8

israf/3

sadece bir büro elemanı yılda ortalama 81 kilogram kağıdı çöpe atıyor

dünyada her yıl kağıt üretiminde tüketilen orman alanı yaklaşık 40 milyon hektarı buluyor. bir ton kağıt 17 ağaç, 17 ağaç ise 70 metrekare orman demektir. bir ton kağıt için, 2 bin 33 metreküp kabuksuz odun, 4 bin 100 kilowatt elektrik enerjisi, 32 bin litre su ve bin 750 litre fuel-oil (yakıt yağ) kullanılıyor. bu durumda 270 kilogram kirlilik atmosfere salınmakta ve 2 bin 5 metreküp depolama alanı gerekiyor. sadece bir büro elemanı yılda ortalama 81 kilogram kağıdı çöpe attığı düşünüldüğünde, her gün tonlarca kağıt israf ediliyor.
atık kağıtların kullanılmasıyla yüzde 25 enerji tasarrufu, yüzde 60 hava kirliliği, yüzde 40 su kirliliği, yüzde 60 su tasarrufu ve yüzde 40 çöp hacminde azalma sağlanılabilir. bir ton kullanılmış kağıt, geri kazanıldığında yaklaşık 16 adet çam ağacının kesilmesini, bir ton kullanılmış gazete kağıdı, 8 çam ağacının kesilmesini engelleniyor.

kaynak:m.sabah.com.tr/.../amp
 • 1
  ciddiyetsiz 1 yıl önce
  aslında şu israflarımıza bi çözüm bile bulsak yeter de.
  1
  guglepiley 1 yıl önce
  bilemiyorum altan
  1
  ciddiyetsiz 1 yıl önce
  hedef ben miyim tayfun
 • 0
  gozluklukedi 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  sıkmayın canınızı!
  -kitap bastırmayız
  -her gazeteyi sattırmayız
  -yabancı para alıp-satmayız
  -tuvalet kağıdı kullanmayız
  -alacağınız ürünü milyon kere kolileyip, içinden çü* kadar eşya çıkartmayız
  bunları yapmaz isek, zaten çevre dostu oluruz, israfa gerek kalmaz
 • 1
  helianthus 8 ay önce
  bence geri dönüşüm şart. avrupa'da çöpünü geri dönüşüme uygun ayırmadan atamıyorsun. camlar ayrı kağıt ambalajlar ayrı ayrı organik çöpler ayrı. bununla birlikte her mahallede de giysi ve elektronik için dönüşüm kutuları ve her markette pet ve cam şişe depozitosu alınacak makineler mevcut. biz de de her pet şişenin depozitosunu alabileceğin bir sistem olsa var ya her yer çiçek gibi olur. pet şişe toplamayan kalmaz oradan buradan. aynısı kağıt için de geçerli.
  0
  guglepiley 8 ay önce
  bu fevkalade yorumunuz için çok müteşekkirim. aslında geri dönüşüm kutuları felan var ama yine de yetersiz. dediğiniz gibi her taraf çiçek gibi olurdu.poşet paralı olunca bayağı bir azalma oldu.
 • 0
  speace 8 ay önce
  allah matbaanın belasını versin, dijital mürekkep geleceğin mesleği tek problem enerjide olduğu gibi form değiştiriyor kaybolmuyor.
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  422 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik