kuyruklu yıldız

  7
  efendikaptan 27.1.2018 15:53
  kuyruklu yıldızlar bol miktarda su, azot, metan veya karbondioksit buzu içeren göktaşlarıdır. güneş'e yaklaştıkça bu buzlar buharlaşarak kuyruk dediğimiz kısmı oluştururlar. kilometrelerce çapta olabilirler. kuyruklu yıldızlar aslında birer yıldız değillerdir. böyle adlandırılmalarının sebebi tarihte insanların gökte gördüğü her cisme yıldız demelerinden kaynaklanmaktadır. bunlara başka örnek verecek olursak venüs'e eskiden çoban yıldızı denmekteydi. kuyruklu yıldızlar astroid kuşağından, kuiper kuşağından veya oort bulutundan gelebilmektedirler.
  en çok bilinen kuyruklu yıldız halley kuyruklu yıldızıdır. ilk defa edmund halley tarafından güneş'in yörüngesinde dolanan bir göktaşı olduğu belirlendi. hatta 1758 yılında tekrar görüleceğini söylemiş ve dediği çıkmıştır. fakat maalesef kendisi bunu görememiştir. bu tarihten 16 yıl önce vefat etmiştir. bu yüzden ona ithafen bu kuyruklu yıldıza halley adı verilmiştir. tarihte bir çok uygarlık bu kuyruklu yıldızı görmüş ve resmetmiştir. m.ö. 240 yılında çinliler tarafından halley kuyruklu yıldızının tanındığı ve resmedildiği düşünülüyor. halley kuyruklu yıldızı her 76 yılda bir dünya'dan görülebilmektedir.
 • 1
  papaya 27.1.2018 16:42
  ben hayatımda hiç görmedim, bizim ülkeden görünmüyor mu bunlar?
  0
  efendikaptan 27.1.2018 17:04
  dünyanın her tarafından gözlemlenebilir açıkçası fakat biraz şanslı olmak gerek.kuyruklu yıldızlar güneş'e yeterince yakın olmadıkça çıplak gözle görülemezler. kuyruklu yıldızın yörüngesi de önemli. güneş'in çok dışına taşan bir yörüngesi varsa bir kez görüldükten sonra binlerce yıl görülmeyebilir. keşfedilen kuyruklu yıldızların çoğu teleskop yardımıyla tanımlanabiliyor aslında. bildiğim kadarıyla dünya'da en son görülen kuyruklu yıldız 1997 yılında görülen hale-bopp kuyruklu yıldızı. o zamanlar ufaktım hatırlamıyorum tabi. halley kuyruklu yıldızı da 2061 yılında görülecekmiş tekrar. yaşarsak eğer o zamana kadar görürüz.
 • 1
  pirzola 28.1.2018 17:35
  çok faydalı bilgiler yazmışsın. 2061'e varmam zor ama bir umut
 • 1
  gozluklukedi 28.1.2018 17:55
  böyle başlıkları daha çok görmek istiyorum zira bunaldım