13

kurdaki artış bir tek bana mı yansımıyor?

herkes kurdan şikayet etmeye başladı, herkes fakiriz laflarına başladı ama merak ediyorum bir tek bana mı dokunmadı? kiram aynı işte ödemeye devam, faturalar aynı geliyor hatta su biraz aşağı bile düştü. internet, yemek vs aynı. maaş aynı ne bileyim gıda maddelerine zaten 15-20 gün evvel bir zam gelmişti onun dışında bana pek dokunmadı bireysel olarak.
bunlar dışında ülkenin refahı adına konusacak olursak tabi ki çok büyük dalgalanmalar oluyor fakat böylesine karışık bir ortamdayken, soğuk savaşın tam ortasında kalmışken bunların olması bana çok da ütopik gelmiyor.
 • 0
  yazaradayadayi 8 ay önce
  olmaması gereken bir şey değil zaten bu, dozu aştı o yüzden onca tepki. benim görüşüm bu tabii
 • 0
  aydakigunes 8 ay önce
  baba parası yediğim için bana da etki etmiyor
  0
  altiniser 8 ay önce
  güzelce okusan çalışan biri olduğumu anlardın :(
  0
  aydakigunes 8 ay önce
  yeminle okudum da ne yazdığını ne yazdığımın farkında değilim
 • 0
  tombalaci 8 ay önce ~ 8 ay önce
  en basitinden doğalgaz ve elektriğe yüzde ortalama 9 zam geldi. bak botaş ne demiş: "ham petrol varil fiyatlarında ve döviz kurundaki yükselişe bağlı olarak kuruluşumuzun doğalgaz alım maliyetlerinde önemli oranda artışlar meydana gelmiştir… bu nedenle doğal gaz toptan satış fiyatlarımızda yeni bir düzenlemeye gidilmesi zorunlu hale gelmiştir"

  edit: bu saçma düşünceye + butonuna basıp katılanlar oldukça dolar daha çoook yükselir. siz de fırından türk lirasıyla aldığınız ekmek ile övünürsünüz. ona da zam gelir zaten. kitleye bak amk.
 • 0
  fevzi 8 ay önce
  kalitesiz besleniyorsan normal. ben 1 yıl önce 800 lira verdiğim market alışverişine artık 1.500 den aşağı vermiyorum. bunun haricinde teknoloji, yakıt, araç fiyatları zaten uçmuş durumda.

  kira da aynı değil %10 civarında zam geldi çoğu kiracıya. internet faturan zaten sözleşme gereği taahhüt sonuna kadar aynı gelir.

  o değil de bu nasıl bir düz bakış açısı mk :d yükselen her 1 kuruş kur bu ülkenin milli servetinin yurt dışına akması demektir. bunu anlaman için bir fabrika sahibi ile de konuşabilirsin, bir çiğ köfteci ile de. onlar sana piyasanın durumunu anlatırlar.
  0
  altiniser 8 ay önce
  sağlam besleniyorsan demek. illaki artış olacak bunu zaten biliyoruz fakat bu kaos ortamında bunlar normal diyorum. ayrıca kiralar her sözleşmede aynıdır. tefe tüfe kadar artar
 • 0
  belloch 8 ay önce
  hemen yansımaz ki. kur böyle kalırsa yıl sonunda sağlam sikiş var söyleyeyim
 • 0
  sexsexsekerek 8 ay önce
  ben kurdaki artışı okudukça sinirleniyorum. etkisi bu
 • 0
  ofsaytsizburak 8 ay önce
  kimi desteklediklerine dön bir bak istedim. umarım pişmansındır.
 • 1
  serenaysaltik 8 ay önce
  pilot olacağım. euro sürekli artıyor. sence yansımış mı??
 • 1
  serenaysaltik 8 ay önce
  ayrıca her 1 kuruş atış ülke borcunu 4 milyardan fazla arttırıyor. yakında kan alacaklar biyerlerimizden. o zaman tekrar bi görüşelim
 • 0
  tingildekskr 8 ay önce
  arabaya binene, enstrüman çalana, teknolojik alışveriş yapana, yurtdışıyla çalışana, yeni beyaz eşya alana, futbola kadar yansıyo. sen bunlardan hiç biri olmasan bile bunu yazdığın elindeki alet varya bozulursa yaptırırken yine yansıyacak. bilmem anlatabildim mi
 • 0
  fernfew 8 ay önce
  öncelikle sana yansıyor.farkında mıısn bilmiyorum ama artık poşetler bile parayla satılacak.alkole ete süte ekmeğe her şeye zam geliyor.sigara 15 tl oldu.ben romanyada efes pilsen biramızı 4 tl ye içerken kendi ülkemde 8 tl ye ancak alabiliyorum?hiç araba almaya niyetlendiğin oldu mu?araba için verdiğin paranın yuzde 63 ü devlete gidiyor.devlet te bu parayla ekonomi yürütmeye çalışıyor.buarada benzinin dunyada en pahalı olduğu ülkelerden biriyiz gerçekten.ve farklı bir açı:devletimiz her şeyi sence dışardan turk lirası ile mi alıyor?dış ticarete bağımlı bir ülkede yaşıyorsan bu artışlar seni okadar etkiliyor ki..yiyecek ekmeğimiz olsun yeter diyen bir halk olarak hissetmediğini sanman normal ama hayat aslında senin yaşadığın şey değil malesef sevgili kardeşim.ulkenin genç ve dinamik kesimi boyle şeylere kafa yormak zorunda kalırsa hiçbir şey düzelmeyecek maalesef.buarada dolar artmıyor turk lirasının değeri düşüyor.dunyada farklı yerler görmek istemeycek olduğunu farz edersekte, her genç bu kadar dunyadan bi haber yaşamak zorunda değil.10 yıl once örneğin italyada 2 tl ye su içebilecekken şuan bir su için 5buçuk lira vermek zorundasın ki bu sadece su.
  1
  edige 8 ay önce
  posetlerin parayla satilmasindan sonra okumadim
 • 0
  ___koray_____ 8 ay önce
  ticari anlamda çok büyük bir hezimet..
  işi alıyorsun, aldığında bile kârdan zarar🤬🤬
  bizi çok etkiledi be puvo :(
 • 1
  magic 8 ay önce
  kendin ürettiğin şeylere, ham maddesi ülke içinden olan şeylere zam gelmemesi normal. o da meyve sebzeydi önceden, şimdi onlar da dışardan geliyor. ülkede fabrika olarak tekstil atölyelerini göstersen, pamuğun kumaşın ne kadarı ülke içinden karşılanıyor? ülkede üretilen hiçbir şey kalmadı. çok yakın zamanda boru gibi zamlar bizi bekliyor, belki bir-iki hafta belki bir-iki gün. direkt yurt dışından alınan şeylere değinmiyorum bile, kışı bekleyin. elektronik direkt yüzde 30-40 zamlı zaten. gezi zamanında 1.5 ayda yüzde 11 dolar artışında çıldıran adamlar, haftada yüzde 7 artan doları ne de güzel dış güçlere bağlıyor. zerre umudum yok şu ülkeden
 • 0
  magic 8 ay önce
  ülkenin durumunu hesaba katarken neden aklınıza hiç bu ülkede hemen hiçbir şeyin üretilmediği, bu yüzden zaten ekonominin sallantıda olduğu; tabi ki politik en ufak müdahalelerin bile ekonomiyi etkileyeceği gelmiyor? ha biz en azından tarım ülkesi olduğumuzu savunabilsek, teknoloji demiyorum bak, ülkenin vergi almaktan başka tek bir gelir kapısı olduğunu savunabilsek de ülkenin ekonomisi politikalar tarafından etkilenmiş olsa yine eyvallah. ulan bizim gelir kapımız dış güçler zaten, parayı sana onlar canı isteyince veriyor; istemediği zaman dış güçler ekonomiyi çökertti demek neyin mantığıdır?
  0
  altiniser 8 ay önce
  türkiye'nin ihracatını yaptığı birçok ürün var. demir, çelik, un gibi maddeler benim hatırladıklarım. fındık, portakal gibi şeyleri de ekleyebiliriz.
  1
  magic 8 ay önce
  bir elin parmaklarını geçmez. türkiye’de en büyük pay hizmet sektöründe. üretimi oturtmadan hizmet sektörüne yapılan yatırımlar temelsiz inşaata benziyor. asıl problem bu umarım allah bir gün size de görmeyi nasip eder
  1
  ofsaytsizburak 8 ay önce
  dış mihrak
  çin'den şakkadanak diye akacak dolarlar çil yavrusu gibi dağılacaklar. dolar 5.55'den 5.50'ye düşünce suspus olan ekşiçi gibi olacaksınız

  not: çin dış mihrak değil evet reis öyle bişey demedi
  1
  ofsaytsizburak 8 ay önce
  hocam artık dil dökmeye gerek yok ya cidden. zerre yararı yok. çıkmış hala onların doları varsa bizim de halkımız var allahımız var diyor.
  bari çıkıp özür dilese ona bile olumlu tepki verecek piyasa. akıllanma yok.
  önce ülkeyi iyice liberalizmin kucağına oturt, ekonomiyi dışa bağlı hale getir sonra piyasalarla kavga et. diyecek söz yok artık. en iyi muhalefeti döviz yapacak.
  1
  magic 8 ay önce
  muhalefeti döviz yapıyor gene bu adamların işine geliyor aq bak dış güçler diyip sıyrılıveriyorlar. cidden bu ülkede hiçbir şeyin değişeceğine inancım kalmadı. atatürk’ün izinde giden bi genç olmak istiyorum ama umudum yok, kimi kurtaracağız amk? demokrasi bilincini kabul edememiş, ülke bünyesinden tükürmeye çalışan insanların demokrasiyi temsil ettiği bir ülkedeyiz. bu insanlar eğitilememiş, bundan sonra eğitilebilir mi bilmiyorum
  1
  ofsaytsizburak 8 ay önce
  hocam bu ülkenin dini imanı para. kriz elbet bir yerde patlayacak. o zaman görecekler.
  -1
  magic 8 ay önce
  o zaman da başla bi terör örgütü çıkar. insanlar ekmek bulmaya çalışırken 80lik dayılar başka bi hükümet olsa çoh daha kotu olurduk diye konuşmaya devam eder. hiçbir şey değişmez yani. çok değil 5-6 ay önce herkesin eğitimle kurtarılabileceğine inanırdım. artık inanmıyorum bazı insanlar eğitilemez
 • 1
  canki 8 ay önce
  teyzemin çiftliğinden çoğu şeyi imal fiyatına alıyoruz. suyumuzu yayladaki tulumbadan dolduruyoruz. interneti ortak kullanıyor elektrikli çoğu eşyayı gece kullanıyorum. üniversiteyi kendi sehrimde okuyorum. cips kola tarzı şeyleri sağlıksız bulduğumdan tuketmiyorum. internetten ufak işler yapıp ülkeme az da olsa döviz sokuyor geçinip gidiyorum. basit yaşamayı seviyorum :) beni de etkilemedi diyebilirim ama ülkeye bir bağlılık hissediyorum o yüzden biraz moral açısından etkiliyor.
 • puiv gündem

  Gündem ile ilgili haberleri burada paylaşalım arkadaşlar. Böylece gündeme ışık tutmuş oluruz. Oraya girenler ne olup ne bittiğini görebilirler, okuyabilir, yazabilirler.

  11 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  kullanici

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • tarih ile beraber başlık yazılacaktır. böylece düzenli olup, karışık olmayacaktır.

  (örnek: 23.03.2016 puiv gundem'in kuruluşu)