the walking dead oyun 1. sezon 1,2,3,4 ve 5. bölüm özeti

  1
  hellomyfriend 9.1.2017 14:30

  "yeni bir gün"

  tarih öğretmeni lee everett, lee'nin karısıyla yatmış olan bir devlet senatörünü öldürdüğü için mahkum edildiği için cezaevine gidiyor. atlanta'da bir polis memuru tarafından sürülürken hapishaneden ayrılırken içinde bulunduğu polis kruvazöru, (seride belirtildiği gibi) bir yürüyüş makinesinin (zombi, aylak) üzerinden geçerek otoyoldan çöker.

  polis adamı (çarpışmadan sonra yürüyüşe geçen) ile kavga ettikten sonra lee, ağaç evinde saklanan genç bir kız clementine ile shawn greene'i karşılar. shawn, lee ve clementine'ı babası hershel greene'in sahibi olduğu shawn'ın aile çiftliğine götürür. lee karı koca kenny ve katjaa ile küçük oğlu ördekten oluşan bir aileyle tanışır.

  shawn'ı yürüyüşçülerden kurtaramadığı için lee, clementine ve kenny'nin ailesi çiftlikten atıldı. grup, macon, gürcistan'a gider ve lilly adında bir grup liderliğindeki bir grup kurtulanla tanışır ve onları bir sürü sürüden kurtarır. lilly'nin grubu lee'nin ebeveynlerinin sahip olduğu bir eczanede bulunuyor. grup lilly'nin babasıyla daha sonra kalp krizine çabucak kavuşan ve yakınlardaki bir eczaneden ilaç almayı gerektiren bir karışıklık yaşıyor. grubun bir başka üyesi glenn, bir moteldeki malzemeleri kurtarma kararı aldı; ancak motelde karaya oturmuş lee ve bir haber muhabiri carley'nin glenn'ı kurtarması için yol gösteriyor.

  glenn, ırene adlı korku içinde kurtulmuş bir kişiye yardım etmeye karar verir; bununla birlikte, ırene ısırıldığını açıkladı ve carley'nin silahını aldığında intihar etti. eczaneye döndükten sonra, lee, anne ve babasının yürüyüşçüler tarafından öldürüldüğü sonucuna varır. carley lee'ye lee'nin geçmişini bildiğini söyler, ancak sırrını korur. lee ve bir bt teknisyeni olan doug, eczanenin anahtarlarını bulmak için dışarı çıktı.

  lee anahtarları almak için yeniden canlandırdığı kardeşini öldürmek zorunda kaldı. eczaneye girdikten sonra, grubun larry'ye tıbbını verdikten sonra eczaneden ayrılmasına neden olan alarm çalar. ayrıldıktan sonra, lee ya carley'yi ya da doug'ı yürütenlerden kurtarır ve intikamcı bir larry tarafından elenir. lee kenny tarafından kurtarıldı ve grup barınak için motele gitti. atlanta'nın yürüyüşçüler tarafından işitilmesi üzerine, glenn gruptan ayrılıyor ve geride bıraktığı arkadaşlarını kurtarmak için şehre gidiyor. rahat sığınak ve su bulmasına rağmen, elektrik kesildiğinde grubun umut anı kısa sürer.

  "yardým için aç"

  grup motelde üç ay hayatta kaldı, ancak yiyecek kıttı ve yakındaki tesislere yapılan keşifler, mark'ı bulup kurtardı ancak çok az verim sağladı. daha sonra, yüksek öğrenim gören ben paul, travis ve grup öğretmeni david parker karşımıza çıkıyorlar. ben'in iki arkadaşı bir ayı tuzağından kurtulma karmaşasında ölür ve diğeri ısırılmaz olmasına rağmen ölür ve canını yakar. ben, ısırılmanın, yürüyen biri olabilmesinin tek yolu olmadığını ortaya koyuyor; sadece ölenlerin davranışı birinin dönmesine neden olabilir.

  yakındaki bir süt çiftliğinden andrew st john ve danny st. john, elektrikli çitlerle güçlendiren jeneratörleri için benzin karşılığında yiyecek ve barınak sunuyor. grup, onlar hakkında huzursuz olmayı kabul etse de. oraya giderken, mark'a çiftliğe saldıran bir grup haydutun okçu oku vuruldu ve kardeşlerin annesi brenda, onu tıbbi tedavi için eve götürdü. lee, eşkıya kampını bulmak için danny ile birlikte gider fakat jolene adında çılgın bir kadınla karşılaşır; çiftlik hakkında bir şeyler biliyormuş gibi görünür ancak ortaya çıkarmadan önce öldürür. lee mülkleri arasında pilsiz bir video kamera bulur.

  çiftlik konusunda hâlâ tedirgin olan lee ve kenny, akşam yemeği için çağrılmadan önce ahırın arka tarafındaki kasaplık bir odayı keşfediyorlar. lee mark'ı aramaya kendisini mazur görüyor ve onu ölümün yakınında buluyor, bacakları kesti. diğerlerini st.john'ların yamyamlık uygulaması yaptığına dair uyarıyor, ancak aile onları büyütüyor ve ayırıyor. kasiyerin dondurucusunda larry kalp krizi geçiriyor ancak lilly cpr'yi yönetmeden önce diğerleri başını yere atarak larry için çok geç olduğunu ve bir walker ile sıkıştığından korkuyorlar. clementine kaçmalarına yardımcı olur ve grubun geri kalanını aziz johns'tan kurtarır ve elektrik jeneratörleri gittikçe kaderlerini bırakır ve walkers çiftliği istila eder.

  dönüş yolunda, grup piller de dahil olmak üzere yiyecek ve diğer malzemeleri içeren terk edilmiş bir otomobil buluyor. lee, jolene'nin oyuncusunun videosunu izliyor ve st johns'un haydutlar ile anlaşmasını sürdürdüğü sürece grubun güvenli olduğunu bilerek moteli izliyorken ki kaydı buluyor.

  "long road ahead"

  johns olmadan, haydutlar dikkatlerini motele çevirdiler ve kenny, düzelttiği rv'yi kullanmaya devam etme isteğini ifade etti. lee, lilly aracılığıyla birilerinin bandajları tıbbi malzeme kullandığını keşfeder. ancak suçluları belirleyebilmek için haydutlar saldırı yapar ve onu bir sürü yürüyüşe bırakır. grup, rv'de kaçarken, arzlarının çoğunu geride bırakmaya zorlandı. katjaa sessizce lee'ye duck'ın bir walker tarafından ısırıldığını bildirir.

  hırsızlıktan öfkelenen lilly, başkalarını hırsızlıktan dolayı suçluyor ve şu anda bu konuyla ilgilendiklerini söylüyor. onun saçma sapık suçlamaları grubu kışkırttı ve lilly, doug ya da carley'nin ölümüyle sonuçlandı (oyuncu episode 1'de kaydetmeyi seçtiğine bağlı olarak). oyuncu lilly'yi geride bırakma ya da onunla devam etme seçeneğine sahiptir. evsiz bir kurtulan chuck ile birlikte ileride bir lokomotif yolunu buluyorlar. lee ve kenny trenin nasıl taşınacağına bakıyor; eğer oyuncu lilly'yi grubuyla birlikte bırakırsa, rv'deki diğerlerinden kaçar.

  sonunda tren hala kullanılabilir halde ve savannah'a doğru gidiyor ve burada kenny anakaraya kaçmak için bir tekne bulmalarını garantiliyor. yolda, duck'ın durumu kötüleşir ve lee, kenny'yi trenle uğraşmak için durdurması için ikna eder. katjaa, duck'u ormana atmak için dışarı çıkarıyor, ancak lee ve kenny, katjaa'nın kendisini vurmaya niyetli olduklarını son dakikada fark ediyor. lee ve kenny duck'ı vurmaya zorlandı; oyuncu lee veya kenny'nin vuruş yapmasını seçebilir. kısa bir süre yas tuttuktan sonra, savannah'a doğru trenle devam ediyorlar. ben, daha sonra eşkıya malzemelerini kayan kişinin onun olduğunu ortaya koydu.

  bir tanker aracının ilerlemeyi engellediği bir köprüye geldiklerinde, tıkanıklığı gidermeye ve onlara katılmayı teklif etmeye karar veren bir randevu çiftiyle omid ve christa ile karşılaşıyorlar. tankerin gevşetilmesinden kısa bir süre önce, trenin o noktaya giden yolda yaptığı gürültünün, bu noktada trene yetişmeyi başaran çok sayıda yürüyüşçünün toplanmasına ve takip edilmesine neden olduğu ortaya çıktı. lee ve omid, yürüyüşcüler çok yaklaşmadan tanker aracını ücretsiz olarak kesmeyi başardılar; ancak kaçış sırasında omid bacağına zarar verir, ancak trenle güvenli bir şekilde getirilir. tren savannah'a yaklaşırken, clementine'in telsizi aniden yükselirken, diğer ucundaki bir seste şimdiye kadar grubun eylemlerinin farkında görünüyordu.

  "her köşe"

  grup savannah'a gitti ve nehre doğru sokaklar boyunca yürüyor. bununla birlikte, görünmeyen bir kişi kilisedeki clementine'le konuşan adam savaşçıların yaklaşırken grubu gizlemek için uyarmadan önce bir kilisede çan çalmaktadır. yürüyenlerin aşırı hareket etmesi, ben panik yapıyor ve clementine'den ayrılıyor, chuck onu kurtaran gruptan ayrılıyor. lee, clementine, kenny, ben, omid ve christa, boş bir konakın arka bahçesine gidiyorlar; gömülü bir köpek kazıyorlar ve kırılmış yakalı bir evcil kapı açarak girerler. kenny, çatı katında bulurken genç bir yürüyüşçiyi kurtarmak için evin güvende olduğu tespit edildi: saldırıya uğramayacak kadar zayıf, açılıp kapanmış bir çocuğu duck'u andırıyor. lee, kendisinin veya kenny'nin yürüyüşçü öldürüp öldürmeyeceğine karar verir ve lee kurtarılan köpeği gövdeye götürürse, kendisini izleyen birisine dikkat çeker. omid'in bacağı kötüye gitmeye başlar ve kenny onu geride bırakmanın zamanı gelince yüksek sesle merak eder.

  ertesi sabah, lee ve kenny, rıhtıma doğru yol alırlar; başka bir kilise çanı söner ve yürüyüşe çıkanlara çekilir. rıhtıma ulaşan kenny ve lee, tüm tekneleri batırılmış veya parçalar için soyulmuş buluyor. tekneleri arayan lee, bir binadan tırmanan bir figür izliyor. ikili, yabancıyla gizlice girmeye çalışıyor ve clementine ortaya çıkıncaya ve savaşı durdurana kadar lee ile mücadele ediyor. yabancı kendini molly olarak tanıtır ve gezginleri temizlediği alanlardan uzaklaştırmak için çanları çaldığını açıklar. molly ayrıca crawford'a karşı uyarıda bulunur: aşırı sosyal, hayatta kalma yanlısı bir topluluk, sosyal darwinizm'in aşırı bir markasını benimseyerek kendini savunuyor.

  savaş sırasında kenny'nin silahından hatalı ateşlenmiş bir atış yakında yürümekte ve grubun dağılmasına neden oluyor. lee yalnız kanalizasyondan kurtuldu ve chuck'ın kalıntıları yürüyüşe yenildiğini keşfettikten sonra, crawford'un askerlerinden saklanan kanserden kurtulan gizli bir topluluk keşfetti. ilk görüşte lee'nin crawford'tan geldiğini varsayan gruptan sorumlu bir doktor olan vernon ve brie ile karşı karşıya kalan lee, vernon'u kendisine, eve dönmeyi nasıl göstereceğini göstermeye ikna ediyor; omid'e tıbbi yardım vermek.

  evde, lee ve clementine tekne içeren bir kulübe keşfederler. tekne benzin ve akü gerektiriyor, herkesi barındıracak ve omid yakında antibiyotikler olmadan bir enfeksiyondan ölecek ve grubun vernon ve brie ile birlikte crawford'tan arzına başkanlık etmesini istiyor. oyuncu daha sonra clementine'ı alıp almamayı seçebilir. crawford'un yürümekten geçtiğini fark ettikten sonra grup, ihtiyaç duydukları malzemelerin çoğunu bulabildikleri eski bir okulda gizliyor. komşu bir onarım garajından pil almak için lee, okula geri döner ve ana kapıları bir şapkayla engeller.

  lee, vernon ve christa'yı kurtardığında onlara kilitli bir dolap açmada yardım ediyor. doktor tarafından hamileliğini sona erdirmeye zorlanan anna correa'nın kayıtlı sağlık muayenelerini inceleyen grup, doktorun anna tarafından öldürülmeden önce güvenlik kodunu girdiğini görüyor ve eylemleri istemeden crawford'da salgına neden oluyor. isteğe bağlı üçüncü bandın izini sürmek molly'yi crawford vatandaşı olarak gördü ve diabetli kız kardeşine insülin karşılığında doktorla cinsel ilişkide bulundu.

  lee, molly'le tanışır ve ona kasetle karşı karşıya kalabilir, yalnızca ben'in kenny'ye silahı açmasına yardım etmek için şapkayı ana kapılardan çıkarması için. dışarıdaki yürüyüşe el koymak sonra molly onları yakalamaya çalışıyor; eğer lee molly'yi kurtaramazsa ve clementine'i getirmezse, grubundan ayrılır ve kaderini belirsiz kılarak kaçmaya zorlanır. ben nihayet, eşyalarla yaptığı anlaşmayı motelde geri kenny'ye ve onun hissettiği suçluluk duygusunu kabul eder; dolaylı olarak duck ve katjaa'nın ölümlerine neden olan kenny'i öfkelendirir. brie, grup zırh kapısından ve okulun çan kulesinden çıkarken yürümek tarafından yutkundu. ben birdenbire asılı kalmış crawford reanimated lideri tarafından kaptı ama kenarından düşmeden önce lee tarafından yakalandı; lee ya (ben'in söylediği gibi) onu bırakmasına ya da kurtarmasına izin verebilir.

  eve geri döndükten sonra, vernon omid'e ilaç veriyor ve lee'ye özel konuşuyor; clementine'i kendi grubuna sokmayı teklif ediyor ve orada daha güvenli olacağını iddia ediyor. lee ya ona katılıp katılmayabilir ya da ona katılmaz, vernon da bırakır. molly kurtulduysa, grubun başına geçmeye karar verir ve elveda diyor. günün olaylarından bıkmış olan lee, clementine'ı izlemek için oturur ve uykuya dalar. ertesi sabah uyandığında clementine'ın gittiğini keşfeder ve clementine'in şapkasını ve telsizinin dışarıda olduğunu keşfeder. ikincisine ulaşırken, lee öldürmeden önce bir yürüyüşçü ısırdı. lee grup tarafından bulunur ve ısırıkları sergileme veya gizleme seçeneği sunar. clementine'ı kurtarmaya kararlı, oyuncunun önceki kararları ve kenny'ye karşı tutumları, omid, rista ve ben (kaydedilmişse), lee'nin araştırmasına katılan kişileri etkiler. alternatif olarak, oyuncu yalnız başına ısrar edebilir. lee ve ona katılan grup üyelerinden herhangi biri clementine'ı vernon'un barınağında aramaya başlar, sadece malzemelerin ve insanların boş olduğunu bulmak için. birdenbire clementine ve onunla temas kuran adamlar, telsizin üzerinde clementine'e sahip olduklarını ve vernon olmadığını duyurdular. adam lee'yi "sonraki sözcüklerini dikkatli seçmeye" uyarıyor ve lee yanıt vermeden önce bölüm sona eriyor.

  "no time left"

  lee clementine'i çalmadığını iddia eden yabancıyla konuşmaya devam ediyor, ancak clementine'i lee'den kurtardığını iddia ediyor. lee ısırığı çöker ve enfekte kolunu kesip enfeksiyon hızını yavaşlatmayı seçebilir. grup konakta döndüğünde, vernon'un mürettebatı tekneyi çaldı ve bir tartışmaya neden oldu: ben kurtarılmış olsaydı, kenny nihayetinde bir patlamanın ardından onu bağışlardı. gelen bir kalabalığa karşı bir duruş sergileyen kurtulanlar malikaneyi tutmaya çalışıyor ve sonunda çatı katında saklanmak zorunda kalıyorlar. kısa süre clementine ile temas kuran lee, anne ve babasının kaldıkları marsh house hotel'de olduğunu öğrenir. grup bir çıkış yolu bulduğunda, lee birkaç üyeyle konuşur ve sonunda kenny ve christa ile konuşur ve alkol önerilirken. christa, şişenin çoğunu içiyor ve kenny'nin düşük düşürmeye çalıştığını fark etmesine neden oluyor ve bu da onun depresyondan kurtulmasına neden oluyor. bir komşu evin içine giren grup, birlikte intihar eden bir çiftin karşısına çıkıyor ve kenny, hayatta kalma umut dolu bir görünümünü yineliyor ve katjaa ve ördek'in ölümüne kendisini sorumlu tutuyor. grup balkondan bir çatıya atlar.

  ben önceki bölümde kurtulursa, balkon çöker ve ben empoze edilir; kenny, ben'i terk etmeyi reddetti ve uçurmadan önce son kurşunuyla olan acısını izletti ve yürüteçler tarafından düşürülmesi öngörülüyor. ben, "her iki köşe yakınında" öldürüldüyse, kenny, christa'nın clementine'nin telsizini, yürüteçler tarafından tahrip edilmeden almasına yardım ederek kendini feda eder.

  yalnızca omid, christa ve lee kaldığı zaman, üçlü, sahile uzanıp bir işaretin üzerinde çatıları geçmeye çalışıyor; ancak lee onlardan ayrılıyor ve onlara ya trene geri dönmesini, tekne bulmasını ya da birlikte buluşmalarını söylüyor. clementine'i kurtarmak için yardım et. lee, sokaktaki yürüteçlerle kavga ederken, lee, clementine'in tutsağı ile buluşan marsh house hotel'e ulaşır. istif aracının sahibi olarak "yardım için starved" ın sonunda gördüğü kendisini göstererek, eşyalarını çalmakla, yürüdükleri tarafından öldürülmeden önce kızı kızıyla birlikte yola çıkma şeklini açıkladı. ardından adam oyun boyunca oyuncu seçimlerini listeler, lee'nin eylemlerinin onu nasıl canavarlaştırdığını ve clementine'in lee'yi öldürüp öldürmediğini açıklar; ancak konuşurken clementine, adamın eşinin oynadığı kafasına bir bowling torbasında dolaştırmaya başladığında, lee'ye adamı saldırmaya ya da clementine'in grevine ve dikkatini dağıtmasına izin vermesine karar verdiği için kilitli odasından kaçar. yabancıyı yakalayan lee, onu öldürüp öldürmeyeceğine karar verebilir. ancak lee, yabancı tarafından geçilirse, clementine onu başında vurur ve lee'yi ölmekten kurtarır.

  clementine ile tekrar bir araya gelen lee, kendisine saldırmayan ve clementine için yürümekte olan bir yürüyüşçü tarafından pusuya düsürüldü. daha önceki dövüşünden kendisini örten yürüteç kasının kendisini gizlediğini fark ederek, lee yürümeyi cesaretlendirir ve kendisini ve clementine'i kanında tutar, kokularını yürüyüşçülerden gizleyerek ve otelden güvenli bir şekilde çıkmalarına izin verir. clementine, ölümsüz ebeveynlerini gösterdiğinde, lee, kan kaybı ve / veya enfeksiyondan çöker; clementine onu bir depolama tesisine sürüklemeye zorlar. ölümün yakınında, lee clementine'a ısırıldığını ve yürümekten çok yorgun düştüğünü açıkladı ve sıkışıp kalmış bir yürüyüşçüyü öldürüp başka bir kaçış yolu bulmasını söyledi. lee bir radyatör veya kelepçeli kelepçenin kelepçesiyle kelepçelendiğinde, clementine ile tavsiyede bulunur ve oyuncunun tercihine bağlı olarak oyun, lee'yi vuran ya da kan kaybından ve / veya enfeksiyondan uzaklaştıktan sonra kaçan yürekli bir clementine ile biter , onu yeniden canlandırmak için bırakarak.

  bir sonsuzluk sırasında, lee'nin ölümüyle ilgili yas tutan, şaşkın bir clementine, kırsal kesimden yürür ve bir günlük dinlenmek için durur. uzaktan iz iki siluetli figürleri fark ederek, clementine seslenerek ya da sessiz kalan arasında karar olarak oyun dururken, o duruyor gibi onu fark ederler.

  kaynaklar:

  credited voice actors
  (ın order of appearance)

  dave fennoy as lee everett ep.1-5
  mark barbolak as police officer ep.1
  rebecca schweitzer as diana ep.1&5
  melissa hutchison as clementine ep.1-5
  peter edward mussad as shawn greene ep.1
  brian r. davis as chet ep.1
  jacob battersby as andre mitchell ep.1
  chuck kourouklis as hershel greene ep.1
  gavin hammon as kenny ep.1-5
  cissy jones as katjaa ep.1-3 - jolene ep.2 and brie ep.4
  max kaufman as duck ep.1-3
  nick herman as glenn ep.1
  nicole vigil as carley ep.1-3
  nicki rapp as lilly ep.1-3
  terence mcgovern as larry ep.1&2
  sam joan as doug ep.1-3
  brett pels as ırene ep.1
  ruby butterfield as steve ep.1 - travis ep.2 and boyd ep.4
  mark middleton as mark ep.2
  kevin burns as david parker ep.2
  trevor hoffmann as ben paul ep.2-5
  adam harrington as andrew st. john ep.2
  brian sommer as danny st. john ep.2
  maxwell zorbel as bandit 1 ep.2-3
  sean ainsworth as bandit 2 ep.2
  jeanie kelsey as brenda st. john ep.2
  jolie menzel as beatrice ep.3
  terence mcgovern as gary ep.3
  roger jackson as charles ep.3-4 - logan ep.4 and stranger ep.3-5
  mara junot as christa ep.3-5 and anna correa ep.4
  owen thomas as omid ep.3-5
  erin yvette as molly ep.4
  butch eagle as vernon ep.4
  jason victor as clive ep.4