10

bildiğimiz bataryalardan on kat daha fazla kapasiteye sahip bataryalar!


cep telefonlarımızda kullandığımız lityum-iyon bataryalardan on kat daha yüksek kapasiteye sahip bataryalar: florür-iyon bataryalar.

günümüzde artık lityum bataryaları mobil telefonlarımız dışında elektrikli arabalarda bile kullanmaktayız fakat şarj kapasitesi karşımızda gerçekten büyük bir engel olarak durmakta.

nasa, honda ve kaliforniya teknoloji enstitüsü işbirliğiyle geliştirilmiş olan bu bataryaların kapasitesinin fazla olmasının yanı sıra; lityum bataryalar gibi ısınmadan doğan patlamalar da gerçekleşmeyecek, yani çok daha güvenli olacaklar.

bu yeni bataryalar sayesinde elektrikli arabalar daha uzun süre yol alabilecek ve batarya takımının kapladığı yer eskisinden daha küçük olacak.

her ne kadar seri üretimden oldukça uzakta olsa da böylesi haberler almak gerçekten çok güzel oluyor.

kaynakça:
cnet.com
 • 1
  gaddarus 11 ay önce
  nasa ve honda varsa işin içinde fiyatı dolayısı ile ancak uzaktan bakarız
 • 0
  bizanskurdu 11 ay önce
  teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki muhtemelen 2-3 yıl içinde görürüz piyasada
 • 1
  nefretediyorum 11 ay önce
  desene bunun üzerinden 10 çeşit daha telefon çıkarıp, cebimizi boşaltacaklar
 • 0
  speace 11 ay önce
  gerçekçi olmak gerekirse mobil cihazların ekmek kapıaı bataryalar, apollo görevinde kullanılan bilgi işlem kapasitesi bir disketin kapasitesinden daha azdı yanlış hatırlamıyorsam, ki uzak doğu ülkelerinin keşif paylaşımları ne kadar ender rastlanır gözükse bile şirketlerin politikası çeyrek asrın sonunda yenilikçi gelişmeler için lansman tarihlerinden ilham almayı bıraktı ki en önemlisi standart uzay teleskoplarının teknolojisi x-gamma etkileşiminden iyonik katalizörler yöntemini entegte etti ve ulaşılabilir fiyat yelpazesinde, yenilenebilir güneş enerji sistemlerinde bütçenin %95 kadarını depolama maliyetine ayırdığını düşünürsek florürün finansal çetçevede hane halkına hizmet etmeyeceği bana kalırsa çok mümkün gzükmüyor
 • teknoloji haberleri

  Teknoloji ile ilgili tüm haberler .

  18 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  canki

 • bu bölüm #bilim-teknoloji bölümünün alt bölümüdür.
 • kurallar

  - haberlerin güvenilir kaynaklardan alınması 

  - teknolojiyi ilgilendiren haberlerin paylaşılması