7

guguk kuşu

baş karakterimiz, akıl sağlığından şüphe edildiği için, bir akıl hastanesine yatırılıyor. belirli bir süre duracağı ve durumu kavrandıktan sonra çıkarılacağı söylense de gidişat hayal ettiği gibi gitmiyor. baş karakterimiz hastanedeki insanları sürekli neden orada olduklarını, neden onların istediklerini yaptıklarını ve onların her kuralını neden kabul ettiklerini sorguluyor. aynı zamanda buradaki insanları da kendi yöntemleriyle hayata kazandırmaya çalışıyor. sistem, yani hemşireler ve doktorlar, bu asi kişilikten rahatsız oluyor ve onu her seferinde başka bir şekilde manipüle etmeye çalışıyorsa da başarısız oluyorlar. bu sırada hastanenin davranışları nedeniyle baş karakterimiz hastaneden kaçmaya çalışıyor. her kaçmak istediğinde arkasında bıraktığı insanlar yüzünden geri dönüyor. sistemin kurbanı olan genç bir çocuk nedeni ile hemşireye saldırmasının ardından finalimiz yazılıyor. kazananın her zaman en sevdiğimiz karakter olmasını istesek de bu filmin mutlu sonu bizi pek de tatmin etmiyor.
baş karakterimiz jack nickolson’u cinnet filminden de biliyoruz. bu filmde aklını kaçırmış bir kişiyi çok sağlam bir şekilde oynamıştı bu yüzden deliler hastanesinde başlayan filmimizde de çok iyi oynayacağına emindim ki öyle de oldu. sadece burada kendisi tam olarak deli sayılmazdı. o, sadece dışarıdaki herkes kadar deliydi.
jack nickolson’un samimiyetini, rahat hareketlerini ve bakış açısını film boyunca ne kadar seviyorsak hemşireden de o denli nefret ediyoruz. tabi bu da hemşire rolünü çok iyi oynayan louise fletcher’den kaynaklanıyor. hemşirenin otoriter duruşu, esnememesi, hastalarını birer insan olarak görmemesi ve hiçbir anlayış göstermemesi zaten en sonunda herkesin sabrını taşırıyor.
ben bu filmdeki doktorların hastalara yardım etmek istediklerine değil kendilerine yardım etmek istediklerine inanıyorum. bu yüzden filmin beni çok gerdiğini belirtmek istiyorum. ama genel manada kurgusu ve akışı güzeldi. film sürükleyici idi ve kendisini izletti.
 • 1
  kun 8 gün önce
  güzel filmdir
 • 1
  saksak 8 gün önce ~ 8 gün önce
  sen bildiğin filmi anlatmışsın. yani izlememize gerek kalmadı :)
  0
  kayipunicorn 7 gün önce
  ben daha çok inceleme tarzında yazılar yazmaya çalışıyorum.
 • gündüz-gece

  aşığın dediği gibi gidiyorum gündüz-gece diyenler buraya yazsın

  183 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  incekalem049

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • gündüz-gece karşılaştığımız olayları anlatıyoruz

  +18 içerik girmiyoruz

  siyaset yapmıyoruz

  yazar ve okurları olumsuz davranışlara yönlendirecek içerik girmiyoruz

  içerik giren ya da yorum yapan yazarları yaptıkları içerik yada yorumla ilgili cevap vermeye zorlamıyoruz