organik hoşaf değil hız ayarlı yol kasisi

  6
  forzallez 19.8.2017 12:28
  geçtiğimiz haftalarda trt'de düzenlenen "bir fikrin mi var" programında organik hoşaf projesinin birinci olduğu söyleniyordu.

  merak ettim açtım izledim yarı final ve final programlarını. sonradan araştırınca bir kaç sitenin aynı şeyi söylediğini gördüm.

  1- yarışma tanıtımında "girişimcilik yarışması" olduğu yazıyor. yani bilimle alakalı bir yarışma değil.

  2- gıda mühendisi olan kübra ağca ise hoşaf üretim projesiyle finale hoşafı bulduğunu iddia ederek değil, pastörize etmeden raf ömrünü uzatma ve lojistik gibi sorulara araştırma geliştirme yaparak aynı ayran gibi hızlı tüketim ürünü olarak satışa çıkma fikriyle yükselmiş – sonra da elenmiştir.

  3- yarışmayı kazanan ve adnan ve uğur kal kardeşlere ait “hız ayarlı yol kasisi” projesi araçların hızına bağlı olarak yumuşayan veya sertleşen kasisler yapmayı planlıyor ve bu fikirleriyle hızlı giden araçları yavaşlatmayı hedefliyor.

  4 - ileri haber, halk tv, birgün gibi haber sitelerinde de “organik hoşaf” projesinin alzheimer hastaları için akıllı çip projesini eleyerek finale kaldığı da iddia edildi. bu iddiayla birlikte paylaşılan video ise kazananın açıklandığı bölüm değil, organik hoşaf projesinin finale kaldığının açıklandığı 29 temmuz 2017 tarihinde trt haber’de yayınlanan yarı final bölümüne ait.

 • 2
  redi 19.8.2017 12:51
  hız ayarlı kasis nedir ya hayatımda gördüğüm en saçma proje. o tip şeyler kaza getirir zaten dünya'nın hiçbir yerinde öyle bir uygulama yok.

  kasis zaten şuanki hali ile hızlı sürücülerin anasını belliyor yavaş giden de bir zahmet geçiversin kasisten. birinci olan projeye bak mk.
  3
  magic 19.8.2017 13:05
  yalnız bu proje ingilterede uygulamaya geçmiş bi proje. gayet de mantıklı yavaş giden aracın sarsılmasına neden gerek olsun hatta ingilterede daha önce yapıldı bu nasıl kazandılar yarışmayı anlamadım. tamamen akışkanlarla ilgili kasisler yavaş gitsen bile sarsıyor ama bunda yavaş gidince sarsılmayacaksın
 • -1
  hedap 19.8.2017 13:38
  dikkat ediniz tamamı kronik sol kafa gazeteler ve medya kuruluşları.
  1
  forzallez 19.8.2017 23:42
  aynen haberin ilk yazanı sol görüşlü medyalar
 • 0
  astonmartin 19.8.2017 13:52
  kavıslı ıstaka projesi gelmiş geçmiş en ıyı projler arasındadır bence ajııshıhd