2

serdar kuru - hayatınızın amacı nedir? (serdar kuru'dan okunması gereken bir yazı dizisi.)

"hayatının amacı nedir ?" sorusunu sık sık hem kendime hem de başka insanlara sorarım çünkü insanın kendine sorması gereken önemli sorulardandır.

bu soruyu sorduğum insanlar ya genelde benden özel uzmanlık hizmeti alıyordur veya normal bir muhabbet esnasında konuştuğum dostlardır.

ezici çoğunluğun net bir cevabı olmaz.bir kısmı tamamen boş bakışlar eşliğinde "bilmem ki" der.bir kısmı okulu bitirmek,iş bulmak,yükselmek,evlenmek,araba almak gibisinden standart cevaplar verir.bir kısmı da size idealizm deodorantı sıkar.vatanıma milletime hizmet der,insanlara yardımcı olmak der veya dini inancımı tam olarak yaşamak der.

bunlar güzel cevaplardır ama altı boştur. mesela vatanına milletine hangi yöntemler ve hani alanda hizmet edeceksin dersin cevap boş gelir. insanlara hangi özelliklerinle yardımcı olacaksın diye sorarsın mırın kırın edilir.dinini yaşarken tam ve net olarak allah'ın seni yarattığı hangi amaç doğrultusunda "mücadele" edeceksin dersin çok tatmin edici cevaplar gelmez.

bunun temel sebebi aslında aile ve eğitim yapılanmasıdır.

insanlar doğduklarından itibaren önce aileleri sonrada eğitim sistemi tarafından kalıp hedeflere yönlendirilir.bir kısım ailede kendi başaramadıkları hedeflerini çocuğuna yüklemeye çalışır ve iyilik yapacağım derken hayatını mahvederler.

işin aslı her insan aslında ne için yaratıldığını ve hangi özel yeteneklere sahip olduğunu bilir.içten gelen bir ses sürekli bunu size tekrarlar.bu ses en kuvvetli şekilde çocuklukta duyulur fakat zaman içinde önce aile,sonra çevre en sonunda da eğitim sistemleri bu sesi bastırırlar.içindeki sesi bastırılan insan kendini bir anda son derece mutsuz olacağı bir kapanın içinde sıkışmış olarak bulur.

etrafınıza baktığınız zaman her yerin asık suratlı ve öfkeli insanlarla dolu olmasının sebeplerinden birisi de budur.

işin daha tehlikeli bir boyutu da vardır.

kendi özel hayat amaçlarından uzaklaştırılmış mutsuz insanlar radikal ve kötü niyetli örgütlerin ideal devşirme hedefi haline gelirler.

fetö,pkk ve daeş gibi türlü örgüt bu tür insanları minik balıklar gibi avlar.onlara içlerindeki boşluğu dolduracak sahte cennetler vaat ederler ve bir süre sonrada hepsini beyinleri yıkanmış robotlara çevirirler.rus elçisini öldüren kandırılmış çocuğun hikayesine ve gözlerine bakarsanız bunu görebilirsiniz.

bu sebeple bir insanın hayat amacını yeniden "hatırlaması" ve o doğrultuda harekete geçmesi çok önemlidir. hem kendisi için önemlidir hemde ülkesi için önemlidir.

bu konuda aslında esas görev eğitim sistemi ve devletindir ancak çeşitli sebeplerle bu iş çocukluk yıllarında halledilemiyor ve bir çok diplomaya sahip ama amaçsız,mutsuz insanlar kendilerine zindan gibi gelecek iş ve ortamların içine salınıyorlar.

bu konudaki açığı genelde kişisel gelişim sektöründe hizmet veren eğitmen ve koçlar kapatmaya çalışıyor ama çok yetersiz kalmaktalar.bunun birinci sebebi zaten bu işi yapmaya soyunanların büyük çoğunluğun bilgisizlikleri ve gerçekten işlerinin uzmanı olmamaları.ikinci sebepse olaya sadece parasal yönden bakılması ve insanlara standart bir takım tekniklerle üfürükten şekilde yardımcı olunmaya çalışılmasıdır.

bu konuda yapılması gereken bir çok şey vardır ve birçok insanın farklı çözüm ve önerileri olacaktır.

ben şahsen teknik ve bilimsel metotların faydalı olduğuna inanıyorum.hem kendi üzerimde denediğim hemde başka dostlarımızda iyi sonuçlar aldığım için.

kısaca açıklamak gerekirse.

kendi hayat amacını somut şekilde ortaya koymak ve içindeki yaratılıştan gelen sesini eskisi gibi net duyabilmek isteyen bir insana ilk yapılması gereken analiz ve test çalışmasıdır.

bu aşamada çeşitli bilimsel ölçüm ve psikolojik çalışma teknikleriyle o insanın kişilik özellikleri,bilinçaltı faktörleri ve öz değerlerinin sıralaması ortaya konur.bu çalışma aynen bir anahtar gibidir.bir kere bu anahtarı elinize geçirdiğiniz zaman kararlarınızı daha doğru verir ve dünyaya çok net bakarsınız.

analiz aşamasından sonra koçluk aşaması başlar.etkili ve güçlü sorularla o kişinin zihnindeki imajların üstündeki tozlar alınır ve açığa çıkartılır.kişi hayat amacını daha net tarif edebilmeye,bu konuda somut hedefler belirmeye ve artık gideceği limanı görebilmeye başlar.

son aşamada ise eyleme geçme ve motivasyon safhasına geçilir. artık kişilik özellikleri ve değerlerini bilen,kendine net bir hedef ve eylem planlamış kişi motivasyon teknikleriyle harekete geçirilir ve hareketini devam ettirme alışkanlığı kazandırılır.

tabi bu çalışmanın başarıya ulaşmasında anahtar iki faktör vardır.

değişim isteyen kişinin gerçekten kararlı olması ve ona yardımcı olan uzmanın işinde gerçekten uzman olması.

hayatınızın amacını yeniden duyduğunuz,hatırladığınız ve harekete geçtiğiniz bir yıl olması dileklerimle.

sevgilerimle www.serdarkuru.com'dan alıntıdır.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.


 • köşe yazıları

  Gündemdeki konular hakkında, beğendiğiniz köşe yazılarını paylaşabileceğiniz bir bölümdür.

  3 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  oxygen

 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.


  2. ülke bütünlüğüne zarar vermeye çalışan grupların yazarları hariç her türlü görüşe sahip yazarların yazıları paylaşılabilir.


  3. içeriğin başlığında yazının adı ve yazarın adı bulunmalıdır.


  4. içerikleriniz görsel, yazı ve link formatında olabilir ancak yazı tercih edilmesi tavsiye edilir.