londra'daki koloni ofisi ise hâlen önemli dış ilişkilerin, savunma konularının ve uluslararası denizcilik ve ticaret konularının yönetimini elinde tutmaktaydı. 1 ocak 1901'de avustralya koloni federasyonu, on yıllık bir planın ardından, seçme ve seçilme, temsil edilme haklarını elde ettiler. böylece britanya krallığı'nın yönetiminde, avustralya kraliyet devleti doğmuş oldu. canberra'nın yeni federal başkent olarak önerilmesinin ardından, 1911 yılında new south wales bölgesinde, avustralya'nın başkent bölgesi olan the australian capital territory (act) bölgesi kuruldu. (melbourne 1901-1927 yılları arasında başkentti.) yine 1911'de kuzey bölgesi (nt), güney avustralya (sa) hükümetinin kontrolünden avustralya kraliyet devleti kontrolüne geçti.
  avustralya kendi isteği ile ı. dünya savaşı'na katıldı.

  birçok avustralyalı, avustralya ve yeni zelanda askeri gücü'nün (anzac - australian and new zealand army corps) çanakkale savaşı sonrası mağlup olmasını, saygı ile hatırlar ve bu tarihi ulusun doğuş tarihi olarak kabul eder. bu tarih aynı zamanda, ülkenin ilk önemli askeri olayıdır. gelibolu savaşı gibi, ıı. dünya savaşı sırasında meydana gelen kokoda track savaşı da birçokları tarafından ulusal önem verilen bir olaydır.

  whitsunday adaları'ndaki, whitehaven plajı; queensland/avustralya.

  sidney limanı köprüsü'nün hava karardıktan sonraki durumu
  avustralya ve birleşik krallık arasındaki birçok yasal bağlantı, avustralya'nın 1942 yılında, 1931 westminister yasası'nı (ingilizce: statute of westminster 1931) kabul etmesi ile resmen son bulmuştur. 1942'de birleşik krallık'ın asya'da uğradığı şok yenilgi ve japonya'nın avustralya üzerindeki işgal tehdidi, avustralya'nın yeni bir müttefik ve koruyucu olarak gördüğü amerika birleşik devletleri ile yakınlaşmasına neden olmuştur. 1951'den beri avustralya, anzus antlaşması ile abd'nin resmi olarak askeri müttefiğidir. ıı. dünya savaşı sonrası, avustralya, avrupa'dan gelen tüm göçleri desteklemiştir. 1970'lerde, sadece avrupalıların göç etmesine izin veren yasanın iptali ile de, asya ve dünyanın diğer yerlerinden gelen göçmenler desteklenmiştir. bunun sonucunda, avustralya'nın nüfus bilimi, kültürü ve görüntüsü radikal bir şekilde değişmiştir.
  avustralya ve birleşik krallık arasındaki son yasal bağ, 1986 avustralya akti ile sona ermiştir. avustralya eyaletleri üzerindeki birleşik krallık hâkimiyeti ve birleşik krallık özel meclisine yapılan adli başvuralar sonlanmıştır. buna rağmen avustralyalı seçmenler 1999'daki referandumda % 55 çoğunlukla cumhuriyet yönetimine geçmeyi reddetmişlerdir. 1972 whitlam hükümeti'nden itibaren, avustralya toplumunda giderek artan bir pasifik-asya aidiyeti kavramı oluşmaktadır. bugün ülke hâlen sembolik olarak kraliçe ıı. elizabeth'e bağlı, anayasal monarşi altında parlamenter bir sistemle yönetilmektedir.

  ^ "population clock". australian bureau of statistics website. commonwealth of australia. 29 haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. erişim tarihi: 12 january 2016. the population estimate shown is automatically calculated daily at 00:00 utc and is based on data obtained from the population clock on the date shown in the citation.
  ^ "2011 census quickstats: australia". australian bureau of statistics. 31 ekim 2012. 9 şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. erişim tarihi: 22 kasım 2016.
  ^ a b c d "australia". ınternational monetary fund. ekim 2015. 29 haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. erişim tarihi: 9 ekim 2015.
  ^ "oecd economic surveys: norway 2012". 14 mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.
  ^ "2015 human development report". united nations development programme. 2015. 17 haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. erişim tarihi: 14 aralık 2015.
  ^ sidney j. baker, the australian language, second edition, 1966.
  ^ smith, l. (1980), the aboriginal population of australia, australian national university press, canberra
  ^ tatz, c. (1999). genocide in australia, aıatsıs research discussion papers no 8, australian ınstitute of aboriginal and torres strait ıslander studies, canberra
  ^ the fabrication of aboriginal history, the new criterion vol. 20, no. 1, 20 eylül.
  ^ bean, c. ed. (1941). volume ı - the story of anzac: the first phase, first world war official histories, eleventh edition.
  ^ australia act text
  ^ australian electoral commission (2000).1999 referendum reports and statistics
  ^ "on the ınternational realignment of exchanges and related trends in self-regulation - australian stock exchange" (ingilizce). 13 aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. erişim tarihi: 25 ocak 2011.
  ^ "australia" (ingilizce). 2010 ındex of economic freedom. 16 mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. erişim tarihi: 25 ocak 2011.
  ^ "the economist ıntelligence unit's quality-of-life index" (ingilizce). the economist. 2005. 13 ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. erişim tarihi: 25 ocak 2011.
  ^ "melbourne 'world's top city'" (ingilizce). the age. 6 şubat 2004. 5 ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. erişim tarihi: 25 ocak 2011.
  ^ "liveability ranking" (ingilizce). the economist. 28 nisan 2008. 12 haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. erişim tarihi: 25 ocak 2011.
 • 3
  darkier 22.3.2017 19:42
  hiç ilgi çekici değil. okuyup özetleyip buraya yazarsan daha faydalı olur diye düşünüyorum. çok uzun ve gözümde büyüdü açıkçası.
  -1
  hellomyfriend 22.3.2017 19:44
  ülkeler ve tarihleri deniliyor. zaten ilgisi olmayan bir insan okumaz. bir araştırma yapar, yazı yazar, proje ödevin olur bunların hepsini yazmak veya okumak zorunda olursun okursun, merak edersin okursun. ben bir ülkenin tarihini nasıl kendimce yorumlayabilirim?
  0
  karakurum 22.3.2017 20:12
  sonuçta sen de bunu vikipedi'den kopyaladın ödev yapacak yada avustralya'yı merak eden adam gider ordan bakar
  0
  hellomyfriend 22.3.2017 20:47
  bura da olması neye zarar?
  0
  karakurum 22.3.2017 20:53
  zararı var demedim
  0
  hellomyfriend 22.3.2017 21:03
  belki buradan bakmak isterler :d