6
programlama, yazılım öğrenmeye nerden başlamalıyım?

Şu anda lise 3'üm. Bu işlere ilgim var. Başlasam uğraşacağımı ve devam edeceğimi düşünüyorum. Ama açıkçası bildiğim tek şey diller olduğu ve bunların kullanıldığı. Nasıl kullanıldığını da bilmiyorum.

Başka başlıkların altındaki yorumlardan üniversiteden çok kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlı olduğu yazıyor. Peki sıfırdan başlayarak ve üniversiteye gitmemişken nasıl bir başlangıç yapmalıyım? Neler öğrenmeliyim?

Yine başka bir başlıkta bir arkadaşa öncelikle algoritma ve İngilizce öğrenmesi gerektiği söylenmiş. Algoritma nedir? Algoritma öğrenmek ne işime yarar? Öğrendikten sonra neyde kullanırım? Kendimi geliştirmeme ve başlangıçta öğrenmeme faydası ne?

Bu dillerden hangisini öğrenmek gerekir? Her alan için kolaylığı olan diller değişir mi?

Son olarak ne yaparsam (web tasarım vb) daha çok zevk alır ve ilerlediğimi görürüm?

En başta bilmem gereken terimler ney?


 • 2
  clietech 1 yıl önce
  Her işi başı C dir C yi öğren sonra OOP(Nesne tabanlı programlama) öğrenmek için python veya javadan birini tercih et ikiside sağlam dillerdir. Sonra web önyüz için jquery node.js ext.js vs. frameworklerine bak. Mobil için phonegap veya ionic frameworklerini öğren. Mobil dünyada native takılmak istiyorsan android için java ve xml bilgisi ayrıca ios için swift veya objective C öğrenebilirsin.
  0
  lethe 1 yıl önce
  Teşekkürler.
 • 3
  clietech 1 yıl önce
  lisansdersleri.com dan online olarak programlama dersleri alabilirsin.
  0
  lethe 1 yıl önce
  Teşekkürler.
 • 4
  yusufakgunn 1 yıl önce
  Algoritma nedir. Şimdi sana basit bir algoritma yazayımda onunla anla;

  Kullanıcıdan ilk sayıyı al.
  Kullanıcıdan ikinci sayıyı al.
  İki sayıyı bir değişkene ata.
  Değişken adlarini $sayi1 $sayi2 şeklinde yap.
  Sayilari topla ve toplam değişkenine yaz.
  Sonucu ekrana yazdır.

  Bütün programlama dillerinin temelinde sana değişkenler, diziler(array), if, switch, webde post ve get, form gibisinden sabit şeylerle başlatır. Bazı dillere has özellikler vardır. PHP de session gibi. HTML ile başlamak senin için basit olacaktır. Sonrasında CSS öğrenirsin. Web tasarim yada veritabanı olark ikiye ayrılır. Web tasarım tasarımı veritabanı ise sistemi yazar. En başta bilmen gereken terimler ise;

  Değişkenler= içerisinde 1 adet veri tutar
  Diziler(array)= içerisinde sınırsız veri tutar $arrayadi[1];(phpde böyle kullanılır örnek verdim)

  İngilizce sana çok lazım olacak. Stackerflow tarzı sitelerde sorunları sorabilirsin.
  0
  lethe 1 yıl önce
  Teşekkür ederim. Okuduktan sonra kafama takılan bir şey oldu. clietech her şeyin başı C'dir C öğren demiş. Biraz araştırdım hemen hemen her yerde bu dilin kullanıldığını öğrendim. Aynı zamanda birçok dil de bu dilden esinlenerek oluşturulmuş sanırsam. HTML de web sitesi yapmaya yarıyormuş. Benim çıkardığım sonuç C ile başlarsam farklı alanlara yönelebileceğim HTML ile başlarsam ilk web sitesi oluşturmada kendimi geliştireceğim. Doğru mu anlamışım? Kendim için doğru başlangıcı yapıp sonra hevesimin kırılmamasını sağlamak istiyorum.
  1
  yusufakgunn 1 yıl önce
  C dili ile HTML ve PHP yazılmıştı galiba. C ile başlaman bu işi baştan bırakmana neden olur. C aşırı ağır bir dildir. Onun yerine en basit dil olan HTML öğrenmeni tavsiye ederim. Basitten başlamalısın. Emeklemeden yürümeye çalışma. Evet doğru anlamışsın. Web ile başlaman en doğrusu olur.
  1
  lethe 1 yıl önce
  Teşekkürler. Dediğiniz şekilde ilerlemeyi düşünüyorum şu an.
 • 5
  sudo 1 yıl önce
  Dostum, her şeyin başı İngilizce. Kabul, İngilizcesiz bir şeyler öğrenirsin ama kendini daha ileri taşımak istiyorsan, başkasının çevirilerini okuyup deneyim sahibi olmak yerine kendin çevirmelisin. Önce İngilizceni geliştir. Çünkü olmak istediğin yer evrensel bir platform. Bir tıkla Amerikaya bağlısın öyle düşün. Kodlamada önce algoritma, syntax gibi şeylere bak. Öğrendiğin bir kodu çalıştırdığında ve bir çıktı alabiliyorsan daima mutlu olursun. Dilden bağımsızdır. C ile başla ve Java'ya kadar gel önce. Sonra web dilleri ve MySQL bakmaya başla. Marmara Üniversitesi'nde süreç sana anlattığım gibi ilerliyor.
  1
  lethe 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  Öncelikle teşekkür ederim. Bu sıralama planlı ilerlememde yardımcı olacaktır.
  İngilizcem iyi.
 • 2
  johnnyengineer 1 yıl önce
  Ben İTÜ de okuyorum pc Engineer. C dilinden çok C++ dilini öğrenmeni tavsiye ederim. İlerde daa fazla bu olaylara girdiğinde arduino ya falan merak sarabilirsin burda mesela C++ kullanılıyor. C++ C ye göre daha akıcı ve anlaşılır bir dil yeni başlayanlar için C++ da rahat bir dil.
 • 3
  omerkusaya 1 yıl önce
  Ben 1.5 yıl falan oldu başlayalı. Lise 1'im. Baya ilerledim ama ingilizcem olmadığı için durmak zorunda kaldım. İngilizce öğrenmek zorundayım ve açıkçası bunu istemiyorum. Demek istediğim en başta ingilizce öğrenmen lazım yoksa bir yerde takılırsın ki bu çok kötü bir şey. Çünkü gerçekten mantığı çok iyi kavramışsın ve bir şeyler yapabileceğinin farkındasın ama ingilizcen olmadığı için durmak zorundasın :(

  İngilizce öğrendikten sonra C'yle başlamanı öneririm. Mantığı kavramak adına kolay bir dil ve çoğu dilin tabanı olduğu için benzerdir ve diğer dilleri öğrenmeni kolaylaştırır. Algoritma kısmı programın gidişatını önceden belirlemendir. dili öğrenmeden önce bunu tam anlamıyla öğrenmenin yararı olacağını sanmıyorum ancak bir göz gezdirsen ne olduğunu bilsen zaten dil öğrenme sürecinde nasıl olduğunu farketmiyeceksin ama algoritmayı da yavaş yavaş öğrenmeye başlayacaksın.

  Bir dille başladığın zaman o dilde biraz ilerledikten sonra (yaklaşık 2 haftanı falan alır) programlamayı yavaş yavaş çözmeye başlıyacaksın. Bu seviyede hangi dilin hangi işin seni daha çok tatmin edeceğini de kendin belirleyebilirsin.

  Ve çok zevkli bir iş olduğunu söyleyebilirim.

  Kolay gelsin şimdiden.
  0
  lethe 1 yıl önce
  Teşekkürler. Bu bilgiler yardımcı olacak. İngilizce'de sıkıntım yok zaten en kısa zamanda başlamayı planlıyorum. Sadece sınava hazırlanmak durumunda olduğum için ilerlemem yavaş olur diye düşünüyorum.
  1
  omerkusaya 1 yıl önce
  Yavaş olsun sıkıntı değil. Konuları anlamadan geçme. Misal bir video izledin. O videodaki örneğin aynısını ve benzerlerini 3-4 kez kendin yaz bakmadan, takıldığında bak sadece. Mantığı bu şekilde anlarsın.

  Benimde sana iki sorum var şimdi;
  İngilizce sandığım kadar zor mu? :D
  ve Nasıl öğrenmemi tavsiye edersin?
  İngilizce öğrenmeye farklı zamanlarda birkaç kere başladım ama en fazla 2 hafta dayanabildim. Öğrenmem lazım ama eninde sonunda.
  1
  lethe 1 yıl önce
  Liseye geçmeden hem Almanca hem İngilizce gördüm ve çok rahat söyleyebilirim ki İngilizce aşırı kolay. Sadece mantığını kavraman gerekiyor.


 • programlama

  Donanıma ne yapması gerektiğini söyleyen sanat! Bilgi paylaşımı amacıyla kurulmuş bu bölümde yeni bilgiler edinebilir, kendinizi geliştirebilir ya da bilgilerinizi paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

  138 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ssl

  mryoda
  erkansivas35
 • bölüm kuralları

  sizden uymanızı rica edeceğimiz bazı basit kurallar var. 

  • bilgisayar teknolojileri ile ilgisi olmayan içerikleri bu bölümde oluşturmayın. yorumlar için de aynı geçerlilik mevcuttur.
  • yazılım bir sanattır ve siyasetin, küfür ve hakaretin sanatla ilgisi yoktur. lütfen yorumlarınıza ve içeriklerinize özen bu konuda özen gösterin.
  • puiv içerisinde başka bir üyenin yazısını bütün olarak kesinlikle kopyalamayın. kullanmak istediğiniz kısımı alıntı işareti içerisine alıp, orjinal başlığına link verin.
  • etik ya da legal olmayan her türlü yazılımsal ürün ya da içerik paylaşımı yasaktır. hack, crack vb.


  içerik standartları

  • anlatacağımız şeyi çok iyi bilmemize gerek yok, herkes her şeyi bilemez. siz başlatın, elbet konuya hakim bir yazarımız vardır.
  • içeriğimizde kod varsa, kodumuza yorum ekleyip öğrenmek isteyen arkadaşlara destek olalım!
  • puiv standartları gereği paylaştığınız kodların tüm harfleri lowercase olacaktır. bir başkası kopyalayıp çalıştırmaya çalıştığında hata almayacağına emin olalım. yorum kullanarak belirtelim.
  • resim ya da anket paylaşımları haricinde içeriğimizin çoğunu anlatımların oluşturması gerektiğini unutmayalım.

  bölüm kuralları hakkında bilgi edinmek ve fikir belirtmek için tıklayınız.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...