5
ilya araf’ın bir atatürk anısı
lya araf 1913 yılında kadem hanım ve aron araf’ın dokuz çocuğundan biri olarak ankara’da dünyaya gelir. babası ankara’nın musevi cemaat lideridir. ilya bey atatürk ile ilgili bir anısını şöyle anlatıyor:

“haziran 1936 tarihini hiç unutmam. o akşam istanbul’dan bir arkadaşım geldi. belvü palas’a indim, akşam saat sekizde onu da aldım, karpiç’e gittik, benim ufak bir köşem vardı. saat gece yarısı bire beş kala, merkez komutanı demir ali bey geldi. merkez komutanı biliyor musunuz kimdir? askeri inzibattan mesul adam, lokali teftiş ediyor. arkadaşıma dedim ki, ‘bana bak, şanslısın. atatürk geliyor’. oraya 15 kişilik bir masa hazırlandı, mezelerle donatıldı. 10 dakika sonra atatürk mahiyetiylen, sabiha gökçen’len beraber geldi. biz, dört-beş masa kalmıştık, ayağa kalktık, alkışladık. atatürk oturdu. ne konuşursa, tek tek işitiyorum ben. arkadaşlar ‘sıhhatinize’ diye bardak kaldırıyor. orda 40 tane meze var, atatürk’ün önünde sakız leblebisi var. atıyor birkaç tane ağzına, misafirler de atatürk’e yarenlik olsun diye sakız leblebisinden alıyorlar. atatürk hiçbir şey demiyor önceleri. 15 dakka sonra tekrar ‘sıhhatinize’ diyor atatürk, beş-altı tane leblebi atıyor ağzına, onlar da saldırıyorlar leblebiye. bu sefer atatürk kızdı, ‘efendiler’ dedi, ‘bu benim züğürtlüğümden kalmış meze, ne saldırıyorsunuz, alın bakın size neler hazırlanmış.’ derken atatürk saat üçte tam çakırkeyif oldu, kalktı orkestrada darvaç diye bir macar vardı, ona ‘tango’ dedi, sabiha’yla birlikte dans etmeye başladılar. pistte yalnız o var, döndü, döndü, baktı biz iki delikanlı oturuyoruz, zırt diye masamızın önünde durdu atatürk. ‘delikanlı ne oturuyorsunuz, dans etsenize’ dedi. orkestradaki macar kızlardan en güzelini seçtim, dans ettim. sabaha karşı işkembe çorbaları, geldi, içtik onları da. hesabı istedik sonra, ‘atatürk ödedi’ dediler. atatürk karpiç’e geldi mi, herkese ikram ederdi.”

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • menkıbe

  Din büyüklerinin veya tarihe geçmiş ünlü kimselerin yaşamları ve olağanüstü davranışlarıyla ilgili hikâyeler Olağanüstü olaylarla ilgili anlatılar

  13 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  keyiftuccari

 • gerçeklik ve dogruluk vaadetmiyoruz.

  abone olmayı unutmayın


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...