13

ay'a çıkıldığına inanmıyorum

1 - aya iniş fotoğraflarındaki ışıklandırmanın yapay olduğu savı. nasa'nın ay yüzeyinde kullandıkları tek ışık kaynağını güneş olarak belirtmesine karşın fotoğraflarda bu tezi çürüten gölgeler olduğu iddiası.

2 - ay yüzeyinde sıcaklığın -170° ila +150°c civarında olması nedeniyle aya gerçekten inmiş olmaları durumunda neil armstrong ve buzz aldrin'in fotoğraf makinelerinin vesaire erimiş veya donmuş olmaları savı

3 - bazı video görüntüleri: mesela a-15 filminde bir astronotun omuz hizasından cisimleri bırakış sahnesinde cisimlerin hızı ve katettikleri mesafe analiz edildiğinde bu görüntünün ya dünya'da çekilip yarı hızda oynatıldığı ya da ayda olduğu iddia edilen astronotun sadece 115 santimetre boyunda olması gerektiği iddia edilmiştir. atmosfersiz ve dolayısıyla rüzgarsız ve oksijensiz ay yüzeyinde amerikan bayrağının dalgalanması ve lem örümceklerin ay yüzeyinden kalkarken ateş ve duman çıkarmalarının imkânsızlığı öne sürülmüştür.

yani kısacası amerika uzay yarışını kazanmak için montajlarla ay'a çıkmış gibi söyleyip insanları kandırıyor.
 • 0
  emley 4 ay önce
  ayın da çok umrundaydı.
  0
  bossadam 4 ay önce
  üzülmüştür lan öyle deme şimdi :)
  0
  gokkusaklikus 4 ay önce
  bxjshshdhaaa
  0
  bossadam 4 ay önce
  ooo kimleri görüyoruum :)
  0
  gokkusaklikus 4 ay önce
  ben ben
 • 0
  sjense 4 ay önce
  kisa ve net bende.
 • 0
  altiniser 4 ay önce
  çıkılmadı zaten
 • 0
  jupyter 4 ay önce
  nasa'nın bununla ilgili bir çok kanıtı var zaten bir çok insan buna inanmıyor bu daha çok dünya yuvarlak(basık) ve düz dünyacılar kavgasına benziyor dünyanın yuvarlak olduğunu ne kadar kanıtlasalar da her insanın düşüncesi farklı aynı olsa insan değil programlanmış robot olurduk...
  0
  hedap 4 ay önce
  700 bin km civarı bir mesafenin insanlar tarafından nasıl gidildiği hakkında mantıklı bir açıklama var mı?
  ayrıca konunun düz dünya konusuyla ne alakası var? uzaya uydu gönderen pek çok ülke var ve sürekli gözlem yapıyorlar.
  o kadar mesafeye insan gönderip bir de geri getirmek şuan ki teknoloji ile bile fazlasıyla maliyetli ve imkansıza yakın bir şey.
  0
  jupyter 4 ay önce
  (uzun) : kanıtlanmadan önce her şey bir teoridir. düz dünya kavramını ona örnek vermiştim yani sen istediğin kadar kanıtla inanmayan inanmaz mesela düz dünya derneği bile var sen ne kadar kanıtlarsan kanıtla insanlar farklı düşünür, öyle bir teknoloji çağındayız ki herşey manipüle edilebiliyor (nasa görüntüleri vs) bunu yapmak için profösör olmana bile gerek yok...

  (kısa) : insanlar inandığına inanır.
  1
  hedap 4 ay önce
  düz dünya olayıyla bu olayın pek alakası yok o yüzden söyledim.
  insanlar istediğine inanır orası ayrı bir şey. ama hiç bir bilimsel veri dünyanın düz olduğunu iddia edemez. çünkü çoğu ülkenin uydusu var ve dünyayı tüm gün yörüngeden fotoğrafliyorlar.

  gelelim aya gidildi gidilmedi mevzusuna. buna inanan veya desteklenen birinden ayaküstü de olsa bazı soruların cevaplarını istiyorum ama olmuyor.
  mesela iniş yapan aracın fotoğraflarında yakıt tankı nerede? ne tür bir yakit kullandı? kalkış ve inişler için yeterli yakıt dünyadan ayrıldıktan sonra üzerinde kaldı mı? çünkü, kalkış ve inişlerde muazzam bir yakıt harcanır. neredeyse kat edeceği tüm mesafede yakacağı yakıtin en az 3 te birini iniş ve kalkışlarda harcar. kalkış yaptıktan sonra ay yörüngesinden ayrılması ve dünyaya doğru ilerlemesi için yapacağı manevralar için harcanacak yakıta hiç girmiyorum bile.
  ve o 8 günlük sürecin içinde o insanların oksijen ihtiyacının nasıl karşılandığı da ayrı bir muamma.
  8 gün bu dile kolay. az bir süre değil. hadi o bir şekilde halledilebilir ona eyvallah diyelim.
  bir de o görünen aracın atmosferden geçerken içinde ki insanlara zarar vermeden nasıl geçtiği konusu.
  atmosferden çıkarken korunaklı lakin aya iniş yapabilmesi için oldukça hafifletmek için pek çok parçasından feragat ediyor.
  atmosferin içinden o insanları sağ salim geçirebilmesi ve o sürece dayanabilmesi mümkün değil.
  bu serüvene yürekten inanan insanların neye göre nasıl ve ne tür bir araştırmayla inandığını görmek istiyorum ama göremiyorum.
  sadece inanıyorlar.
  ha bak burda düz dünyaya inananlarla kıyaslayabilirsin işte.
  insanlar dünyanın düz olduğuna nasıl içinden geliyor diye inanıyorsa, aya gidildi ve geri dönüldü diyenlerin de çoğu içinden geldiği için inanıyor.
  0
  reelsamurai 4 ay önce
  boşver kardeşim biz bize yeteriz inanmaya devam etsinler :)
 • -2
  bossadam 4 ay önce
  tamam sen inanma puvom :)
  0
  reelsamurai 4 ay önce
  bu küçümseyici tavrı sana kim veriyor çok merak ettim :)
  0
  bossadam 4 ay önce
  yanlış anladın puvo işin şakası bu :)
  0
  bossadam 4 ay önce
  -2 yi anlamayanlar verdi sanırım
 • 0
  hedap 4 ay önce
  düşük bütçeli ay seyahatiminde bitmesine az kaldı
  son düzlük
 • 0
  nuktedan 4 ay önce ~ 4 ay önce
  ulaşamadığı ete murdar diyen ülkelerin, bizim gibi "dünya bizi kıskanıyor" nidasıyla çığıran üç beş sikimsonik ülkeden çıkma, çekememizlikten kaynaklı, ergen liseli havalarıyla dile getirilen uydurma bir palavradır.
  aslı yoktur.
  sev yada sevme, beğen yada beğenme, adamlar artık ayı arka bahçe gibi biliyor.
  adamlar gitmediyse, biz gidelim madem. yiyor mu?
  çamur at izi kalsın. adamlar marsa inecek yakında beyler uyanın artık.
  böyle söyleyince linç edecek arkadaşlar pusuda bekleyerek üzerime atlayacaktır. aslında umurumda değil. galileo'nun dediği gibi, siz ne derseniz deyin, dünya dönmeye devam ediyor. ve biz ne dersek diyelim, adamlar bal gibi gidiyor. biz de olan bütçeyi, müezzin ve imamlara verelim. onlar söyler artık ayın toprak yapısını, marsta su olup olmadığını. birde, söylemeden edemeyeceğim, nuktedanı üç kelime ile özetleyen deseler, bütün tanışlarım "bilim, bilim, sanat" diye özetler. keşke biz gitseydik, o ayrı konu.
  0
  reelsamurai 4 ay önce
  böyle birşey gidiyormuş gibi konuşup hiç birşey bilmiyenlerdensin. şimdi sen ay'a gidildiğine inanmaya devam et nasıl olsa amerika yapar değil mi? kardeşim ben burda elimdeki fikirlerle konuşuyorum böyle kaynaksız delilsiz gelip laf atamazsın. şu soruların ve ya cümlelerin kanıtlı yanıtını bana getir bende aya gidildiğine inanayım. gerçekte millete uyumayın diyorsun. oysa ki kendinin uykuda olduğundan haberin yok
  -1
  nuktedan 4 ay önce
  hep topu üç maddeyle gelmişsin. ve cümlelerinin sonları, "olduğu iddiası, savı, öne sürülmüştür" şeklinde bitiyor. bu cümlenin üzerine konuşmaya gerek bile yok kardeşim.
  ayrıca amerika yapar demiyorum, yaptı diyorum.
  bir de kanıt istemişsin, yahu adamlar gitmiş gelmiş, hala yalan diyorsun. daha neyin kanıtını istersin ne kardeşim? bulduğumuz her şeye yalan diyeceksin zaten. umarım anlatabildim.
  ayrıca, birazcık bilime merak saldaydın, aya gitmenin çok ta zor olmadığını bilirdin.
  son olarak, inkardan vazgeçip, "ulan biz de yapalım" kafasına geçilseydi, belki bugün burada "dünya da bir hafta yaşayan bir bakteri, nasıl oldu da venüste üç hafta yaşayabildi?" sorusunu tartışıyor olurduk. ama görüyorum ki, öyle bir konu için epey zamanımız var. hem amerikalılarda gitmemiş. bizim de gitmemşze gerek yok.
  imamlar korur bizi rusya'nın, abd'nin pstriot füze başlıklarından...
  0
  reelsamurai 4 ay önce
  yakında gerçekler ortaya çıkar bu başlığı ve beni unutma :)
  -1
  nuktedan 4 ay önce
  çin, ayın karanlık yüzüne indi. 8 aralıkta.
  ve canlı hayvanlar da yolladılar. sen şimdi ayın karanlık yüzü derken ne demek istiyorsun da diyebilirsin.
  bence uzay bilimlerini biraz daha araştırın.
  ortadoğu politikalarını sevmiyoruz diye, amerikalılar aya gitmedi diyemeyiz puvo.
  0
  reelsamurai 4 ay önce
  burada amerikayı kötülemiyorum teknolojisi gerçekten iyi ama o yıllarda ki teknolojiyle aya çıkılması imkansız gibi geliyor bana yinede inanmaya devam et sen puvom
  0
  nuktedan 4 ay önce
  işte sana öyle gelmesi, gerçeği değiştirmiyor diyorum. herneyse puvo. başka başlıkta görüşürüz.
5 saat önce 21 saat önce 21 saat önce 21 saat önce dün
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  420 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik