hocalı katliamı
 • 2
  meqt 25.2.2017 18:55
  ...ermeni askerlerinin gece karanlığında yaptığı katliam, 26 şubat'tın ilk ışıklarıyla insanlık tarihine kara bir leke olarak yazıldı.sivillerin toplu şekilde öldürülmesi, insanların derilerinin soyulması, kafalarının kesilmesi, hamile kadınların süngülenmesi, cesetlerin tanınmaz hale getirilmesi hunharca eylemler, o dönemde çekilen görüntüler ve katliamdan sağ kurtulanların anlattıkları tarihe kanlı harflerle yazıldı.

  sovyet rus ordusunun o zaman hankendi'nde bulunan 366. motorize alayının hocalı katliamı'nda ermeni güçlere yardımcı olduğu belirtiliyor. ermenilerin, 366. alayın bütün araçlarını kullanarak kenti top ve tank ateşine tuttuğu, hocalı'ya saldırıda rus askerlerinin de yer aldığı öne sürülüyor. azerbaycan askeri savcılığının verilerine göre, 366. motorize alayın 18 subay ve askeri katliamda bizzat yer aldı.

  dönemin ermenistan savunma bakanı, şimdiki cumhurbaşkanı serj sarkisyan'ın ingiliz gazeteci thomas de waal'a verdiği bir röportajda, "hocalı'dan önce azerbaycanlılar ermenilerin sivillere dokunmayacağını düşünüyordu. biz bu algıyı kırdık." şeklindeki sözleri, ermeni yönetimin katliamı bilinçli şekilde gerçekleştirdiğinin itirafıydı.

  azerbaycan, hocalı'da yaşananları, 1949 cenevre sözleşmelerinin, birleşmiş milletlerin (bm) soykırım suçunun önlenmesi ve cezalandırılması sözleşmesi, sivil ve siyasi haklar sözleşmesi, işkenceye ve diğer zalimane, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele veya cezaya karşı sözleşmesi, çocuk hakları sözleşmesi gibi çok sayıda sözleşmenin ihlali olarak görüyor ve uluslararası kamuoyundan suçluların cezalandırılması talep ediyor.

  azerbaycan dışişleri bakanlığının konuya ilişkin son bildirisinde, "hocalı soykırımı dünya kamuoyunca yasal değerlendirilmesini bulmalı. ulusal ve uluslararası düzeyde devamlı görülen işler cezasızlığa son verilmesi ve sorumluların adalet mahkemesine çıkarılmasına hizmet edecek. uluslararası kamuoyunu ermenistan'ın çocuk, kadın ve yaşlılar da dahil sivillere karşı işlediği insanlık suçunu kınama ve hocalı soykırımı'nı tanıma çağrısında bulunuyoruz." ifadeleri yer aldı...

  -anadolu ajansı
 • 1
  ofsaytsizburak 25.2.2017 19:14
  amına koduğum insanlıktan nasip almamış kıçı kırık götverenler.

  bide türkler katliam yaptı yaa diye ağlarlar. tam dayaklık ırk.
 • 1
  800kyasuovar 25.2.2017 20:44
  avrupa'daki oç larıda çıkıp türkler soykırım yaptı desin. türkleri sevmeyenlerin alayını ışık hızı ritminde...
 • 1
  nomet 25.2.2017 21:20
  türklere barbar derler bide onların hepsinin mk