bipolar bozukluk ve şizofren arasındaki farklar nelerdir?

  4
  portakalsiz_lahmacun 15.7.2020 23:09 ~ 16.7.2020 00:13
  bipolar bozukluk
  bipolarlık yada diğer adıyla iki uçlu bozukluk, iki ayrı hastalık dönemi ile karaktrize ruhsal bir bozukluktur.bu dönemlerden biri mani ismiyle anılan taşkınlık diğeri ise depresyon olarak adlandırılan çökkünlükdür. bu iki dönem yatışma ve alevlenmeler ile seyreder. mani veya taşkınlık dönemi hastanın aşırı coşkulu olduğu dönemdir; bu dönemde abartılı önemli düşünceler, aşırı enerjik hissetme, uyku gereksiniminde azalma, sonuçlarını düşünmeden kararlar verme ve kararları devreye sokma belirtileri arasındadır. depresyon veya çökkünlük dönemi ise taşkınlık döneminin tam tersidir. hastada; mutsuzluk, karamsarlık özgüven eksikliği, abartılı suçluluk veya pişmanlık duyguları, eskiden zevk aldığı faaliyetlerden zevk alamama, ölüm intihar düşünceleri, nedeni açıklanamayan vücut ağrıları görülebilir. iki uçlu bozukluk insanlarda ortalama %2-3 civarında görülmektedir ve erkekler ile kadınlarda görülme olasılığı eşittir. ortalama başlangıç yaşı 15-25 arasndadır.
  şizofreni
  şizofreni, alevlenme ve yatışma dönemleriyle kendini gösteren kronik bir psikiyatrik hastalıktır. şizofreni de migren ya da epilepsi gibi bir beyin hastalığı olmakla beraber gerek ortaya çıkmasında gerekse nasıl bir gidiş göstereceğinde çevresel, psikolojik ve sosyal etkenler rol oynar. alevlenme ve yatışma dönemlerinde farklı belirti ve bulgular ortaya çıkmaktadır. alevlenme döneminde özellikle düşünce ve algılama bozuklukları ön plana çıkar. hasta çevresindekileri kendisine düşman olarak algılayabilir. hasta; izlendiğine, herkesin kendisi hakkında konuştuğuna, çevresinde tam olarak anlayamadığı birşeyler döndüğüne inanabilir. bu düşünceler değişmez derecede güçlü ise hezeyan olarak adlandırılır. hastanın çevresine karşı yaklaşımı hezeyandan etkilenenir. hasta kimi zaman kendi kendine konuşabilir ve halüsinasyonlar görebilir. alevlenme belirtileri yatıştıktan sonra hastada günlük işleri yapmada isteksizlik, günlük hayatta karşımıza çıkan basit sorunların üstesinden gelmede problem yaşama gibi belirtiler görülebilir. hasta yakınları bu belirtileri tembellik veya şımarıklık olarak görebilir fakat bunlar şizofreninin temel belirtileridir.
  bipolar bozukluk ve şizofreni arasındaki farklar
  şizofreni bipolar bozukluk ile karşılaştırıldığında çok daha ciddi semptomlara sebep olur. şizofrenide hezeyan ve halüsinasyonbaşlıca belirtilerdendir. şizofreni, bipolar bozukluktan farklı olarak özbakım becerilerini yitirme gibi düzensiz düşünce semptomlarıda gösterebilir. bipolar bozukluk şizofreniye kıyasla daha yüksek bir hasta sayısına sahiptir. tpd'nin verilerine göre ülkemizde yaklaşık olarak 2 milyon bipolar bozukluğu bulunan birey varken şizofreni hastası sayısı 500-600 bindir. ek olarak şizofreninin çocuklarda görülme olasılığı çok daha düşüktür. her iki hastalığında nedeni bilinmemekle beraber kalıtsal olduğu düşünülmektedir. ancak bu, ailenizde hastalık varsa sizinde hasta olacağınız anlamına gelmez. fakat hastalık riskini arttırmaktadır. hastalık riskinin bilinmesi erken teşhis ve tedavi şansını arttıran bir etkendir. çevresel faktörlerinde hastalık riski oluşturduğu sanılmaktadır ancak çevresel faktörler ve bu hastalıklar arasında henüz bir bağlantı bulunamamıştır.
  bipolar bozukluk ve şizofreni teşhisinde benzer yollar izlenmektedir, muayene sırasında ailedeki zihinsel rahatsızlıklar ve yaşadığınız semptomlarla ilgili sorulan sorular teşhis konulmasında rol oynar.
  bipolar bozukluk ve şizofreni tedavisinde hem ilaçlar hemde psikoterapi kullanılmaktadır.

  zaman ayırıp okuduysanız ne mutlu bana

  kaynakça
 • 1
  systemfailed 15.7.2020 23:36
  burası çok etklıledi beni açıkcası etkılemek derken ürktüm denebılır
  şizofreni, bipolar bozukluktan farklı olarak özbakım becerilerini yitirme gibi düzensiz düşünce semptomlarıda gösterebilir.
  güzel bilgi sagolasın
  1
  portakalsiz_lahmacun 16.7.2020 00:12
  elimden geleni yapmaya çalıştım :)
  çok teşekkür ederim puvom
  1
  systemfailed 16.7.2020 00:21
  ya allah vermesın gercekten sıkıntılı hastalıklar okurken bıle insan ürperıyor demek hasta olsak neler yaşayacagız
  0
  portakalsiz_lahmacun 16.7.2020 00:24
  hasta için olduğu kadar hasta yakını içinde çok zorlu şeyler bunlar puvom
  düşünsene kardeşin akşam camdan dışarıyı izlerken camdan atlayıp ölmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu hayal ediyor
  insan düşünürken bile içi ürperiyor
 • 1
  systemfailed 16.7.2020 01:08
  alah sabır versın vallahi
  0
  portakalsiz_lahmacun 16.7.2020 01:52
  amin puvom allah hem hastası olanlara hem hasta olanlara sabır versin